Dzierzgoń – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie
Dzierzgoń jest jednym z dwóch miast powiatu sztumskiego. Stolicą powiatu jest Sztum, oddalony od Dzierzgonia o około 24 kilometry. Inne nieodległe ośrodki miejskie to na przykład:
Malbork (dystans między nim a Dzierzgoniem wynosi 26 kilometrów),
- Elbląg (39 kilometrów),
- Kwidzyn (43 kilometry),
- Iława (46 kilometrów),
- Ostróda (58 kilometrów),
- Starogard Gdański (65 kilometrów).
Trasa z Dzierzgonia do Gdańska ma około 89 kilometrów, a do Olsztyna – 103 kilometry.
Liczba mieszkańców Dzierzgonia wynosi 5242 osób (GUS XII 2021 r.), a powierzchnia miasta to 3,9 kilometrów kwadratowego. Daje to dość wysoką gęstość zaludnienia około 1,3 osoby na kilometr kwadratowy.
Chcąc dodzwonić się do Dzierzgonia, należy wybrać numer kierunkowy (+48) 55. Przesyłki są adresowane z kodem pocztowym 82-440. Z kolei tutejsze samochody mają oznaczenie GSZ na tablicach rejestracyjnych.
Dzieje Dzierzgonia są bardzo długie – status miasta uzyskał już w 1288 roku. Do dziś zachowało się niewiele zabytków, wciąż widoczne są jednak fundamenty dawnego zamku krzyżackiego z XIII wieku. Warto zwiedzić takie zabytki Dzierzgonia jak gotycki kościół św. Trójcy i św. Katarzyny (należący do jedynej w Dzierzgoniu parafii rzymskokatolickiej), cerkiew Zesłania Ducha Świętego (parafia grekokatolicka). Uwagę zwracają też położona na cmentarzu Kaplica św. Anny, a także barokowy zespół klasztorny.
Dzierzgoń znajduje się w okolicy o rolniczym charakterze – zarówno większą część gminy, jak i powiatu sztumskiego stanowią pola uprawne. Z miasteczka stosunkowo blisko nad jeziora np. Dzierzgoń, Drużno, Jeziorak i inne. Do Zalewu Wiślanego jest około 40 kilometrów, do Zatoki Gdańskiej mniej więcej 60 kilometrów.
Rynek pracy, oferty pracy – Dzierzgoń
Miasteczko jest małym ośrodkiem gospodarczym. W Dzierzgoniu zarejestrowane są 662 podmioty gospodarki narodowej (REGON, stan na koniec maja 2022 r., źródło: GUS). Są to głównie mikrojednostki zatrudniające maksymalnie 9 pracowników – łącznie 620. Małe jednostki, o stanie zatrudnienia rzędu 10-49 osób, są w miasteczku 33, a średniej wielkości, tworzące 50-249 miejsc pracy – 9.
Czym zajmują się zlokalizowane w Dzierzgoniu firmy? Wnioskując po deklarowanych sekcjach PKD, najwięcej podmiotów gospodarki narodowej to:
- przedsiębiorstwa budowlane (169),
- sklepy, hurtownie, punkty naprawy pojazdów (122),
- firmy z branży obsługi rynku nieruchomości (94).

Kogo poszukują tutejsi pracodawcy? Częściowej odpowiedzi na to pytanie dostarcza badanie Barometr zawodów wykonywane każdego roku na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i ukazujące zapotrzebowanie na rynkach pracy w poszczególnych częściach kraju. Zgodnie z prognozą na 2022 r. w powiecie sztumskim największy niedobór kadry dotyczy kierowców ciężarówek. Na liście profesji deficytowych znaleźli się też:
- z branży budowlanej i planowania przestrzennego – betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, murarze i tynkarze, operatorzy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, pracownicy robót wykończeniowych, robotnicy budowlani,
- z branż maszynowej, elektromaszynowej, motoryzacji – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, operatorzy obrabiarek skrawających, ślusarze, spawacze
- z branży TSL – magazynierzy,
- z gastronomii – kelnerzy i barmani, kucharze, piekarze, szefowie kuchni,
- z opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – lekarze, opiekunowie osoby starszej lub z niepełnosprawnością, pielęgniarki i położne,
- z oświaty – nauczyciele języków obcych i lektorzy, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących,
- z rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa, rybactwa – przetwórcy mięsa i ryb, robotnicy leśni, robotnicy obróbki drewna i stolarze, operatorzy maszyn rolniczych i ogrodniczych,
- z innych branż – pracownicy służb mundurowych, kucharze.
W powiecie wskazano także kilka profesji nadwyżkowych – ich przedstawiciele moga mieć trudności ze znalezieniem propozycji zatrudniania lub zmagać się z dużą konkurencją na rynku pracy. Nadwyżka poszukujących pracy dotyczy:
- specjalistów technologii żywności i żywienia,
- ekonomistów,
- kosmetyczek,
- sprzedawców i kasjerów,
- techników mechaników.
Czy trudno o pracę w tym powiecie? Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w powiecie sztumskim w końcu maja 2022 r. była na poziomie 6,3%. To więcej od wartości wskaźnika obliczonej dla kraju (5,1%), a także dla województwa (4,3%). Jak wypada powiat sztumski na tle Pomorza?

Osoby szukające zatrudnienia oraz bezrobotne mogą zwracać się do Powiatowego Urzędu Pracy w Sztumie Filii w Dzierzgoniu. PUP obsługuje mieszkańców:
- miasta i gminy Dzierzgoń,
- miasta i gminy Sztum,
- gminy Stary Dzierzgoń,
- gminy Mikołajki Pomorskie,
- gminy Stary Targ.
Powiatowy Urząd Pracy w Sztumie z siedzibą w Dzierzgoniu
- ul. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki" 11, 82-440 Dzierzgoń
- Telefon: 55/ 276 22 50 (sekretariat)
- Telefon komórkowy:
- dla pracodawców 501 866 270,
- dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy 503 306 552.
- E-mail: gdsz@praca.gov.pl