Praca Rybnik

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 254

Praca w Rybniku

Rybnik to miejscowość położona na Górnym Śląsku, w województwie śląskim. Ma status miasta na prawach powiatu. Znajduje się w sąsiedztwie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w pobliżu granicy polsko-czeskiej. 

Rybnik na Górnym Śląsku

Rybnik to prężnie rozwijający się ośrodek gospodarczy, serce Rybnickiego Okręgu Węglowego i jedno z najważniejszych miast Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. miejscowość ma ogromny potencjał inwestycyjny, przyciąga specjalistów i przedsiębiorców. Rybnik obejmuje Podstrefa Jastrzębsko-Żorska Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

Kto ma największe szanse na znalezienie w Rybniku i okolicy pracy od zaraz? Czytaj dalej i zapoznaj się z gospodarczą charakterystyką tej miejscowości. 

 

Rybnik – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Na mapie województwa śląskiego Rybnika należy szukać na południowy zachód od Katowic. Odległość między tymi miastami wynosi 44 kilometry. W promieniu 15 kilometrów od Rybnika znajdują się takie miasta jak Czerwionka-Leszczyny, Radlin, Rydułtowy, Wodzisław Śląski, Pszów, Żory. Niedaleko jest z Rybnika do Jastrzębia-Zdroju, Orzesza, Knurowa, Raciborza i in. Miejscowość jest przy tym bardzo dobrze skomunikowana z regionem. Przez Rybnik wiodą trasy drogowe o znaczeniu lokalnym i ponadlokalnym, między innymi droga krajowa nr 78 i drogi wojewódzkie nr 920, 925 i 929. 

Powierzchnia miasta wynosi 148,36 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Rybnika to około 138 tys. osób. Żeby się tu dodzwonić, należy wybrać numer kierunkowy (+48) 32. Paczki do Rybnika adresowane są z właściwym kodem pocztowym z zakresu 44-200 – 44-292. Tablice rejestracyjne tutejszych samochodów można rozpoznać z kolei po pierwszych literach SR. 

Historia Rybnika sięga średniowiecza – początki miejscowości datuje się na około XII wiek, a w wieku XIV otrzymała prawa miejskie. W mieście znaleźć można wiele interesujących zabytków. Do największych atrakcji Rybnika należą Zamek Piastowski (obecnie pełniący funkcję siedziby sądu), monumentalna Bazylika św. Antoniego z początku XX w., XV-wieczny Kościół akademicki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny czy XVIII-wieczny kościół ewangelicko-augsburski i inne. 

Rybnik to przyjazne miasteczko, które bez wątpienia warto zwiedzić. Jak wygląda gospodarka tej okolicy? 

Miejscowość z uwagi na bogactwo naturalne – złoża węgla kamiennego – jest tradycyjnie związana z górnictwem i przemysłem ciężkim, niemniej w Rybniku pracę od zaraz mogą znaleźć osoby z różnymi kwalifikacjami. W ostatnich latach rynek pracy w województwie śląskim zmienia się – notuje się coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów z branży technologicznej, usługowej, finansowej i innych.

Jak podaje rejestr REGON (stan na koniec września 2020 r.) w Rybniku działa łącznie 14 479 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

 • 1 duży, zatrudniający co najmniej 1000 pracowników, 
 • 10 dużych o kadrze rzędu 250-999 osób, 
 • 94 średnie zatrudniające od 50 do 249 osób,
 • 531 małych obejmujących od 10 do 49 pracowników, 
 • 13 843 mikropodmioty do 9 zatrudnionych. 

W Rybniku najwięcej jest firm handlowych i zajmujących się naprawą pojazdów – stanowią ponad jedną czwartą wszystkich podmiotów gospodarki (25,3%). Na drugim miejscu są firmy budowlane (13,5%), sporo jest także jednostek prowadzących działalność profesjonalną, naukową i techniczną (10,3%) oraz zakładów przetwórstwa przemysłowego (8,1%). 

Rynek pracy, oferty pracy – Rybnik

Do kogo najczęściej kierowane są w Rybniku oferty pracy? Jest to miasto silnie uprzemysłowione, etaty generuje zatem przede wszystkim ten sektor gospodarczy. Niemniej  w ocenie możliwości zatrudnienia warto wziąć pod uwagę wyniki prognozy Barometr zawodów, ukazującej zapotrzebowanie na pracowników w poszczególnych powiatach i województwach w kraju. 

Zgodnie z badaniem największa luka kadrowa dotyczy:

 • kierowców samochodów ciężarowych, 
 • murarzy i tynkarzy,
 • piekarzy,
 • pielęgniarek i położnych,
 • pracowników robót wykończeniowych w budownictwie, 
 • robotników budowlanych, 
 • spawaczy. 

Nieco mniej pilne, jednak wciąż znaczne zapotrzebowanie na pracowników notuje się także w branżach:

 • technologicznej – poszukiwani są analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, projektanci i administratorzy baz danych, programiści;
 • budowlanej – oferty czekają na betoniarzy i zbrojarzy, blacharzy i lakierników samochodowych, cieśli i stolarzy budowlanych, monterów instalacji budowlanych, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pracowników ds. budownictwa drogowego;
 • motoryzacji i przemyśle maszynowym – za mało jest elektryków, elektromechaników i elektromonterów, mechaników pojazdów samochodowych, operatorów obrabiarek skrawających;
 • górniczej – zapotrzebowanie dotyczy górników i operatorów maszyn i urządzeń wydobywczych;
  opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – potrzebni są fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pracownicy ds. techniki dentystycznej, pracownicy socjalni;
 • transportowej – propozycje zatrudnienia kierowane są do kierowców autobusów, magazynierów, 
  gastronomicznej – luka kadrowa obejmuje kucharzy, pomoce kuchenne, 
 • edukacyjnej – zanotowano brak dostatecznej liczby nauczycieli przedmiotów zawodowych, ogólnokształcących, a także praktycznej nauki zawodu i instruktorów nauki jazdy. 

Na liście zawodów deficytowych w Rybniku są także: ogrodnicy i sadownicy, pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, pracownicy służb mundurowych , robotnicy obróbki drewna i stolarze, sprzedawcy i kasjerzy. 

Rybnicki rynek pracy jest otwarty na kandydatów o różnym wykształceniu i doświadczeniu. Jednocześnie bezrobocie w mieście jest niewielkie zarówno w porównaniu do sytuacji w kraju, jak i w województwie. 

Stopa bezrobocia wg GUS (wrzesień 2020 r.):

 • Rybnik – 4,2%, 
 • woj. śląskie – 4,8%, 
 • Polska – 6,1%. 

PUP Rybnik

Adres: ul. Jankowicka 1, 44-200 Rybnik
E-mail: kancelaria@rybnik.praca.gov.pl
Telefon: +48 32 42 26 095, 32 42 21 623