Praca Ruda Śląska Najnowsze oferty pracy: 66

Praca w Rudzie Śląskiej

Ruda Śląska – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Ruda Śląska to miasto na prawach powiatu w województwie śląskim. Ma przypisane:

 • numer kierunkowy – (+48) 32, 
 • kody pocztowe – od 41-700 do 41-717, 
 • oznaczenie rejestracji pojazdów – SL i SRS. 

Jest to jedno z większych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, zarówno pod względem populacji, jak i powierzchni. Liczba mieszkańców Rudy Śląskiej wynosi około 137 tys. osób. Miejscowość rozciąga się na 77,73 kilometra kwadratowego. Jest podzielona na 11 dzielnic. Najstarszą jest dzielnica Ruda, która jako odrębne miasto rozwijała się od czasów średniowiecznych. To właśnie tutaj znajduje się wiele zabytkowych obiektów. Rolę administracyjnego centrum Rudy Śląskiej pełni natomiast dzielnica Nowy Bytom. Znajdują się tu siedziba władz samorządowych i inne instytucje.

 • Urząd Miasta Ruda Śląska
  Adres: plac Jana Pawła II 6, 41-709 Ruda Śląska
  Telefon: 32 244 90 00
 • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
  Adres: ul, Jadwigi Markowej 20, 41-709 Ruda Śląska
  Telefon: 32 344 03 23
 • Miejskie Centrum Kultury
  Adres: Piotra Niedurnego 69, 41-709 Ruda Śląska
  Telefon: 32 248 62 40

Ruda Śląska jest zlokalizowana na silnie zurbanizowanym obszarze Metropolii. Poruszając się po nim niekiedy trudno rozpoznać granice poszczególnych miejscowości. Z Rudą Śląską bezpośrednio sąsiadują miasta: Bytom, Chorzów, Mikołów, Katowice, Świętochłowice i Zabrze, a także wieś Paniówki. 

Sprawny transport po konurbacji umożliwia między innymi przebiegająca tędy Drogowa Trasa Średnicowa. Łączy ona 6 górnośląskich miast, prócz Rudy Śląskiej są to: Chorzów, Gliwice, Katowice, Świętochłowice i Zabrze. Równolegle do tzw. średnicówki Rudę Śląską przecina także autostrada A4. 

Jak wspomniano na wstępie, miasto stanowi ważny w regionie ośrodek przemysłu. Na jego terenie wydobywany jest węgiel kamienny, działa huta żelaza, elektrociepłownia, rozwija się przemysł stalowy, budownictwo, ale także handel i usługi. 

Zgodnie z REGON (stan na koniec września 2020 r.) w Rudzie Śląskiej działa łącznie 10 710 podmiotów gospodarki narodowej, w tym 1 duży z sektora budżetowego, zatrudniający co najmniej 1000 pracowników, a także 14 o kadrze rzędu 250-999 osób (z czego 9 to firmy prywatne). 

Jaką działalność prowadzą zlokalizowane w Rudzie Śląskiej firmy? Najliczniejsze są te o profilu handlowym lub oferujące naprawę pojazdów samochodowych – stanowią łącznie 25,1% wszystkich tutejszych podmiotów gospodarki. Na drugim miejscu pod względem liczbowym znajdują się przedsiębiorstwa budowlane (11,6%), a na trzecim zakłady przetwórstwa przemysłowego (8,6%). W Rudzie Śląskiej działa 10 podmiotów zajmujących się górnictwem i wydobywaniem. 

Rynek pracy, oferty pracy – Ruda Śląska

Osoby szukające w mieście zatrudnienia mogą zwrócić się o pomoc do Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej. W rejestrze urzędu we wrześniu 2020 r. znajdowało się 1,4 tys. bezrobotnych. Stopa bezrobocia w tej miejscowości jest bardzo niska, nawet w porównaniu do słynącego z niskiego wskaźnika bezrobocia województwa śląskiego. To dobry prognostyk dla osób szukających w Rudzie Śląskiej pracy od zaraz. 

Stopa bezrobocia wg. Głównego Urzędu Statystycznego (wrzesień 2020 r.):

 • Ruda Śląska – 3,3%, 
 • województwo śląskie – 4,8%, 
 • Polska – 6,1%. 

PUP Ruda Śląska

Adres: ul. Ballestremów 16, 41-700 Ruda Śląska
E-mail: karu@praca.gov.pl
Telefon: 32 771 59 95