Praca Tolkmicko

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 214

Praca w Tolkmicku

Tolkmicko położone jest w powiecie elbląskim, w województwie warmińsko-mazurskim. To niewielkie miasto będące siedzibą miejsko-wiejskiej gminy rozciąga się nad Zalewem Wiślanym, na Powiślu.

Tolkmicko jest silnie związane z Elblągiem. Mieszkańcy w mieście powiatowym znajdują zatrudnienie, kształcą się, korzystają ze specjalistycznych usług, z kolei dla elblążan Tolkmicko stanowi przede wszystkim ośrodek wypoczynkowy. Odległość między tymi miastami wynosi 24 km, do Olsztyna jest z Tolkmicka 112 km, nieco bliżej do Gdańska – 81 km.

Miasto Tolkmicko - centrum

Gospodarka miasta i gminy opiera się na usługach, handlu, rolnictwie i przetwórstwie rolno-spożywczym, rybołówstwie oraz leśnictwie. Lokalne firmy to w zdecydowanej większości mikroprzedsiębiorstwa. One w największym stopniu determinują kształt lokalnego rynku zatrudnienia.

W jakich branżach pracy jest najwięcej? Kto bez problemu powinien znaleźć wakat w Tolkmicku i okolicy? I czy powiat elbląski to dobry kierunek dla poszukujących pracy w województwie warmińsko-mazurskim?

Tolkmicko – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Powierzchnia Tolkmicka wynosi 2,3 kilometra kwadratowego, a liczba mieszkańców niespełna 2,7 tys. osób. Miejsko-wiejska gmina Tolkmicko zajmuje z kolei (licząc z terenem miasta) 208 kilometrów kwadratowych i jest zamieszkiwana przez 6,6 tys. osób.

Na układ komunikacyjny Tolkmicka składają się drogi lokalne oraz droga wojewódzka nr 503, prowadząca do Elbląga z jednej strony i granicy polsko-rosyjskiej z drugiej. Port w Tolkmicku to przystań dla jachtów i baza dla statków rybackich. Miasto jest położone na terenie atrakcyjnym przyrodniczo.

W Tolkmicku obowiązują nr kierunkowy (+48) 55 i kod pocztowy 82-340. Zarejestrowane w powiecie elbląskim pojazdy rozpoznać można po oznaczeniu NEB na tablicach rejestracyjnych.

Jako że nie samą pracą człowiek żyje, warto sprawdzić także, co ma do zaoferowania miasto w zakresie spędzania czasu wolnego. Jak wyżej wspomniano, jest ono ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym. Jakie znajdziemy w okolicach Tolkmicka atrakcje?

  • Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej ze staropruskim grodziskiem Wały Tolkmita;
  • Port w Tolkmicku – największy w polskiej części Zalewu Wiślanego. Obsługuje żeglarzy, kutry rybackie, jachty, statki żeglugi pasażerskiej;
  • Srebrna Plaża w Kadynach – ze świetnie zorganizowanym zapleczem rekreacyjnym, gastronomicznym. Znajduje się tu wypożyczalnia sprzętu do sportów wodnych, a plaża przyciąga miłośników kitesurfingu i windsurfingu;
  • zabytki m.in. kościół z XIV w. (parafia św. Jakuba w Tolkmicku), domy podcieniowe w Łęczu, kompleks pałacowy i klasztor franciszkanów w Kadynach.

Rynek pracy, oferty pracy – Tolkmicko

Miejscowość jest małym ośrodkiem turystycznym i usługowo-handlowym. Przemysł działa tu na niewielką skalę, głównie w zakresie przetwórstwa spożywczego – rybnego i owocowo-warzywnego. W mieście zarejestrowanych jest 297 podmiotów gospodarki narodowej (wg stanu REGON na koniec marca 2021 r.). Najwięcej z nich – 288 to mikrojednostki, czyli samozatrudnieni i podmioty liczące maksymalnie 9 pracowników. 7 zakładów pracy zatrudnia między 10 a 49 osób, a 2 największe – od 50 do 249 osób.

Najwięcej firm w mieście działa w sekcjach PKD:

  • działalność związana z obsługą rynku nieruchomości (31% ogółu podmiotów),
  • przetwórstwo przemysłowe (19,2%),
  • handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych (10,4%),
  • budownictwo (9,1%).

Instytucją rynku pracy przypisaną do powiatu elbląskiego jest Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu, mający także jedną filię w Pasłęku. Mieszkańcy gmin Tolkmicko, Markusy, Gronowo Elbląskie, Milejewo, Elbląg (gminy wiejskiej) po pomoc w aktywizacji zawodowej mogą zgłaszać się do PUP w Elblągu. Pozostałe gminy w powiecie obsługuje filia.

Zgodnie ze statystykami GUS na koniec marca 2021 r. stopa bezrobocia dla województwa warmińsko-mazurskiego miała wartość 10,5%. To znacznie więcej niż poziom krajowy – 6,4%. Dla powiatu elbląskiego odnotowano jeszcze wyższy wskaźnik – na poziomie 15,9%, dla Elbląga z kolei – 8,1%.

Sytuacja osób poszukujących zatrudnienia w północno-zachodniej części województwa jest zatem dość trudna. Niemniej w powiecie elbląskim osoby wykonujące niektóre zawody nie mają trudności ze znalezieniem wakatów. W dobrej sytuacji są m.in. pracownicy branży budowlanej, zakładów przemysłowych, usług medycznych i opiekuńczych. Pełną listę zawodów deficytowych, a także nadwyżkowych znaleźć można w badaniu Barometr zawodów.