Praca Elbląg

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 274

 • Monter rusztowań / Monter rusztowań + kierowca C+E

  relokacja do:
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Niemcy
  pracownik fizyczny   15 000 - 16 000 zł brutto/mies.
  20 godz.
 • Programista Java

  Asseco Data Systems S.A.   Elbląg praca zdalna
  siedziba firmy: Gdańsk
  specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
  20 godz.

Praca w Elblągu

Elbląg to najstarsze miasto w województwie warmińsko-mazurskim i zarazem jedna z najbardziej wiekowych miejscowości w Polsce. Tych cech „naj” Elbląga jest więcej – to również najniżej leżące miasto w kraju – w części maksymalnie zbliżonej do powierzchni Bałtyku znajduje się na poziomie 1,8 m n.p.m. Obecnie Elbląg stanowi ważne centrum życia gospodarczego i kulturalnego w regionie. Czym się charakteryzuje i do kogo najczęściej kierowane są oferty pracy w Elblągu? Co można tu zwiedzić, jak ciekawie spędzić czas wolny? Przed podjęciem zatrudnienia warto poznać tę miejscowość bliżej.

Elbląg – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Liczba mieszkańców Elbląga wynosi ponad 119 tysięcy osób (zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego dla czerwca 2020 r.). Notuje się tu ujemny przyrost naturalny, zauważalny w ostatnich latach był również odpływ ludności z miasta, przede wszystkim w celach zarobkowych za granicę.

Elbląg to przyjazne miasto, które ma wiele do zaoferowania zarówno przyjezdnym, jak i mieszkańcom. Ulubionym miejscem spotkań i wypoczynku jest w Elblągu starówka. Elblążanie chętnie korzystają z miejskiej zieleni, np. w urokliwej Bażantarni czy jednym z innych parków. Do innych atrakcji w Elblągu należą obiekty sportowe – kilka stadionów, basen, centrum rekreacji, a także instytucje kultury, np. archeologiczno-historyczne muzeum w Elblągu.

Elbląg to miasto powiatowe. Jego powierzchnia wynosi 79,82 kilometrów kwadratowych. Miejscowość obejmuje strefa numeracyjna 55, a tablice rejestracyjne rozpoczynają się od liter NE. Geograficznie przynależy do Powiśla – leży przy ujściu rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego. Ważniejsze ośrodki miejskie znajdujące się w pobliżu to przede wszystkim Trójmiasto oraz Malbork.

W Elblągu znajduje się węzeł komunikacyjny, zapewniający mu doskonałe połączenie z innymi częściami kraju zarówno na poziomie lokalnym, jak i ponadlokalnym. Krzyżują się tu drogi krajowe nr 7 i nr 22, a także drogi wojewódzkie nr 500, 503, 504, 509. Gęsta sieć dróg lokalnych zapewnia szybki transport do miejscowości powiatu elbląskiego i gminy wiejskiej Elbląg – miasto stanowi siedzibę ich władz.

Nie bez znaczenia dla gospodarki czy po prostu komfortu życia mieszkańców jest też tutejszy transport kolejowy. Elbląg leży na ważnej trasie europejskiej Berlin-Kaliningrad. Ponadto można się stąd dostać bezpośrednio do Białegostoku, Gdańska, Malborka, Koszalina, Olsztyna, Szczecina oraz innych dużych i mniejszych miejscowości. Najbliższy międzynarodowy port lotniczy znajduje się z kolei w Gdańsku-Rębiechowie, w odległości około 70 km od centrum miasta.

Rynek pracy, oferty pracy – Elbląg

Praca w Elblągu od zaraz czeka przede wszystkim na pracowników produkcji przemysłowej. To dlatego, że w profilu gospodarczym regionu najważniejsze miejsce zajmuje przemysł ciężki, głównie maszynowy i elektromaszynowy. Reprezentowane są też przedsiębiorstwa rozwijające się w innych gałęziach przemysłu, na przykład spożywczym. Zgodnie z danymi GUS, ponad połowa pracujących mężczyzn oraz więcej niż jedna trzecia wszystkich elblążan jest zatrudniona w sektorze „przemysł i budownictwo”.

Na inwestorów czekają udogodnienia takie jak ulgi podatkowe, korzystne warunki dzierżawy uzbrojonych gruntów, powierzchnie biurowe, spotkania, szkolenia i inne. Dogodne warunki prowadzenia działalności zapewniają podstrefa Elbląg Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a także Elbląski Park Technologiczny oraz Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości. Miasto to również dobrze rozwinięty sektor handlu i usług. Zatrudnienie w supermarketach, sklepach, a także przy naprawie pojazdów, w gastronomii, zakwaterowaniu, komunikacji, transporcie itp. znajduje aż jedna czwarta aktywnych zawodowo elblążan.

Dane z rejestru REGON pokazują, że większość podmiotów gospodarki narodowej, które działają na terenie miasta, to mikrojednostki skupiające do 9 osób. Niemniej nie brakuje też większych przedsiębiorstw czy instytucji. Ogółem podmiotów jest 13 085. Grupa tych najmniejszych obejmuje 12 597, małych (10-49 osób) – 380, średnich (do 249 osób) – 93. Jeśli chodzi o duże jednostki, na terenie miejscowości działa 15, a jedna z nich zatrudnia ponad 999 osób.

Szanse na lokalnym rynku pracy są wyznaczane w dużej mierze przez zapotrzebowanie poszczególnych firm na pracowników posiadających określone kwalifikacje. Te potrzeby kadrowe dobrze ukazuje badanie Barometr zawodów. Zgodnie z nim w mieście Elbląg pracodawcy szukają przede wszystkim pracowników budowy (głównie z uprawnieniami, choć braki dotyczą również robotników budowlanych bez kwalifikacji), mechaników, blacharzy i lakierników samochodowych, kierowców (autobusów, ciężarówek), elektryków i elektromechaników, nauczycieli przedmiotów zawodowych, psychoterapeutów, księgowych, kosmetyczek, krawców, pracowników gastronomii, magazynierów, operatorów różnego rodzaju maszyn wykorzystywanych w przemyśle i transporcie, tapicerów i innych specjalistów.

Warto dodać, że w mieście zauważalne są też nadwyżki przedstawicieli niektórych profesji. Oznaczają one konieczność zmiany kwalifikacji, szukania zatrudnienia w pokrewnych obszarach, niekiedy emigrację zarobkową. Zbyt wielu w stosunku do zapotrzebowania jest tu ekonomistów, nauczycieli nauczania początkowego, pracowników administracji biurowej, w tym administracji publicznej, pracowników biur podróży, a także osób z wykształceniem filozoficznym, historycznym, politologicznym i kulturoznawczym.

PUP w Elblągu podaje, że w maju 2020 r. zarejestrowanych było 3128 bezrobotnych, a stopa bezrobocia wyniosła 7,6%, co było wartością wyższą niż ta dla całej Polski (6%), ale zarazem znacznie niższą niż średnia wojewódzka (10,4%).

PUP Elbląg:

Adres: ul. Saperów 24, 82-300 Elbląg
E-mail: olel@praca.gov.pl
Telefon: (55) 237 67 00