Praca Darłowo

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 330

Praca w Darłowie

Darłowo to miasto w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim. Stanowi siedzibę miejsko-wiejskiej gminy Darłowo. Miejscowość leży u ujścia rzeki Wieprzy do morza, nad Pobrzeżu Koszalińskim. 

Darłowo w Zachodniopomorskiem

 

Darłowo to dobre miejsce na urlop. A jak wygląda tutejszy rynek zatrudnienia? Czy trudno znaleźć w Darłowie pracę? Czytaj dalej i zapoznaj się ze społeczno-gospodarczymi informacjami na temat tej miejscowości. 

Darłowo – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Darłowo jest jednym z dwóch miast powiatu sławieńskiego. Od Sławna, siedziby władz powiatowych, dzieli je odległość około 22 kilometrów. Z Darłowa niedaleko także do Koszalina (38 kilometrów), Słupska (46 kilometrów). Nieco dalej leżą na przykład Kołobrzeg (w odległości 82 kilometrów), Szczecinek (101 kilometrów), Bytów (90 kilometrów). 

Przez Darłowo biegną trasy wojewódzkie – nr 203 i 205, droga krajowa nr 37, liczne drogi gminne i powiatowe. Do miasteczka można również dostać się pociągiem. Działa tu też przystań żeglarska. Najbliższy międzynarodowy port lotniczy jest zlokalizowany w Szczecinie (dystans 200 kilometrów). 

Darłowo jest największą miejscowością w powiecie, i jeśli chodzi o powierzchnię, i pod względem populacji. Liczba mieszkańców Darłowa wynosi około 13,7 tys. osób. Obowiązują tu:

 • numer kierunkowy – (+48) 94, 
 • oznaczenie rejestracji pojazdów – ZSL. 

W miasteczku znajdują się takie instytucje jak:

 • Urząd Miejski w Darłowie
  Adres: plac Tadeusza Kościuszki 9, 76-150 Darłowo
  Telefon: 94 314 22 23
 • Urząd Gminy Darłowo
  Adres: ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 4, 76-150 Darłowo
  Telefon: 94 344 63 01
 • Starostwo Powiatowe w Sławnie – filia w Darłowie
  Adres: ul. Franciszkańska 2, 76-150 Darłowo
  Telefon: 94 314 04 00

Miasteczko jest ważnym ośrodkiem kulturalnym w regionie. O ciekawą ofertę kulturalno-rozrywkową dba przede wszystkim Darłowski Ośrodek Kultury. W mieście mają miejsce liczne festiwale filmowe, muzyczne, zawody sportowe i wiele innych wydarzeń. 

Darłowo przyciąga urlopowiczów przede wszystkim z uwagi na dostęp do Morza Bałtyckiego, a także bogactwo naturalne okolicy (miasto leży w obrębie obszaru chronionego krajobrazu Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego). Również w samym miasteczku znajduje się bardzo wiele ciekawych miejsc. Darłowo ma bowiem wielowiekową historię, której świadectwem są tutejsze zabytki. Największą atrakcją Darłowa jest gotycki Zamek Książąt Pomorskich w którym znajduje się muzeum. Niemniej wrażenie robi cała starówka z rynkiem, przy którym mieści się barokowy ratusz, kościół mariacki (kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Darłowie). Zachował się element miejskich obwarowań – Brama Wysoka. Warto zwrócić uwagę na kościół św. Gertrudy, stare kamienice. Znajdziemy też w Darłowie i okolicy atrakcje dla dzieci i dorosłych – tematyczny parki rozrywki, parki wodne, fokarium, rozsuwany most, latarnię morską i inne. Na przyjezdnych czeka rozbudowana baza noclegowa i gastronomiczna. 

Rynek pracy, oferty pracy – Darłowo

Darłowo to rozwijający się ośrodek turystyczny, handlowy i usługowy. W miejscowości, zgodnie z rejestrem REGON prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny (stan na koniec listopada 2020 r.), działa 2080 podmiotów gospodarki narodowej, w tym 8 średniej wielkości (50-249 miejsc pracy), 35 małych (10-49 miejsc pracy) i 2037 mikro (0-9 miejsc pracy). 

W profilu gospodarczym miasta wybija się działalność związana z obsługą turystów. Sporo jest też firm budowlanych oraz z branży nieruchomości. Darłowskie podmioty gospodarki narodowej najczęściej funkcjonują w ramach sekcji PKD:

 • działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi – 24,7% ogółu jednostek,
 • handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 18,6%, 
 • budownictwo – 9,8%, 
 • działalność związana z obsługą rynku nieruchomości – 9%. 

Jako największe miasto w powiecie, Darłowo stwarza zarazem najbardziej różnorodne różnorodne możliwości zatrudnienia. Praca czeka w turystyce, ale nie tylko. By ocenić własne predyspozycje na lokalnym rynku pracy, warto sprawdzać wyniki badania Barometr zawodów, wykonywanego co roku na zlecenie resortu pracy. 

W 2021 r. w powiecie sławieńskim zanotowano bardzo długą, obejmującą kilkadziesiąt pozycji listę zawodów deficytowych. 

Poszukiwani są w szczególności:

 • z branży budowlanej, planowania przestrzennego – cieśle i stolarze budowlani, geodeci i kartografowie, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych,
 • z branży motoryzacyjnej, maszynowej, produkcji przemysłowej – blacharze i lakiernicy samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, lakiernicy, mechanicy pojazdów samochodowych, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, robotnicy obróbki drewna i stolarze,
 • z branży medycznej i opieki społecznej – fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni,
 • z branży edukacyjnej – nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedszkoli, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych,
 • z branży transportowej – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy, 
 • z branży gastronomicznej – cukiernicy, kucharze, szefowie kuchni,
 • z innych branż – biolodzy, biotechnolodzy, biochemicy, fryzjerzy, kosmetyczki, samodzielni księgowi.

Szukaj pracy w mieście