Praca Sośnicowice

Najnowsze oferty pracy: 426

Praca w Sośnicowicach

Sośnicowice to miasto w województwie śląskim, w powiecie gliwickim. Miejscowość stanowi ośrodek administracyjny – siedzibę władz wiejsko-miejskiej gminy Sośnicowice. Leży na zachodnim skraju Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, nieopodal takich miast jak Gliwice, Knurów i Pyskowice. 

Jak natomiast wygląda tutejszy rynek zatrudnienia? Kto bez trudu znajdzie w Sośnicowicach pracę? Czytaj dalej i dowiedz się więcej na temat społecznych i gospodarczych warunków w tej miejscowości. 

Sośnicowice – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Sośnicowice to jedno z mniejszych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, zarówno pod względem powierzchni, jak i populacji. Zajmują teren niespełna 11,7 kilometrów kwadratowych. Liczba mieszkańców Sośnicowic wynosi około 1,8 tys. osób. 

Sośnicowice to wielowiekowa miejscowość. Prawa miejskie otrzymywała kilkukrotnie, ostatecznie w 1996 roku. Znaleźć można tutaj cenne zabytki. Na szczególną uwagę zasługuje znajdujący się w Sośnicowicach pałac – XVIII wieczna budowla wraz z parkiem. Pałac został wzniesiony na miejscu średniowiecznego zamku. Innym ważnym zabytkiem jest XV-wieczny Kościół św. Jakuba Starszego.

Miejscowość znajduje się w zielonej okolicy, w otoczeniu lasów i pól uprawnych. Stolica powiatu – Gliwice – są oddalone o około 11 kilometrów. Z Sośnicowic można także szybko dostać się do Knurowa (dystans 14 kilometrów), Pyskowic (18 kilometrów), Zabrza (24 kilometry), Rudy Śląskiej (27 kilometrów). Odległość między Sośnicowicami a Katowicami wynosi około 40 kilometrów. 

Sośnicowice stanowią przy tym węzeł komunikacyjny – w mieście autostrada A4 krzyżuje się z drogą wojewódzką nr 408. Przebiega tędy także droga wojewódzka nr 919. 

Żeby dodzwonić się do Sośnicowic, należy wybrać numer kierunkowy (+48) 32. Z kolei przesyłki do miasta są nadawane z kodem pocztowym 44-153. Tutejsze samochody można rozpoznać po oznaczeniu na tablicach rejestracyjnych – SGL. 

Rynek pracy, oferty pracy – Sośnicowice

Miasteczko leży na skraju metropolii i jest z nim dobrze skomunikowane. To ważny atut zarówno dla tutejszych przedsiębiorców, uzyskujących dostęp do rozległych rynku zbytu, jak i dla osób szukających w okolicy zatrudnienia. 

Same Sośnicowice są małym ośrodkiem gospodarczym, opierającym się głównie na działalności małych i mikrofirm. Zgodnie z REGON (wrzesień 2020 r.) w mieście jest zarejestrowanych 225 podmiotów gospodarki narodowej. 2 z 3 jednostek średniej wielkości, które tu funkcjonują, należą do sektora publicznego. 

W miasteczku przeważa działalność handlowa lub związana z naprawą pojazdów samochodowych (20,4% wszystkich podmiotów gospodarki). Relatywnie dużo jest też zakładów przemysłowych (12,9% ogółu jednostek) i przedsiębiorstw budowlanych (12%). 

Niewielki rynek pracy w samych Sośnicowicach sprawia, że część mieszkańców znajduje zatrudnienie w okolicznych miejscowościach. W całym powiecie gliwickim stopa bezrobocia jest przy tym bardzo niska. Zgodnie z danymi GUS (wrzesień 2020 r.) wynosi 4,7%. Dla porównania, w tym samym okresie średnia wojewódzka to 4,8%, a ogólnopolska – 6,1%. 

Powiat gliwicki stwarza różnorodne możliwości zatrudnienia. Zapotrzebowanie na rynku pracy obrazują między innymi wyniki badania Barometr zawodów, wykonywanego na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dla wszystkich powiatów i województw w kraju. 

W powiecie gliwickim w 2020 r. zanotowano kilkadziesiąt zawodów deficytowych, w tym wiele o dużym deficycie. Pracodawcy mają szczególnie duże trudności ze znalezieniem:

  • z branży budowlanej – betoniarzy i zbrojarzy, brukarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, monterów instalacji budowlanych, monterów okien i szklarzy, murarzy i tynkarzy, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie, robotników budowlanych, techników budownictwa; 
  • z opieki zdrowotnej – lekarzy, pielęgniarek i położnych, 
  • z gastronomii – cukierników, kucharzy, piekarzy, pomocy kuchennych;
  • z edukacji – instruktorów nauki jazdy, nauczycieli praktycznej nauki zawodu,
    nauczycieli przedmiotów zawodowych;
  • z innych branż – kierowców samochodów ciężarowych, spawaczy i ślusarzy. 

Na liście profesji nadwyżkowej znalazła się tylko jedna grupa zawodowa: filozofowie, historycy, kulturoznawcy i politolodzy. 

Szukaj pracy w mieście