Praca Ustka

Praca w Ustce

Ustka to miasto portowe i nadmorski kurort wypoczynkowy położony w województwie pomorskim, powiecie słupskim. Miejscowość wraz ze Słupskiem tworzą Dwumiasto i współpracują na wielu poziomach, m.in. gospodarczym i kulturalnym.

Ustka - atrakcje nad morzem

Ustkę bez wątpienia warto odwiedzić w czasie urlopu. A jak wygląda sytuacja gospodarcza tej miejscowości? Czy trudno o znalezienie w Ustce pracy? Zapoznaj się z podstawowymi społeczno-gospodarczymi danymi dotyczącymi tego miasta. 

Ustka – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Ustka znajduje się na północny-zachód od Słupska, miasta dzieli dystans około 18 kilometrów. Inne większe miejscowości zlokalizowane w pobliżu Ustki to Darłowo (dystans 38 kilometrów) i Sławno (33 kilometry). By dostać się do Łeby, trzeba pokonać trasę o długości 78 kilometrów, do Lęborka jest 69 kilometrów, do Koszalina – 76 kilometrów. 

Dojazd do Ustki zapewnia droga krajowa nr 21, droga wojewódzka nr 203, a także trasy lokalne. W mieście zatrzymują się też pociągi (stacje Ustka i Ustka Uroczysko), pociągiem można dostać się np. do Słupska, Białogardu, Piły. 

Ustka przyciąga piaszczystymi plażami, kąpieliskami (Ustka Wschód i Ustka Zachód), a także innymi atrakcjami. W mieście znajdują się latarnia morska, port morski z około stumetrowym falochronem, promenada, park historii i rozrywki z poniemieckimi bunkrami. Odwiedzając miasto, warto zwrócić uwagę na zabytkowe domy rybackie i neogotycki kościół pw. Najświętszego Zbawiciela. W Ustce działa także uzdrowisko – wykorzystuje się w nim dobroczynne wpływy solanki i borowiny. Na kuracjuszy czekają liczne zakłady lecznicze, sanatoria, przychodnie. 

Miasto zaczyna tętnić życiem w sezonie letnim. Kąpieliska działają od 15 czerwca do 15 września i w tym okresie turystów jest najwięcej. Odbywają się tu liczne imprezy i festiwale, na przykład Columbus Festiwal Wiatru, Dni Morza, Grand Lubicz Festiwal Światła Ustka i inne. Wydarzenia organizują między innymi Dom Kultury w Ustce, Centrum Kultury Gminy Ustka, Muzeum Ziemi Usteckiej, Biblioteka Miejska im. gen. Mariusza Zaruskiego, Centrum Aktywności Twórczej, Muzeum Bursztynu, Muzeum Mineralogiczne i wiele innych. 

Ustka to nieduże miasto, i jeśli chodzi o powierzchnię, i populację. Rozciąga się na terenie o wielkości 10,19 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Ustki wynosi z kolei 15,7 tys. osób. Gęstość zaludnienia jest tu zatem dość wysoka, wynosi blisko 1542 osoby na kilometr kwadratowy. W Ustce obowiązują numer kierunkowy (+48) 59, kod pocztowy 76-270 oraz oznaczenie rejestracji pojazdów GSL. 

Miasto pełni funkcje administracyjne. Znajdują się w nim siedziby władz miasta oraz wiejskiej gminy Ustka:

 • Urząd Miasta Ustka
  Adres: ul. Wyszyńskiego 3, 76-270 Ustka
  Telefon: 59 815 43 00
 • Urząd Gminy Ustka
  Adres: ul. Dunina 24, 76-270 Ustka
  Telefon: 59 814 60 44

Rynek pracy, oferty pracy – Ustka

W Ustce rozwija się transport wodny i lądowy, rybołówstwo, przemysł, turystyka, zakwaterowanie, gastronomia, usługi, handel. Zgodnie z prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny rejestrem REGON (stan na koniec lutego 2021 r. ) miasto jest siedzibą 2219 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

 • 2153 mikro, tworzących 0-9 miejsc pracy,
 • 49 małych, zatrudniających 10-49 osób, 
 • 17 średnich, o kadrze rzędu 50-249 pracowników. 

W mieście nie ma dużych zakładów pracy. Spośród wszystkich podmiotów najwięcej działa w ramach sekcji PKD:

 • działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi – 26,8% ogółu podmiotów gospodarczych, 
 • handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 17%, 
 • działalność związana z obsługą rynku nieruchomości – 9,6%.

Podobnie jak w innych nadmorskich kurortach, także w Ustce ofert pracy przybywa w sezonie turystycznym – w szczególności w gastronomii, zakwaterowaniu i usługach związanych z obsługą wczasowiczów. W jakich jeszcze obszarach czeka w Ustce praca? Wskazówkę w tym względzie stanowić może badanie Barometr zawodów wykonywane na zlecenie resortu pracy i ukazujące zapotrzebowanie na kadrę w poszczególnych częściach kraju. 

Przykładowo, w 2021 r. w powiecie słupskim zanotowano deficyt chętnych do podjęcia zatrudnienia i mających odpowiednie kwalifikacje:

 • pracowników budownictwa – brukarzy, kierowników budowy, murarzy i tynkarzy, operatorów sprzętu do robót ziemnych, pracowników ds. budownictwa drogowego, robotników budowlanych, pracowników robót wykończeniowych, inżynierów budownictwa,
 • pracowników opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – fizjoterapeutów i masażystów, lekarzy, pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych, 
 • pracowników gastronomii – szefów kuchni, kucharzy, 
 • pracowników handlu – sprzedawców i kasjerów, 
 • pracowników transportu – kierowców autobusów, kierowców ciężarówek, magazynierów, 
 • pracowników produkcji przemysłowej, motoryzacji – mechaników samochodowych, masarzy i przetwórców ryb, operatorów obrabiarek skrawających, pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych, spawaczy, 
 • innych pracowników – fryzjerów, sprzątaczek, pokojowych, nauczycieli przedszkoli. 

W powiecie zauważono także nadwyżkę poszukujących pracy ekonomistów oraz pedagogów – osoby wykonujące te zawody mogą zmagać się z nadmierną konkurencją na rynku pracy bądź nie znaleźć dla siebie ofert.