Praca Orzesze

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 312

 • Malarz / piaskarz przemysłowy

  MULTiSERWIS Sp. z o.o.   śląskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Belgia
  pracownik fizyczny
  3 godz.
 • Malarz / piaskarz przemysłowy

  MULTiSERWIS Sp. z o.o.   śląskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Holandia
  pracownik fizyczny
  3 godz.

Praca w Orzeszu

Orzesze jest miejscowością położoną w południowej Polsce, nieopodal Katowic. To jedno z miast w województwie śląskim zaliczane do konurbacji górnośląskiej. Nie jest obecnie częścią Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, niemniej przeprowadzone w mieście w 2018 r. konsultacje społeczne pokazały, że mieszkańcy pozytywnie oceniają pomysł przystąpienia do związku metropolitalnego. 

Miejscowość stanowi lokalny ośrodek gospodarczy, kulturalny, oświatowy. Od stuleci była związana z górnictwem i hutnictwem żelaza. Obecnie wciąż można znaleźć w Orzeszu zakłady przemysłowe, np. hutę szkła. Miasto stawia też na inne sektory gospodarki. Rozwija się tu handel, usługi, działalność profesjonalna. Część mieszkańców prowadzi gospodarstwa rolne. 

Do kogo kierowane są w tym mieście oferty pracy? Orzesze stwarza szerokie możliwości rozwoju zawodowego czy szukający zatrudnienia mają ograniczone pole manewru? Czytaj dalej i dowiedz się więcej na temat Orzesza i okolic. 

Orzesze – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Miejscowość przynależy do powiatu mikołowskiego. Prócz Orzesza i Mikołowa na terenie powiatu znajduje się jeszcze jeszcze jedno miasto – Łaziska Górne, a także gminy wiejskie – Ornontowice i Wyry. 

Miasto stanowi ośrodek administracyjny, pełni funkcje społeczne. Działają tu:

 • Urząd Miasta Orzesze
  Adres: Świętego Wawrzyńca 21, 43-180 Orzesze
  Telefon: 32 324 88 00
 • Dom Pomocy Społecznej
  Adres: Traugutta 45, 43-180 Orzesze
  Telefon: 32 221 53 62

Instytucjami kultury są Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Kultury w Orzeszu. 
Podatników z Orzesza rozlicza z kolei:

 • Urząd Skarbowy w Mikołowie
  Adres: Maksymiliana Hubera 4, 43-190 Mikołów
  Telefon: 32 324 61 00

Instytucją rynku pracy, obejmującą miasto, jest PUP Mikołów:

 • Powiatowy Urząd Pracy w Mikołowie z siedzibą w Łaziskach Górnych
  Adres: ul. Chopina 8, 43-170 Łaziska Górne
  Telefon: 32 224 10 92

Liczba mieszkańców Orzesza wynosi około 20,8 tys. mieszkańców. Na przestrzeni ostatnich lat populacja w miasteczku wzrosła – na przykład w 2015 r. wynosiła około 20,3 tys. osób. 

Żeby dodzwonić się do Orzesza, należy wybrać numer kierunkowy (+48) 32. Z kolei orzeskie tablice rejestracyjne można rozpoznać po pierwszych literach SMI. 

Orzesze rozciąga się na Wyżynie Śląskiej na powierzchni 82,89 kilometra kwadratowego. Źródła mają tu rzeki Bierawka i Gostynia. Obszar miasta ma charakter w dużej mierze wiejski, sporo jest też lasów. Znajdują się tu też wzniesienia – Góra Świętego Wawrzyńca, przez którą przebiegają szlaki turystyczne, a także Ramża (znajduje się na niej dopplerowski radar meteorologiczny). Okolica jest zielona, zachęca do podziwiania natury, spacerów, uprawiania sportu i rekreacji. 

Orzesze od stolicy powiatu dzieli niespełna 16 kilometrów. Większe ośrodki miejskie w okolicy to także:

 • Czerwionka-Leszczyny – centra miejscowości dzieli 9 kilometrów,
 • Żory – oddalone o 13 kilometrów, 
 • Rybnik – dystans 18 kilometrów, 
 • Knurów – miasta dzieli 15 kilometrów, 
 • Ruda Śląska – oddalona o 15 kilometrów, 
 • Tychy – dystans 25 kilometrów, 
 • Katowice – 29 kilometrów. 

Bliskość miejscowości należących do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, terenów objętych Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną i leżących w obrębie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego skupiającego duże zakłady przemysłowe – sprawia, że część orzeszan decyduje się na zatrudnienie poza miejscem zamieszkania. 

Sprawną komunikację w regionie zapewnia bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa Górnego Śląska. Również Orzesze cechuje się dogodnymi połączeniami drogowymi. Miasto przecina droga krajowa nr 81 (łącząca między innymi Żory, Mikołów i wiodąca w kierunku Katowic), a także drogi wojewódzkie nr 925 i 926. Za zachodnią granicą miasta wiedzie autostrada A1. 

Rynek pracy, oferty pracy – Orzesze

W samej miejscowości funkcjonuje 1997 podmiotów gospodarki narodowej (REGON, wrzesień 2020 r.). W Orzeszu nie ma dużych pracodawców, a podmiotów średniej wielkości, to znaczy zatrudniających od 50 do 249 osób, jest 11 (w tym 7 prywatnych firm). Pozostałe to małe lub mikrojednostki. 

Jedna czwarta wszystkich działalności to firmy handlowe lub zajmujące się naprawą pojazdów (516). Na drugim miejscu pod względem liczbowym są przedsiębiorstwa budowlane (251), a na trzecim zakłady przetwórstwa przemysłowego (214). Sporo jest ponadto jednostek zajmujących się działalnością profesjonalną, naukową lub techniczną (196). 

Czy trudno znaleźć w Orzeszu pracę? Jak wspomniano, możliwości lokalnego rynku pracy są dość ograniczone, niemniej wielu mieszkańców korzysta z poszerzonego rynku pracy i znajduje zatrudnienie np. w innych miejscowościach powiatu czy w miastach metropolitalnych. 

Bezrobocie w powiecie mikołowskim jest niskie, nawet na tle województwa śląskiego, w którym generalnie stosunkowo łatwo o posadę, w szczególności w przemyśle, branży motoryzacyjnej czy technologicznej. 

Stopa bezrobocia wg GUS (wrzesień 2020 r.):

 • powiat mikołowski – 4,2%,
 • województwo śląskie – 4,8%, 
 • Polska – 6,1%. 

Szukaj pracy w mieście