Orzesze – podstawowe informacje
Miejscowość przynależy do powiatu mikołowskiego. Prócz Orzesza i Mikołowa na terenie powiatu znajduje się jeszcze jeszcze jedno miasto – Łaziska Górne, a także gminy wiejskie – Ornontowice i Wyry.
Miasto stanowi ośrodek administracyjny, pełni funkcje społeczne. Działają tu:
- Urząd Miasta Orzesze
Adres: Świętego Wawrzyńca 21, 43-180 Orzesze
Telefon: 32 324 88 00
- Dom Pomocy Społecznej
Adres: Traugutta 45, 43-180 Orzesze
Telefon: 32 221 53 62
Instytucjami kultury są Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Kultury w Orzeszu.
Podatników z Orzesza rozlicza z kolei:
- Urząd Skarbowy w Mikołowie
Adres: Maksymiliana Hubera 4, 43-190 Mikołów
Telefon: 32 324 61 00
Instytucją rynku pracy, obejmującą miasto, jest PUP Mikołów:
- Powiatowy Urząd Pracy w Mikołowie z siedzibą w Łaziskach Górnych
Adres: ul. Chopina 8, 43-170 Łaziska Górne
Telefon: 32 224 10 92
Liczba mieszkańców Orzesza wynosi około 20,8 tys. mieszkańców. Na przestrzeni ostatnich lat populacja w miasteczku wzrosła – na przykład w 2015 r. wynosiła około 20,3 tys. osób.
Żeby dodzwonić się do Orzesza, należy wybrać numer kierunkowy (+48) 32. Z kolei orzeskie tablice rejestracyjne można rozpoznać po pierwszych literach SMI.
Orzesze – lokalizacja i transport
Orzesze rozciąga się na Wyżynie Śląskiej na powierzchni 82,89 kilometra kwadratowego. Źródła mają tu rzeki Bierawka i Gostynia. Obszar miasta ma charakter w dużej mierze wiejski, sporo jest też lasów. Znajdują się tu też wzniesienia – Góra Świętego Wawrzyńca, przez którą przebiegają szlaki turystyczne, a także Ramża (znajduje się na niej dopplerowski radar meteorologiczny). Okolica jest zielona, zachęca do podziwiania natury, spacerów, uprawiania sportu i rekreacji.
Orzesze od stolicy powiatu dzieli niespełna 16 kilometrów. Większe ośrodki miejskie w okolicy to także:
- Czerwionka-Leszczyny – centra miejscowości dzieli 9 kilometrów,
- Żory – oddalone o 13 kilometrów,
- Rybnik – dystans 18 kilometrów,
- Knurów – miasta dzieli 15 kilometrów,
- Ruda Śląska – oddalona o 15 kilometrów,
- Tychy – dystans 25 kilometrów,
- Katowice – 29 kilometrów.
Bliskość miejscowości należących do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, terenów objętych Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną i leżących w obrębie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego skupiającego duże zakłady przemysłowe – sprawia, że część orzeszan decyduje się na zatrudnienie poza miejscem zamieszkania.
Sprawną komunikację w regionie zapewnia bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa Górnego Śląska. Również Orzesze cechuje się dogodnymi połączeniami drogowymi. Miasto przecina droga krajowa nr 81 (łącząca między innymi Żory, Mikołów i wiodąca w kierunku Katowic), a także drogi wojewódzkie nr 925 i 926. Za zachodnią granicą miasta wiedzie autostrada A1.
Gospodarka oraz praca – Orzesze (śląskie)
W samej miejscowości funkcjonuje 1997 podmiotów gospodarki narodowej (REGON, wrzesień 2020 r.). W Orzeszu nie ma dużych pracodawców, a podmiotów średniej wielkości, to znaczy zatrudniających od 50 do 249 osób, jest 11 (w tym 7 prywatnych firm). Pozostałe to małe lub mikrojednostki.
Jedna czwarta wszystkich działalności to firmy handlowe lub zajmujące się naprawą pojazdów (516). Na drugim miejscu pod względem liczbowym są przedsiębiorstwa budowlane (251), a na trzecim zakłady przetwórstwa przemysłowego (214). Sporo jest ponadto jednostek zajmujących się działalnością profesjonalną, naukową lub techniczną (196).
Czy trudno znaleźć w Orzeszu pracę? Jak wspomniano, możliwości lokalnego rynku pracy są dość ograniczone, niemniej wielu mieszkańców korzysta z poszerzonego rynku pracy i znajduje zatrudnienie np. w innych miejscowościach powiatu czy w miastach metropolitalnych.
Bezrobocie w powiecie mikołowskim jest niskie, nawet na tle województwa śląskiego, w którym generalnie stosunkowo łatwo o posadę, w szczególności w przemyśle, branży motoryzacyjnej czy technologicznej.
Stopa bezrobocia wg GUS (wrzesień 2020 r.):
- powiat mikołowski – 4,2%,
- województwo śląskie – 4,8%,
- Polska – 6,1%.