Drawsko Pomorskie (zachodniopomorskie) – położenie, populacja, dojazd
Drawsko Pomorskie to najludniejsze i drugie (po Złocieńcu) pod względem zajmowanej powierzchni miasto w powiecie drawskim.
Drawsko Pomorskie:
- powierzchnia – 22,33 kilometra kwadratowego,
- liczba mieszkańców – 11,7 tys.
- numer kierunkowy – (+48) 94,
- kod pocztowy – 78-500,
Powiat drawski:
- miasta – Drawsko Pomorskie, Czaplinek, Kalisz Pomorski, Złocieniec,
- powierzchnia – 1764,25 kilometra kwadratowego,
- liczba mieszkańców – 57 tys.
- oznaczenie rejestracji pojazdów – ZDR.
Drawska Pomorskiego na mapie Pomorza Zachodniego należy szukać na wschód od Szczecina – by dostać się z miasteczka do stolicy województwa, należy pokonać około 100-kilometrową trasę. Bliżej Drawska Pomorskiego znajdują się na przykład Stargard (dystans 64 kilometrów), Chociwel (38 kilometrów), Kalisz Pomorski (31 kilometrów).
Miasto jest dobrze skomunikowane z regionem. Przebiega przez nie droga krajowa nr 20 łącząca aglomerację szczecińską z Trójmiastem.
Jak wspomniano na wstępie, w Drawsku Pomorskim zlokalizowany jest poligon wojskowy, a właściwie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko. Ośrodek zajmuje około jedną trzecią powierzchni gminy i jest zlokalizowany w jej południowej części.
W mieście znajduje się siedziba władz samorządowych, tj. urząd miasta Drawsko Pomorskie. W tym samym budynku rezydują władze gminy:
- Urząd Miejski w Drawsku Pomorskim
Adres: ul. Generała Władysława Sikorskiego 41, 78-500 Drawsko Pomorskie
Telefon: 94 363 34 85
Osoby szukające wsparcia w kwestiach związanych z zatrudnieniem mogą zgłaszać się do Powiatowego Urzędu Pracy:
- PUP Drawsko Pomorskie
Adres: ul. Starogrodzka 9, 78-500 Drawsko Pomorskie
Telefon: 94 363 25 19
Drawsko Pomorskie – firmy, wiodące sektory gospodarki wg REGON
Drawsko Pomorskie rozwija się jako ośrodek turystyczny, handlowy i usługowy. W mieście działają też między innymi producenci elementów budowlanych, szkła kryształowego, mebli, drewnianych palet, środków higienicznych i inni.
Zgodnie z prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny rejestrem REGON (koniec listopada 2020 r.) w Drawsku Pomorskim funkcjonują 1542 podmioty gospodarki narodowej:
- 1493 mikro-, zatrudniające 0-9 pracowników,
- 39 małych, zatrudniających 10-49 pracowników,
- 10 średnich, zatrudniających 50-249 pracowników.
W mieście nie ma dużych zakładów pracy. Warto także zauważyć, że 9 z 10 tych średniej wielkości to jednostki budżetowe.
Najwięcej podmiotów gospodarki narodowej to:
- firmy handlowe, zajmujące się naprawą pojazdów – 22,6%,
- przedsiębiorstwa budowlane – 13%,
- jednostki prowadzące działalność związaną z obsługą rynku nieruchomości – 12,1%,
- podmioty zajmujące się opieką zdrowotną i pomocą społeczną – 8,6%.
Praca w Drawsku Pomorskim i okolicy
Drawsko Pomorskie tworzy zróżnicowany rynek pracy – miasteczko przyciąga osoby szukające zatrudnienia z całej okolicy. Stopa bezrobocia w powiecie drawskim wynosi 13,0%. Jest zatem wyższa od średniej wojewódzkiej (8,1%) i ogólnopolskiej (6,1% – dane GUS, listopad 2020 r.).
Kto ma największe szanse na znalezienie w Drawsku Pomorskim i okolicy pracy od zaraz? Wskazówką w tym zakresie jest badanie Barometr zawodów, ukazujące zapotrzebowanie na lokalnych i ponadlokalnych rynkach pracy. W 2021 r. w powiecie drawskim duży deficyt dotyczy pracowników opieki zdrowotnej – pielęgniarek i położnych oraz ratowników medycznych.
Na liście zawodów deficytowych znajdują się:
- z branż budowlanej i planowania przestrzennego – betoniarze i zbrojarze, geodeci i kartografowie, inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy, monterzy instalacji budowlanych,
- z branż maszynowej, elektromaszynowej, motoryzacji – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, operatorzy obrabiarek skrawających, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, ślusarze,
- z branż leśnej, drzewnej, meblowej – robotnicy leśni, robotnicy obróbki drewna i stolarze,
- z branży medycznej i opieki społecznej – farmaceuci, fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, opiekunki dziecięce, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pracownicy socjalni, psycholodzy i psychoterapeuci,
- z branży gastronomicznej – kelnerzy i barmani, kucharze, piekarze, szefowie kuchni,
- z branży transportowej – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych,
- z branży edukacyjnej – nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele przedszkoli, wychowawcy w placówkach oświatowych i opiekuńczych,
- z branży finansowej – pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, samodzielni księgowi,
- z innych branż – krawcy i pracownicy produkcji odzieży, pracownicy służb mundurowych, pracownicy usług pogrzebowych, specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji, windykatorzy.