Praca Knurów

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 356

Praca w Knurowie

Knurów to miasto w powiecie gliwickim (województwo śląskie). Na mapie Śląska należy szukać go na południe od Gliwic, na zachód od Katowic i na północ od Rybnika. Miasteczko przynależy do aglomeracji katowickiej, stanowi też jeden z ośrodków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. 

W Knurowie praca czeka na różnorodnych specjalistów. Czytaj dalej i dowiedz się więcej na temat możliwości zawodowych, jakie stwarza miasto. 

Knurów – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

To jedno z tych miast w województwie śląskim, które jest położone na terenach wyjątkowo bogatych w złoża węgla kamiennego. Największym pracodawcą Knurowa, generującym kilka tysięcy miejsc pracy, jest Kopalnia Węgla Kamiennego Knurów-Szczygłowice należąca do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Dzisiejszy Knurów stawia jednak na dywersyfikację gospodarczą. Prężnie rozwija się także sektor handlowy, usługowy oraz związany z obsługą rynku nieruchomości. 

Knurów to ośrodek administracyjny. Nie jest siedzibą powiatu, niemniej na czele miasta stoi prezydent miasta. Mieszkańcy wybierają 21 członków Rady Miasta. Władze samorządowe rezydują w Urzędzie Miasta Knurów:

 • adres: Doktora Floriana Ogana 5, 44-190 Knurów, 
 • tel.: 32 235 10 17. 

Podatników rozlicza Drugi Urząd Skarbowy w Gliwicach:

 • adres: Młodego Hutnika 2, 44-100 Gliwice, 
 • tel.: 32 339 98 00. 

Z kolei instytucją rynku pracy obejmującą miasto Knurów jest Powiatowy Urząd Pracy w Gliwicach:

 • adres: 100, plac Inwalidów Wojennych 12, Gliwice,
 • tel.: 32 231 18 41.

Liczba mieszkańców Knurowa wynosi około 38,6 tys. osób, a powierzchnia miasta to 33,95 kilometra kwadratowego. Miejscowość ma przypisane:

 • kody pocztowe – od 44-190 do 44-196,
 • numer kierunkowy – (+48) 32, 
 • oznaczenie tablic rejestracyjnych pojazdów – SGL. 

Knurów przynależy do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, a przedsiębiorcy mogą liczyć tutaj na udogodnienia w ramach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dostępne jest zaplecze kadrowe, tereny przystosowane pod inwestycje.

Na rozwój biznesu korzystnie wpływa też położenie Knurowa w pobliżu Gliwic i innych miast konurbacji górnośląskiej, a także rozwinięta sieć dróg (pobliski węzeł autostrady A1 i A4, DK 78, DW 921, DW 924) gwarantująca szybką komunikację oraz możliwość dystrybuowania dóbr w obrębie całego regionu. 

Knurów sąsiaduje z Gliwicami – centra tych miast dzieli odległość niespełna 10 kilometrów. By dostać się do Rudy Śląskiej, trzeba pokonać mniej więcej 17-kilometrową trasę. Rybnik jest oddalony o 20 kilometrów, a Katowice o 33 kilometry. 

W miasteczku znajdziemy wiele ciekawych obiektów, np. przydrożne, zabytkowe kapliczki, Pomnik Powstańców Śląskich, familoki czy zabytkowy gmach Izby Tradycji Górniczej.

Rynek pracy, oferty pracy – Knurów

W Knurowie, zgodnie z rejestrem REGON (stan w końcu sierpnia 2020 r.) działa łącznie 3279 podmiotów gospodarki narodowej. W samym mieście jest zarejestrowana tylko jedna duża firma (sektor prywatny) – deklaruje ona zatrudnienie rzędu 250-999 osób. Funkcjonują tu także 22 średniej wielkości podmioty (50-249 pracowników). Pozostałe to małe i mikrojednostki. 

Jeśli chodzi o obszar działalności, 27,8% wszystkich knurowskich podmiotów zajmuje się handlem albo naprawą pojazdów samochodowych. 9,9% stanowią firmy budowlany. Spory jest także odsetek jednostek prowadzących działalność profesjonalną, naukową i techniczną – 9,4%. 

Cały powiat gliwicki odznacza się niskim poziomem bezrobocia zarówno na tle województwa, jak i całego kraju. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia w sierpniu 2020 r. wyniosła w powiecie 4,6%. W tym samym okresie wskaźnik dla Śląska był na poziomie 4,8%, a dla Polski – 6,1%. 

W samym Knurowie sytuację na rynku pracy stabilizuje działalność dużego zakładu przemysłowego. Jak było wspomniane na początku, kopalnia Knurów-Szczygłowice generuje tysiące miejsc pracy dla osób z uprawnieniami górniczymi, związanymi z obsługą ciężkiego sprzętu i z wykształceniem technicznym. 

Kto jeszcze ma szansę na szybkie znalezienie w Knurowie i okolicy pracy? W ocenie własnego potencjału zawodowego na danym obszarze warto posiłkować się ogólnopolskim badaniem Barometr zawodów. Pokazuje ono, że w 2020 r. w powiecie gliwickim notuje się duży deficyt:

 • pracowników budowy (betoniarzy, zbrojarzy, brukarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, monterów instalacji budowlanych, monterów okien i szklarzy, murarzy i tynkarzy, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie, robotników budowlanych i techników budownictwa), 
 • pracowników transportu (kierowców ciężarówek), 
 • pracowników edukacji (nauczycieli praktycznej nauki zawodu i przedmiotów zawodowych), 
 • pracowników gastronomii (cukierników, kucharzy, piekarzy, pomocy kuchennych), 
 • pracowników opieki zdrowotnej (lekarzy, pielęgniarek, położnych), 
 • innych (instruktorów nauki jazdy, spawaczy, ślusarzy). 

Warto zapoznać się także z listą zawodów deficytowych, która w powiecie gliwickim obejmuje kilkadziesiąt pozycji. Jeśli chodzi o nadwyżkę specjalistów, problemy ze znalezieniem pracy mogą mieć osoby z wykształceniem filozoficznym, historycznym, politologicznym i kulturoznawczym. 

Szukaj pracy w mieście