Praca Ełk

Praca w Ełku

Ełk – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Ełk – miasto powiatowe znajdujące się w północno-wschodniej części kraju, w województwie warmińsko-mazurskim. Obok Olsztyna stanowi jeden z najważniejszych ośrodków gospodarczych i kulturalnych Mazur. To miejscowość, za którą stoi długa historia – prawa miejskie uzyskała w 1445 roku. Przez wieki w Ełku mieszały się wpływy wielu narodów i kultur, które wzbogacały to unikatowe miasto.

Liczba mieszkańców Ełku wynosi około 62 tys. osób (dane GUS z końca 2018 r.), przy czym wskazywano na pozytywną sytuację demograficzną regionu – dodatni przyrost naturalny i napływ ludności z okolicznych miejscowości skutkował rokrocznym powiększaniem się obywateli miasta. Geograficznie Ełk leży na Pojezierzu Ełckim, wchodzącym w skład Pojezierza Mazurskiego. Cechą charakterystyczną, decydującą między innymi o sposobie spędzania wolnego czasu i gospodarce, są tutejsze zbiorniki wodne – jeziora Ełk i Sunowo, a także rzeka Ełk wpadająca do Biebrzy. Miasto znajduje się również w obrębie Zielonych Płuc Polski, regionu o wyjątkowych walorach naturalnych. Na południowy-wschód rozciąga się Biebrzański Park Narodowy, na zachód między innymi jeziora Druglin Duży, Orzysz i Śniardwy. Wiele z okolicznych terenów stanowią rezerwaty zamieszkane przez dzikie zwierzęta, między innymi żubry.

Rynek pracy, oferty pracy – Ełk

Nie dziwi zatem, że wszelkie inwestycje i działania gospodarcze prowadzone są tutaj z naciskiem na rozwiązania proekologiczne, minimalizujące wpływ człowieka na środowisko. Drugą konsekwencją naturalnego bogactwa tych terenów jest celowanie w zrównoważony rozwój branży turystycznej. Sam Ełk obejmuje podstrefa Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, oferująca tereny pod inwestycje, ulgi podatkowe i inne udogodnienia dla biznesu. Kolejną ważną instytucją jest tutejszy Park Naukowo-Technologiczny. Inwestorzy mogą dzierżawić na preferencyjnych zasadach uzbrojone, przystosowane pod działalność gospodarczą tereny, a także budynki i powierzchnie biurowe. W ramach Inkubatora prowadzone są spotkania dla przedsiębiorców, szkolenia, ułatwiona jest wymiana doświadczeń branżowych.

Praca w Ełku i okolicach czeka na specjalistów z różnorodnych sektorów. Ważni pracodawcy z regionu działają między innymi w branżach meblarskiej, mięsnej, motoryzacyjnej. Są to firmy z kapitałem polskim, ale i zagranicznym, na przykład austriackim czy koreańskim. Zgodnie z rejestrem REGON (maj 2020 r.), w podregionie ełckim (gmina miejska i wiejska) zarejestrowanych jest 25300 podmiotów gospodarki narodowej, w tym 168 średnich, a 12 dużych. Jedna z tych jednostek zatrudnia powyżej 999 osób.

O tym, kto ma największą szansę znalezienia pracy w Ełku od zaraz, informacji dostarcza również badanie zlecane przez resort pracy – Barometr zawodów. W 2020 r. w powiecie ełckim zanotowano bardzo dużą grupę tzw. zawodów deficytowych, czyli takich, których przedstawicieli jest za mało w stosunku do zapotrzebowania tutejszych firm. Pracodawcy mają problem ze znalezieniem przede wszystkim pracowników budowy, gastronomii (szefów kuchni, kucharzy, kelnerów, barmanów), nauczycieli przedmiotów zawodowych, specjalistów zajmujących się elektryką i elektromechaniką (w tym samochodową). Ogłoszenia o pracę czekają też na pracowników ochrony zdrowia, socjalnych i księgowości. 

Deficyt kadry w dużym stopniu wynika z braku odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia. W podnoszeniu umiejętności pomaga między innymi Powiatowy Urząd Pracy w Ełku. Z jego wsparcia korzysta około 4 tys. zarejestrowanych bezrobotnych (stan w maju 2020 r.). Ełckie Targi Pracy cyklicznie organizuje z kolei Młodzieżowe Centrum Kariery Ochotniczych Hufców Pracy.

Zatrudnienie się w mieście może przynieść sporo korzyści również ze względu na tutejsze dobre warunki życia. Ełk cieszy się wszystkimi zaletami niedużej, malowniczo położonej miejscowości. Żyje się tu spokojnie, jednak ciekawych sposobów spędzania wolnego czasu nie brakuje. Mieszkańcy lubią wypoczywać w zabytkowym Parku Solidarności oraz na Promenadzie nad Jeziorem Ełckim. Ta ostatnia stanowi szczególnie popularne miejsce spacerów, treningów biegowych, wycieczek rowerowych czy nordic walkingu. Nie brakuje też amatorów sportów wodnych – kajaków czy rowerków.

W mieście zawsze coś się dzieje, czy to w ełckiej Hali Sportowo-Widowiskowej, czy też na tutejszej plaży. W Ełku odbywają się festiwale, koncerty, konkursy, zawody sportowe. Część wydarzeń organizuje Ełckie Centrum Kultury, na przykład Festiwal Tańca Współczesnego Impresje, Festiwal Sztuk Pirotechnicznych Ełk, Ogień & Woda czy Międzynarodowy Festiwal Folkloru Dzieci i Młodzieży Tęcza. Inne atrakcje w Ełku to na przykład Muzeum Jeziora, Muzeum Kropli Wody czy Centrum Edukacji Ekologicznej. Działają tu kina, kilka teatrów, bibliotek i pracowni artystycznych. Miasto bez wątpienia ułatwia rozwijanie pasji.

Nie bez znaczenia jest też oferta edukacyjna, nie tylko skierowana do dzieci i młodzieży, ale również studentów. Swoje oddziały w mieście mają bowiem Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz kilka uczelni prywatnych. Młodzi, wykształceni ludzie zasilają lokalne zasoby kadrowe, przyczyniając się do rozwoju tej ciekawej miejscowości.

PUP Ełk:

Adres: ul. Suwalska 38, 19-300 Ełk
E-mail: sekretariat@pup.elk.pl lub olek@praca.gov.pl
Telefon: +48 87 629 02 00, +48 512 084 280, +48 512 280 680, +48 512 306 025, +48 512 511 233.