Praca Ruda Śląska

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 289

 • Monter rusztowań / Monter rusztowań + kierowca C+E

  MULTiSERWIS Sp. z o.o.   Ruda Śląska
  relokacja do:
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Niemcy
  pracownik fizyczny   15 000 - 16 000 zł brutto/mies.
  22 godz.
 • Programista Java

  Asseco Data Systems S.A.   Ruda Śląska praca zdalna
  siedziba firmy: Gdańsk
  specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
  22 godz.

Praca w Rudzie Śląskiej

Ruda Śląska to stosunkowo młode miasto położone na Górnym Śląsku. Prawa miejskie uzyskało w 1959 r., po połączeniu w jeden organizm administracyjny Nowego Bytomia oraz Rudy. 

Ruda Śląska znajduje się w samym sercu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Jest to miejscowość o silnych tradycjach górniczych – działają tu kopalnie węgla kamiennego, prowadzona jest działalność hutnicza. 

Ruda Śląska, województwo śląskie

Miasteczko – z uwagi na położenie w centrum konurbacji górnośląskiej, świetnie rozwiniętą infrastrukturę transportową (m.in. przebiega tędy Drogowa Trasa Średnicowa) zapewniającą dostęp do rozległych rynków zbytu – to obszar bardzo atrakcyjny inwestycyjnie. Przedsiębiorcy mogą korzystać z różnych form wsparcia, na przykład w ramach działalności Śląskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, zapewniającego zaplecze biurowe i laboratoryjne, ułatwiającego współpracę biznesowo-naukową, oferującego nieruchomości pod wynajem na preferencyjnych warunkach itp. 

Miasto dynamicznie się rozwija i przyciąga specjalistów z różnych branż, nie tylko przemysłu wydobywczego, ale też IT, handlowej i innych. Czy trudno dostać w Rudzie Śląskiej pracę? Czytaj dalej i dowiedz się więcej o tej miejscowości. 

 

Ruda Śląska – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Ruda Śląska to miasto na prawach powiatu w województwie śląskim. Ma przypisane:

 • numer kierunkowy – (+48) 32, 
 • kody pocztowe – od 41-700 do 41-717, 
 • oznaczenie rejestracji pojazdów – SL i SRS. 

Jest to jedno z większych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, zarówno pod względem populacji, jak i powierzchni. Liczba mieszkańców Rudy Śląskiej wynosi około 137 tys. osób. Miejscowość rozciąga się na 77,73 kilometra kwadratowego. Jest podzielona na 11 dzielnic. Najstarszą jest dzielnica Ruda, która jako odrębne miasto rozwijała się od czasów średniowiecznych. To właśnie tutaj znajduje się wiele zabytkowych obiektów. Rolę administracyjnego centrum Rudy Śląskiej pełni natomiast dzielnica Nowy Bytom. Znajdują się tu siedziba władz samorządowych i inne instytucje.

 • Urząd Miasta Ruda Śląska
  Adres: plac Jana Pawła II 6, 41-709 Ruda Śląska
  Telefon: 32 244 90 00
 • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
  Adres: ul, Jadwigi Markowej 20, 41-709 Ruda Śląska
  Telefon: 32 344 03 23
 • Miejskie Centrum Kultury
  Adres: Piotra Niedurnego 69, 41-709 Ruda Śląska
  Telefon: 32 248 62 40

Ruda Śląska jest zlokalizowana na silnie zurbanizowanym obszarze Metropolii. Poruszając się po nim niekiedy trudno rozpoznać granice poszczególnych miejscowości. Z Rudą Śląską bezpośrednio sąsiadują miasta: Bytom, Chorzów, Mikołów, Katowice, Świętochłowice i Zabrze, a także wieś Paniówki. 

Sprawny transport po konurbacji umożliwia między innymi przebiegająca tędy Drogowa Trasa Średnicowa. Łączy ona 6 górnośląskich miast, prócz Rudy Śląskiej są to: Chorzów, Gliwice, Katowice, Świętochłowice i Zabrze. Równolegle do tzw. średnicówki Rudę Śląską przecina także autostrada A4. 

Jak wspomniano na wstępie, miasto stanowi ważny w regionie ośrodek przemysłu. Na jego terenie wydobywany jest węgiel kamienny, działa huta żelaza, elektrociepłownia, rozwija się przemysł stalowy, budownictwo, ale także handel i usługi. 

Zgodnie z REGON (stan na koniec września 2020 r.) w Rudzie Śląskiej działa łącznie 10 710 podmiotów gospodarki narodowej, w tym 1 duży z sektora budżetowego, zatrudniający co najmniej 1000 pracowników, a także 14 o kadrze rzędu 250-999 osób (z czego 9 to firmy prywatne). 

Jaką działalność prowadzą zlokalizowane w Rudzie Śląskiej firmy? Najliczniejsze są te o profilu handlowym lub oferujące naprawę pojazdów samochodowych – stanowią łącznie 25,1% wszystkich tutejszych podmiotów gospodarki. Na drugim miejscu pod względem liczbowym znajdują się przedsiębiorstwa budowlane (11,6%), a na trzecim zakłady przetwórstwa przemysłowego (8,6%). W Rudzie Śląskiej działa 10 podmiotów zajmujących się górnictwem i wydobywaniem. 

Rynek pracy, oferty pracy – Ruda Śląska

Osoby szukające w mieście zatrudnienia mogą zwrócić się o pomoc do Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej. W rejestrze urzędu we wrześniu 2020 r. znajdowało się 1,4 tys. bezrobotnych. Stopa bezrobocia w tej miejscowości jest bardzo niska, nawet w porównaniu do słynącego z niskiego wskaźnika bezrobocia województwa śląskiego. To dobry prognostyk dla osób szukających w Rudzie Śląskiej pracy od zaraz. 

Stopa bezrobocia wg. Głównego Urzędu Statystycznego (wrzesień 2020 r.):

 • Ruda Śląska – 3,3%, 
 • województwo śląskie – 4,8%, 
 • Polska – 6,1%. 

PUP Ruda Śląska

Adres: ul. Ballestremów 16, 41-700 Ruda Śląska
E-mail: karu@praca.gov.pl
Telefon: 32 771 59 95