Praca Czerwionka-Leszczyny

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 329

Praca w Czerwionce-Leszczynach

Czerwionka-Leszczyny to miasteczko w południowej Polsce, w powiecie rybnickim (województwo śląskie). Stanowi ośrodek administracyjny – siedziba władz miejsko-wiejskiej gminy Czerwionka-Leszczyny. 

Czerwionka-Leszczyny otrzymała prawa miejskie w 1962 r. Jej dzieje są nierozerwalnie związane z górnictwem. Tutejsza kopalnia węgla kamiennego funkcjonowała do końca XX w. Współcześnie miejscowość straciła typowo przemysłowy charakter, rozwija się tu handel i usługi. 

Kto może liczyć na znalezienie w Czerwionce-Leszczynach pracy? Czy miasteczko stwarza korzystne warunki dla rozwoju zawodowego? Czytaj dalej i dowiedz się więcej na temat tego miasta w województwie śląskim, jego  atrakcji, warunków gospodarczych i demografii. 

Czerwionka-Leszczyny – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Czerwionka-Leszczyny liczy około 23,3 tys. mieszkańców. Powierzchnia miasta wynosi 38,52 kilometra kwadratowego. Całą miejsko-wiejską gminę zamieszkują z kolei ponad 42 tys. osób. Gmina rozciąga się na obszarze 115,65 kilometra kwadratowego. 

Czerwionka-Leszczyny to spokojne, małe miasteczko, które jednak ma swój unikatowy charakter. Oferta kulturalna nie jest rozbudowana, niemniej każdy znajdzie w Czerwionce-Leszczynach coś dla siebie. Wydarzenia i warsztaty organizuje Centrum Kulturalno-Edukacyjne. Odbywają się tu zawody sportowe, np. kusznice, biegowe. 

Czerwionka-Leszczyny jest jedynym ośrodkiem miejskim w gminie. W jej skład wchodzi także 6 sołectw oraz osada. 

Miasto przynależy do aglomeracji rybnickiej. Czerwionkę-Leszczyny i Rybnik dzieli odległość około 12,6 kilometra. Z miasteczka niedaleko jest także do takich miejscowości jak:

 • Mikołów (dystans 26,4 kilometra), 
 • Gliwice (miasta dzieli 20 kilometrów, 
 • Żory (odległość 13,7 kilometra), 
 • Knurów (oddalony o 10,8 kilometra), 
 • Orzesze (dystans 8,9 kilometra).

Wysoki stopień zurbanizowania okolicy i nieduże odległości między miastami poszerzają rynek pracy – pozwalają na szukanie zatrudnienia poza miejscem zamieszkania bez obaw o zbyt długotrwałe dojazdy. Dlatego szukając pracy w Czerwionce-Leszczynach, warto brać pod uwagę zapotrzebowanie na pracowników w całym powiecie. 

Rynek pracy, oferty pracy – Czerwionka-Leszczyny

Zgodnie z danymi GUS, w powiecie rybnickim stopa bezrobocia wynosi 6,4% (stan w sierpniu 2020 r.). Jest to wartość nieco wyższa od średniej krajowej – 6,1%, a także wyraźnie wyższa od wartości obliczonej dla województwa w tym samym okresie – 4,8%. 

Zapotrzebowanie na kadrę w powiecie obrazują wyniki badania Barometr zawodów, wykonywanego każdego roku na zlecenie resortu pracy dla wszystkich powiatów i województw w kraju. W 2020 r. w powiecie rybnickim zanotowano listy zawodów z dużym deficytem i deficytowych. Kto, zgodnie z prognozą, może liczyć na pracę w Czerwionce-Leszczynach i powiecie rybnickim?

Duży deficyt pracowników: 

 • kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, 
 • murarze i tynkarze,
 • piekarze,
 • pielęgniarki i położne, 
 • pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, 
 • robotnicy budowlani, 
 • spawacze.

Deficyt kadry:

 • branża IT – analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, 
 • budownictwo – betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy ds. budownictwa drogowego,
 • przemysł i motoryzacja – blacharze i lakiernicy samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, górnicy i operatorzy maszyn i urządzeń wydobywczych, mechanicy pojazdów samochodowych, operatorzy obrabiarek skrawających, robotnicy obróbki drewna i stolarze,
 • edukacja  – instruktorzy nauki jazdy, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedmiotów zawodowych,
 • opieka zdrowotna, pomoc społeczna – fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pracownicy ds. techniki dentystycznej, pracownicy socjalni,
  transport i magazynowanie – kierowcy autobusów, magazynierzy, 
 • gastronomia – kucharze, pomoce kuchenne, 
 • inne – pracownicy służb mundurowych, ogrodnicy i sadownicy, pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych. 

W powiecie rybnickim nie zanotowano żadnych zawodów nadwyżkowych. 

Miasteczko to ośrodek gospodarczy o znaczeniu lokalnym. Bywa traktowane jako “sypialnia” dla Rybnika, jednak także tutaj działa sporo firm. Czerwionka-Leszczyny należy do Rybnickiego Okręgu Węglowego. Przedsiębiorcy mogą liczyć na ulgi podatkowe i dogodne warunki prowadzenia biznesu w ramach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

Zgodnie z REGON (stan na koniec sierpnia 2020 r.) w Czerwionce-Leszczynach zarejestrowanych jest 1711 podmiotów gospodarki narodowej, w na terenie gminy – 2889. W mieście nie ma dużych firm, ale w obrębie gminy działają 2 duże przedsiębiorstwa zatrudniające od 250 do 999 osób. Średnich jednostek (50-249 zatrudnionych) jest w miasteczku 15, a w gminie 17. 

Szukaj pracy w mieście