Oferty Tygodnia

Praca Elbląg Najnowsze oferty pracy: 144

Praca w Elblągu

Elbląg to najstarsze miasto w województwie warmińsko-mazurskim i zarazem jedna z najbardziej wiekowych miejscowości w Polsce. Tych cech „naj” Elbląga jest więcej – to również najniżej leżące miasto w kraju – w części maksymalnie zbliżonej do powierzchni Bałtyku znajduje się na poziomie 1,8 m n.p.m. Obecnie Elbląg stanowi ważne centrum życia gospodarczego i kulturalnego w regionie. Czym się charakteryzuje i do kogo najczęściej kierowane są oferty pracy w Elblągu? Co można tu zwiedzić, jak ciekawie spędzić czas wolny? Przed podjęciem zatrudnienia warto poznać tę miejscowość bliżej.

Elbląg to miasto powiatowe. Jego powierzchnia wynosi 79,82 kilometrów kwadratowych. Miejscowość obejmuje strefa numeracyjna 55, a tablice rejestracyjne rozpoczynają się od liter NE. Geograficznie przynależy do Powiśla – leży przy ujściu rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego. Ważniejsze ośrodki miejskie znajdujące się w pobliżu to przede wszystkim Trójmiasto oraz Malbork.

W Elblągu znajduje się węzeł komunikacyjny, zapewniający mu doskonałe połączenie z innymi częściami kraju zarówno na poziomie lokalnym, jak i ponadlokalnym. Krzyżują się tu drogi krajowe nr 7 i nr 22, a także drogi wojewódzkie nr 500, 503, 504, 509. Gęsta sieć dróg lokalnych zapewnia szybki transport do miejscowości powiatu elbląskiego i gminy wiejskiej Elbląg – miasto stanowi siedzibę ich władz.

Nie bez znaczenia dla gospodarki czy po prostu komfortu życia mieszkańców jest też tutejszy transport kolejowy. Elbląg leży na ważnej trasie europejskiej Berlin-Kaliningrad. Ponadto można się stąd dostać bezpośrednio do Białegostoku, Gdańska, Malborka, Koszalina, Olsztyna, Szczecina oraz innych dużych i mniejszych miejscowości. Najbliższy międzynarodowy port lotniczy znajduje się z kolei w Gdańsku-Rębiechowie, w odległości około 70 km od centrum miasta.

Liczba mieszkańców Elbląga wynosi ponad 119 tysięcy osób (zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego dla czerwca 2020 r.). Notuje się tu ujemny przyrost naturalny, zauważalny w ostatnich latach był również odpływ ludności z miasta, przede wszystkim w celach zarobkowych za granicę.

Praca w Elblągu od zaraz czeka przede wszystkim na pracowników produkcji przemysłowej. To dlatego, że w profilu gospodarczym regionu najważniejsze miejsce zajmuje przemysł ciężki, głównie maszynowy i elektromaszynowy. Reprezentowane są też przedsiębiorstwa rozwijające się w innych gałęziach przemysłu, na przykład spożywczym. Zgodnie z danymi GUS, ponad połowa pracujących mężczyzn oraz więcej niż jedna trzecia wszystkich elblążan jest zatrudniona w sektorze „przemysł i budownictwo”.

Na inwestorów czekają udogodnienia takie jak ulgi podatkowe, korzystne warunki dzierżawy uzbrojonych gruntów, powierzchnie biurowe, spotkania, szkolenia i inne. Dogodne warunki prowadzenia działalności zapewniają podstrefa Elbląg Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a także Elbląski Park Technologiczny oraz Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości. Miasto to również dobrze rozwinięty sektor handlu i usług. Zatrudnienie w supermarketach, sklepach, a także przy naprawie pojazdów, w gastronomii, zakwaterowaniu, komunikacji, transporcie itp. znajduje aż jedna czwarta aktywnych zawodowo elblążan.

Dane z rejestru REGON pokazują, że większość podmiotów gospodarki narodowej, które działają na terenie miasta, to mikrojednostki skupiające do 9 osób. Niemniej nie brakuje też większych przedsiębiorstw czy instytucji. Ogółem podmiotów jest 13 085. Grupa tych najmniejszych obejmuje 12 597, małych (10-49 osób) – 380, średnich (do 249 osób) – 93. Jeśli chodzi o duże jednostki, na terenie miejscowości działa 15, a jedna z nich zatrudnia ponad 999 osób.

Szanse na lokalnym rynku pracy są wyznaczane w dużej mierze przez zapotrzebowanie poszczególnych firm na pracowników posiadających określone kwalifikacje. Te potrzeby kadrowe dobrze ukazuje badanie Barometr zawodów. Zgodnie z nim w mieście Elbląg pracodawcy szukają przede wszystkim pracowników budowy (głównie z uprawnieniami, choć braki dotyczą również robotników budowlanych bez kwalifikacji), mechaników, blacharzy i lakierników samochodowych, kierowców (autobusów, ciężarówek), elektryków i elektromechaników, nauczycieli przedmiotów zawodowych, psychoterapeutów, księgowych, kosmetyczek, krawców, pracowników gastronomii, magazynierów, operatorów różnego rodzaju maszyn wykorzystywanych w przemyśle i transporcie, tapicerów i innych specjalistów.

Warto dodać, że w mieście zauważalne są też nadwyżki przedstawicieli niektórych profesji. Oznaczają one konieczność zmiany kwalifikacji, szukania zatrudnienia w pokrewnych obszarach, niekiedy emigrację zarobkową. Zbyt wielu w stosunku do zapotrzebowania jest tu ekonomistów, nauczycieli nauczania początkowego, pracowników administracji biurowej, w tym administracji publicznej, pracowników biur podróży, a także osób z wykształceniem filozoficznym, historycznym, politologicznym i kulturoznawczym.

PUP w Elblągu podaje, że w maju 2020 r. zarejestrowanych było 3128 bezrobotnych, a stopa bezrobocia wyniosła 7,6%, co było wartością wyższą niż ta dla całej Polski (6%), ale zarazem znacznie niższą niż średnia wojewódzka (10,4%).

Elbląg to przyjazne miasto, które ma wiele do zaoferowania zarówno przyjezdnym, jak i mieszkańcom. Ulubionym miejscem spotkań i wypoczynku jest w Elblągu starówka. Elblążanie chętnie korzystają z miejskiej zieleni, np. w urokliwej Bażantarni czy jednym z innych parków. Do innych atrakcji w Elblągu należą obiekty sportowe – kilka stadionów, basen, centrum rekreacji, a także instytucje kultury, np. archeologiczno-historyczne muzeum w Elblągu.