Praca Łaziska Górne Najnowsze oferty pracy

Znalezione oferty - 417

Praca w Łaziskach Górnych

Łaziska Górne – lokalizacja, ludność

Łaziska Górne (śląskie) zajmują powierzchnię 20,07 kilometra kwadratowego. Jest podzielona na dzielnice: Łaziska Średnie, Łaziska Dolne, Brada i Kopanina. Miasto rozciąga się na Wyżynie Śląskiej, a dokładniej – na Wyżynie Katowickiej. 

Miejscowość graniczy ze stolicą powiatu – Mikołowem. Centra obu miast dzieli tylko 8 kilometrów. Inne pobliskie ośrodki miejskie to:

 • Orzesze – oddalone od Łazisk Górnych o około 5 kilometrów,
 • Tychy – odległość między miejscowościami to 16 kilometrów, 
 • Ruda Śląska – dystans wynosi mniej więcej 15 kilometrów,
 • Knurów – dzieli go od Łazisk Górnych 18 kilometrów, 
 • Żory – żeby się do nich dostać, należy przejechać 16 kilometrów, 
 • Katowice – z Łazisk Górnych do centrum stolicy województwa jest 21 kilometrów. 

Łaziska Górne są przy tym dobrze skomunikowane z regionem. Leżą przy drodze krajowej nr 81, w pobliżu węzła komunikacyjnego w Mikołowie. 

Liczba mieszkańców Łazisk Górnych wynosi około 22,4 tys. osób, pod względem populacji stanowią zatem jeden z mniejszych ośrodków obszaru metropolitalnego. 

Administracyjnie stanowią gminę miejską. Władzę wykonawczą w miasteczku sprawuje burmistrz. Ponadto mieszkańcy wybierają 21 członków Rady Gminy. Samorząd ma siedzibę w urzędzie miasta Łazisk Górnych:

 • Urząd Miejski w Łaziskach Górnych
  Adres: Plac Ratuszowy 1, 43-170 Łaziska Górne
  Telefon: 32 324 80 00

Warto dodać, że historia tego miasta sięga kilku wieków wstecz. Łaziska Górne rozwijały się jako ośrodek rolniczy, a w XVIII wieku powstała tu huta szkła. W kolejnym wieku odkryto tutejsze złoża węgla kamiennego. Zbudowano kilkanaście kopalni, rozwinęło się hutnictwo, doprowadzono do miejscowości tory kolejowe. Na początku XX wieku w mieście zaczęła działać elektrownia. Łaziska Górne otrzymały prawa miejskie w 1951 roku. Jest to miasteczko nierozerwalnie związane z przemysłem i górnictwem. Odwiedzając je, warto zajrzeć szczególnie do tutejszego Muzeum Energetyki – jednego z punktów obowiązkowych w czasie uprawiania turystyki industrialnej Szlakiem Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. 

Łaziska Górne – firmy, potencjał gospodarczy

W Łaziskach Górnych, zgodnie z rejestrem REGON (lipiec 2020 r.), funkcjonuje 1766 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

 • 1 duża firma prywatna zatrudniająca co najmniej 1000 osób, 
 • 1 duża firma prywatna zatrudniająca od 250 do 999 osób,
 • 13 średnich jednostek zatrudniających od 50 do 249 osób, 
 • 71 małych podmiotów zatrudniających od 10 do 49 osób, 
 • 1680 mikropodmiotów zatrudniających od 0 do 9 osób. 

Jak było wspomniane, miejscowość i okolice mają charakter silnie uprzemysłowiony. Nie oznacza to jednak, że w Łaziskach Górnych pracę można znaleźć tylko w zakładach hutniczych, energetycznych, górniczych czy produkcji maszynowej. Najwięcej jest w Łaziskach Górnych firm handlowych lub zajmujących się naprawą pojazdów – stanowią niemal jedną czwartą wszystkich podmiotów gospodarki (łącznie jest ich 425). Miejsce drugie zajmuje z kolei budownictwo – 229 firm. Przetwórstwo przemysłowe znajduje się na trzecim miejscu pod względem liczby reprezentujących ten sektor PKD pomiotów – w Łaziskach Górnych funkcjonuje ich 197. 

Łaziska Górne – oferty pracy

Powiat mikołowski cechuje się niskim bezrobociem, zarówno na tle kraju, jak i województwa. Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego w sierpniu 2020 r. stopa bezrobocia wynosiła w powiecie 4,0%. W tym samym czasie w województwie śląskim wskaźnik był na poziomie 4,8%. Średnia dla Polski wynosiła z kolei 6,1%.

Oceniając szanse na pracę w Łaziskach Górnych i okolicy, warto wziąć pod uwagę wyniki badania Barometr zawodów – prognozy rynku pracy wykonywanej co roku na zlecenie resortu pracy dla wszystkich powiatów i województw w kraju. 

W 2020 r. w powiecie mikołowskim najbardziej brakuje przedstawicieli dwóch profesji – fryzjerów oraz operatorów obrabiarek skrawających. Niemniej lista wszystkich zawodów deficytowych obejmuje kilkadziesiąt pozycji. Znajdują się na niej pracownicy budownictwa z różnego rodzaju uprawnieniami, gastronomii, motoryzacji, handlu, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, oświaty.