Rybnik – lokalizacja, ludność
Na mapie województwa śląskiego Rybnika należy szukać na południowy zachód od Katowic. Odległość między tymi miastami wynosi 44 kilometry. W promieniu 15 kilometrów od Rybnika znajdują się takie miasta jak Czerwionka-Leszczyny, Radlin, Rydułtowy, Wodzisław Śląski, Pszów, Żory. Niedaleko jest z Rybnika do Jastrzębia-Zdroju, Orzesza, Knurowa, Raciborza i in. Miejscowość jest przy tym bardzo dobrze skomunikowana z regionem. Przez Rybnik wiodą trasy drogowe o znaczeniu lokalnym i ponadlokalnym, między innymi droga krajowa nr 78 i drogi wojewódzkie nr 920, 925 i 929.
Powierzchnia miasta wynosi 148,36 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Rybnika to około 138 tys. osób. Żeby się tu dodzwonić, należy wybrać numer kierunkowy (+48) 32. Paczki do Rybnika adresowane są z właściwym kodem pocztowym z zakresu 44-200 – 44-292. Tablice rejestracyjne tutejszych samochodów można rozpoznać z kolei po pierwszych literach SR.
Historia Rybnika sięga średniowiecza – początki miejscowości datuje się na około XII wiek, a w wieku XIV otrzymała prawa miejskie. W mieście znaleźć można wiele interesujących zabytków. Do największych atrakcji Rybnika należą Zamek Piastowski (obecnie pełniący funkcję siedziby sądu), monumentalna Bazylika św. Antoniego z początku XX w., XV-wieczny Kościół akademicki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny czy XVIII-wieczny kościół ewangelicko-augsburski i inne.
Rybnik to przyjazne miasteczko, które bez wątpienia warto zwiedzić. Jak wygląda gospodarka tej okolicy?
Rybnik – kopalnia, budownictwo, handel
Miejscowość z uwagi na bogactwo naturalne – złoża węgla kamiennego – jest tradycyjnie związana z górnictwem i przemysłem ciężkim, niemniej w Rybniku pracę od zaraz mogą znaleźć osoby z różnymi kwalifikacjami. W ostatnich latach rynek pracy w województwie śląskim zmienia się – notuje się coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów z branży technologicznej, usługowej, finansowej i innych.
Jak podaje rejestr REGON (stan na koniec września 2020 r.) w Rybniku działa łącznie 14 479 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:
- 1 duży, zatrudniający co najmniej 1000 pracowników,
- 10 dużych o kadrze rzędu 250-999 osób,
- 94 średnie zatrudniające od 50 do 249 osób,
- 531 małych obejmujących od 10 do 49 pracowników,
- 13 843 mikropodmioty do 9 zatrudnionych.
W Rybniku najwięcej jest firm handlowych i zajmujących się naprawą pojazdów – stanowią ponad jedną czwartą wszystkich podmiotów gospodarki (25,3%). Na drugim miejscu są firmy budowlane (13,5%), sporo jest także jednostek prowadzących działalność profesjonalną, naukową i techniczną (10,3%) oraz zakładów przetwórstwa przemysłowego (8,1%).
Praca – Rybnik i okolice
Do kogo najczęściej kierowane są w Rybniku oferty pracy? Jest to miasto silnie uprzemysłowione, etaty generuje zatem przede wszystkim ten sektor gospodarczy. Niemniej w ocenie możliwości zatrudnienia warto wziąć pod uwagę wyniki prognozy Barometr zawodów, ukazującej zapotrzebowanie na pracowników w poszczególnych powiatach i województwach w kraju.
Zgodnie z badaniem największa luka kadrowa dotyczy:
- kierowców samochodów ciężarowych,
- murarzy i tynkarzy,
- piekarzy,
- pielęgniarek i położnych,
- pracowników robót wykończeniowych w budownictwie,
- robotników budowlanych,
- spawaczy.
Nieco mniej pilne, jednak wciąż znaczne zapotrzebowanie na pracowników notuje się także w branżach:
- technologicznej – poszukiwani są analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, projektanci i administratorzy baz danych, programiści;
- budowlanej – oferty czekają na betoniarzy i zbrojarzy, blacharzy i lakierników samochodowych, cieśli i stolarzy budowlanych, monterów instalacji budowlanych, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pracowników ds. budownictwa drogowego;
- motoryzacji i przemyśle maszynowym – za mało jest elektryków, elektromechaników i elektromonterów, mechaników pojazdów samochodowych, operatorów obrabiarek skrawających;
- górniczej – zapotrzebowanie dotyczy górników i operatorów maszyn i urządzeń wydobywczych;
opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – potrzebni są fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pracownicy ds. techniki dentystycznej, pracownicy socjalni;
- transportowej – propozycje zatrudnienia kierowane są do kierowców autobusów, magazynierów,
gastronomicznej – luka kadrowa obejmuje kucharzy, pomoce kuchenne,
- edukacyjnej – zanotowano brak dostatecznej liczby nauczycieli przedmiotów zawodowych, ogólnokształcących, a także praktycznej nauki zawodu i instruktorów nauki jazdy.
Na liście zawodów deficytowych w Rybniku są także: ogrodnicy i sadownicy, pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, pracownicy służb mundurowych , robotnicy obróbki drewna i stolarze, sprzedawcy i kasjerzy.
Rybnicki rynek pracy jest otwarty na kandydatów o różnym wykształceniu i doświadczeniu. Jednocześnie bezrobocie w mieście jest niewielkie zarówno w porównaniu do sytuacji w kraju, jak i w województwie.
Stopa bezrobocia wg GUS (wrzesień 2020 r.):
- Rybnik – 4,2%,
- woj. śląskie – 4,8%,
- Polska – 6,1%.