Kępice to miejscowość znajdująca się w województwie pomorskim, przy jego granicy w województwem zachodniopomorskim. Stanowi lokalny ośrodek administracyjny jako siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej.
Kępice mają status miasta od 1967 roku. W XIX wieku w miejscowości zaczął rozwijać się przemysł – drzewny, papierniczy, energetyczny, a w czasie II wojny światowej również lotniczy. Po wojnie największym pracodawcą w mieście były z kolei Kępickie Zakłady Garbarskie Kegar – sprywatyzowane w 1996 r. i działające pod nową nazwą do dziś. W Kępicach współcześnie funkcjonują także np. producenci mebli, wyrobów betonowych, hydrantów wewnętrznych i inni.
Miejscowość leży w malowniczej okolicy, jest otoczona lasami i głównie niewielkimi jeziorami. Do większych zbiorników w pobliżu należą Jezioro Łętowskie i Jezioro Obłęskie. Przez miasto przepływa rzeka Wieprza. Kępice i wybrzeże Bałtyku dzieli dystans około 45 kilometrów.
Do dyspozycji mieszkańców są takie instytucje jak Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Kępice, Kępicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Czy Kępice stwarzają korzystne warunki dla rozwoju zawodowego? Zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat tej miejscowości i zdecyduj, czy brać ją pod uwagę w czasie szukania pracy w województwie pomorskim.
Kępice – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie
Kępic na mapie Polski należy szukać na południowy-zachód od Słupska i na wschód od Koszalina. Kępice są jednym z dwóch miast w powiecie słupskim, obok Ustki (miasto Słupsk stanowi miasto na prawach powiatu, nie należy więc do powiatu słupskiego).
Dystans między Kępicami a Słupskiem wynosi 31 kilometrów, do Ustki jest natomiast 46 kilometrów. By dojechać z Kępic do Koszalina, trzeba pokonać trasę o długości około 61 kilometrów. Do Darłowa jest 45 kilometrów, do Bytowa 47 kilometrów, do Szczecinka – 74 kilometry. Kępice przecina droga wojewódzka nr 208. Na wschód od miasta przebiega z kolei droga krajowa nr 21.
Kepice to mała miejscowość, i pod względem zajmowanej powierzchni, i populacji. Miasteczko rozciąga się na terenie o wielkości 6,11 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Kępic wynosi około 3,6 tys. osób.
W Kępicach obowiązują:
- numer kierunkowy (+48) 59,
- kod pocztowy 77–230,
- oznaczenie rejestracji pojazdów GSL.
W mieście znajduje się siedziba władz samorządowych:
- Urząd Miejski w Kępicach
Adres: ul. Niepodległości 6, 77-230 Kępice
Telefon: 59 857 66 21
Bezrobotni i osoby szukające pomocy w kwestiach związanych z rozwojem kariery mogą zgłosić się do kępickiego oddziału Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku:
- PUP w Słupsku – Punkt Obsługi Bezrobotnych w Kępicach
Adres: ul. Niepodległości 6, 77-230 Kępice
Telefon: 59 728-51-00 do 01
Rynek pracy, oferty pracy – Kępice
Jak wspomniano na wstępie, w Kępicach rozwija się przemysł. Miasto stanowi też główny ośrodek handlowo-usługowy w gminie. Zgodnie z rejestrem REGON (stan na koniec stycznia 2021 r., źródło: Główny Urząd Statystyczny) w Kępicach funkcjonuje 326 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:
- 314 mikrojednostek (tworzących 0-9 miejsc pracy),
- 10 małych jednostek (tworzących 10-49 miejsc pracy),
- 2 średnie jednostki (tworzących 50-249 miejsc pracy).
Poziom bezrobocia w powiecie jest dość wysoki – w styczniu 2021 r. zgodnie z danymi GUS stopa bezrobocia wyniosła w nim 9,7%, znacząco przewyższała zatem wskaźniki obliczone dla województwa pomorskiego (6,2%) i dla kraju (6,5%).
Kto zatem może liczyć na oferty pracy w Kępicach i pobliskich miejscowościach? By to ocenić, warto sięgnąć do Barometru zawodów, corocznej prognozy zapotrzebowania na rynkach pracy w poszczególnych powiatach i województwach w Polsce. Przykładowo, w 2021 r. w powiecie słupskim zanotowano deficyt chętnych do pracy:
- pracowników budownictwa – brukarzy, murarzy i tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, robotników budowlanych, pracowników ds. budownictwa drogowego, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie, inżynierów budownictwa, kierowników budowy,
- pracowników motoryzacji, branży maszynowej i pozostałej produkcji przemysłowej – masarzy i przetwórców ryb, mechaników pojazdów samochodowych, operatorów obrabiarek skrawających, spawaczy, pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych,
- pracowników opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – fizjoterapeutów i masażystów, lekarzy, pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych,
- pracowników gastronomii – szefów kuchni, kucharzy,
- pracowników transportu – kierowców autobusów, kierowców ciężarówek, magazynierów,
- innych – fryzjerów, sprzątaczek i pokojowych, nauczycieli przedszkoli, sprzedawców i kasjerów.