Praca Łaziska Górne

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 330

Praca w Łaziskach Górnych

Łaziska Górne to miasteczko w południowej Polsce. Znajduje się w powiecie mikołowskim (województwo śląskie), w sąsiedztwie Mikołowa i niedaleko od Katowic, Rudy Śląskiej i innych miejscowości Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, których Łaziska Górne są częścią. Taka lokalizacja pozytywnie wpływa na rozwój gospodarczy Łazisk Górnych. Szerokie rynki zbytu, bardzo dobra komunikacja między poszczególnymi ośrodkami Metropolii stanowią atuty inwestycyjne przyciągające przedsiębiorców.

Z kolei bogactwo naturalne – złoża węgla kamiennego – decydują o profilu gospodarczym tych okolic. Łaziska Górne stanowią ośrodek przemysłowy, w którym funkcjonują zakłady górnicze, hutnicze, energetyczne i inne. 

Czy szukanie pracy w tym mieście w województwie śląskim to dobry pomysł? Zapoznaj się z charakterystyką Łazisk Górnych. 

 

 

 

Łaziska Górne – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Łaziska Górne (śląskie) zajmują powierzchnię 20,07 kilometra kwadratowego. Jest podzielona na dzielnice: Łaziska Średnie, Łaziska Dolne, Brada i Kopanina. Miasto rozciąga się na Wyżynie Śląskiej, a dokładniej – na Wyżynie Katowickiej. 

Miejscowość graniczy ze stolicą powiatu – Mikołowem. Centra obu miast dzieli tylko 8 kilometrów. Inne pobliskie ośrodki miejskie to:

 • Orzesze – oddalone od Łazisk Górnych o około 5 kilometrów,
 • Tychy – odległość między miejscowościami to 16 kilometrów, 
 • Ruda Śląska – dystans wynosi mniej więcej 15 kilometrów,
 • Knurów – dzieli go od Łazisk Górnych 18 kilometrów, 
 • Żory – żeby się do nich dostać, należy przejechać 16 kilometrów, 
 • Katowice – z Łazisk Górnych do centrum stolicy województwa jest 21 kilometrów. 

Łaziska Górne są przy tym dobrze skomunikowane z regionem. Leżą przy drodze krajowej nr 81, w pobliżu węzła komunikacyjnego w Mikołowie. 

Liczba mieszkańców Łazisk Górnych wynosi około 22,4 tys. osób, pod względem populacji stanowią zatem jeden z mniejszych ośrodków obszaru metropolitalnego. 

Administracyjnie stanowią gminę miejską. Władzę wykonawczą w miasteczku sprawuje burmistrz. Ponadto mieszkańcy wybierają 21 członków Rady Gminy. Samorząd ma siedzibę w urzędzie miasta Łazisk Górnych:

 • Urząd Miejski w Łaziskach Górnych
  Adres: Plac Ratuszowy 1, 43-170 Łaziska Górne
  Telefon: 32 324 80 00

Warto dodać, że historia tego miasta sięga kilku wieków wstecz. Łaziska Górne rozwijały się jako ośrodek rolniczy, a w XVIII wieku powstała tu huta szkła. W kolejnym wieku odkryto tutejsze złoża węgla kamiennego. Zbudowano kilkanaście kopalni, rozwinęło się hutnictwo, doprowadzono do miejscowości tory kolejowe. Na początku XX wieku w mieście zaczęła działać elektrownia. Łaziska Górne otrzymały prawa miejskie w 1951 roku. Jest to miasteczko nierozerwalnie związane z przemysłem i górnictwem. Odwiedzając je, warto zajrzeć szczególnie do tutejszego Muzeum Energetyki – jednego z punktów obowiązkowych w czasie uprawiania turystyki industrialnej Szlakiem Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. 

Rynek pracy, oferty pracy – Łaziska Górne

W Łaziskach Górnych, zgodnie z rejestrem REGON (lipiec 2020 r.), funkcjonuje 1766 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

 • 1 duża firma prywatna zatrudniająca co najmniej 1000 osób, 
 • 1 duża firma prywatna zatrudniająca od 250 do 999 osób,
 • 13 średnich jednostek zatrudniających od 50 do 249 osób, 
 • 71 małych podmiotów zatrudniających od 10 do 49 osób, 
 • 1680 mikropodmiotów zatrudniających od 0 do 9 osób. 

Jak było wspomniane, miejscowość i okolice mają charakter silnie uprzemysłowiony. Nie oznacza to jednak, że w Łaziskach Górnych pracę można znaleźć tylko w zakładach hutniczych, energetycznych, górniczych czy produkcji maszynowej. Najwięcej jest w Łaziskach Górnych firm handlowych lub zajmujących się naprawą pojazdów – stanowią niemal jedną czwartą wszystkich podmiotów gospodarki (łącznie jest ich 425). Miejsce drugie zajmuje z kolei budownictwo – 229 firm. Przetwórstwo przemysłowe znajduje się na trzecim miejscu pod względem liczby reprezentujących ten sektor PKD pomiotów – w Łaziskach Górnych funkcjonuje ich 197. 

Powiat mikołowski cechuje się niskim bezrobociem, zarówno na tle kraju, jak i województwa. Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego w sierpniu 2020 r. stopa bezrobocia wynosiła w powiecie 4,0%. W tym samym czasie w województwie śląskim wskaźnik był na poziomie 4,8%. Średnia dla Polski wynosiła z kolei 6,1%.

Oceniając szanse na pracę w Łaziskach Górnych i okolicy, warto wziąć pod uwagę wyniki badania Barometr zawodów – prognozy rynku pracy wykonywanej co roku na zlecenie resortu pracy dla wszystkich powiatów i województw w kraju. 

W 2020 r. w powiecie mikołowskim najbardziej brakuje przedstawicieli dwóch profesji – fryzjerów oraz operatorów obrabiarek skrawających. Niemniej lista wszystkich zawodów deficytowych obejmuje kilkadziesiąt pozycji. Znajdują się na niej pracownicy budownictwa z różnego rodzaju uprawnieniami, gastronomii, motoryzacji, handlu, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, oświaty. 

PUP Łaziska Górne

Adres: ul. Chopina 8, 43-170 Łaziska Górne
Telefon: (32) 224 10 92

Szukaj pracy w mieście