Praca Pasłęk
Pasłęk leży w północno-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. Jest największym miastem w powiecie elbląskim (Elbląg stanowi osobną jednostkę administracyjną – miasto na prawach powiatu) i siedzibą władz miejsko-wiejskiej gminy.
Będąc w mieście, warto zobaczyć rynek Starego Miasta otoczonego murami obronnymi, ratusz, kościół św. Bartłomieja. Na uwagę zasługują też wieża ciśnień i zamek w Pasłęku.
Miasto stanowi największy rynek pracy w powiecie. Rozwijają się tu handel, usługi, przetwórstwo rolno-spożywcze i przemysł lekki. Czytaj dalej, sprawdź, na kogo czeka praca i poznaj społeczno-ekonomiczny profil miasta.
Pasłęk – liczba mieszkańców, położenie
Pasłęk liczy 12,2 tys. mieszkańców, jest tym samym najbardziej zaludnionym miastem w powiecie elbląskim.
Jest także największe – zajmuje powierzchnię 10,6 kilometra kwadratowego. Miasto leży na północnym krańcu Pojezierza Iławskiego, nad uchodzącą do jeziora Druzno rzeką Wąską.
Pasłęk leży niedaleko większych ośrodków gospodarczych. Droga do Elbląga wynosi 25 km, do Olsztyna – 77 km, do Gdańska – 84 km. Polsko-rosyjskie przejście graniczne w Braniewie znajduje się 56 km od Pasłęka.
Miasto to ważny węzeł komunikacyjny, w którym krzyżują się drogi wojewódzkie: nr 505, 513, 526 i 527. Przez Pasłęk wiedzie także trasa ekspresowa S7.
Pasłęk jest ośrodkiem administracyjnym miejsko-wiejskiej gminy. Należy do niej także 74 miejscowości wiejskich (40 sołectwa). Powierzchnia gminy wynosi 264 kilometry kwadratowe, liczba ludności – 19,3 tys. osób. Gmina Pasłęk jest największą z wiejsko-miejskich gmin w województwie warmińsko-mazurskim.
Pracodawcy w mieście i gminie Pasłęk
Do najważniejszych pracodawców w mieście i gminie zaliczają się m.in. zakłady z branży spożywczej – mleczarskiej, przetwórstwa rybnego, producent wyrobów piekarniczych, hodowla ślimaków, firma zajmująca się eksploatacją torfowisk i produkcją wyrobów torfowych, producenci mebli i drzwi, opakowań, konstrukcji stalowych, pasz dla zwierząt hodowlanych.
W REGON (stan na koniec marca 2021 r., dane GUS) zarejestrowanych jest 1141 podmiotów gospodarki narodowej z siedzibą w Pasłęku:
-
1089 mikro (0-9 pracujących),
-
41 małych (10-49 pracujących),
-
10 średniej wielkości (50-249 pracujących),
-
1 duży (250-999 pracujących).
Wg danych publikowanych co miesiąc przez Główny Urząd Statystyczny na koniec marca 2021 r. w powiecie elbląskim stopa bezrobocia była równa 15,9%. To ponad dwukrotnie więcej niż wskaźnik wyliczony dla kraju – 6,4% i więcej niż średnia dla województwa warmińsko-mazurskiego – 10,5%. W samym Elblągu stopa bezrobocia wynosiła 8,1%.
W omawianym okresie w rejestrze PUP w Elblągu pozostawało 3127 mieszkańców powiatu.
Pasłęk: oferty pracy, rynek pracy
Stopa bezrobocia w powiecie elbląskim jest wysoka, a z brakiem pracy boryka się spora część mieszkańców. Mimo tego w obrębie powiatu wskazuje się na grupę zawodów deficytowych, a więc takich, których przedstawiciele nie powinni mieć znacznych trudności na rynku pracy.
Wg badania Barometr zawodów 2021 r. ukazującego różnice między popytem a podażą pracy na lokalnych rynkach zatrudnienia w powiecie elbląskim oraz w Elblągu w deficycie są:
-
pracownicy branży budowlanej (brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, betoniarze i zbrojarze, kierownicy budowy, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani),
-
pracownicy zakładów przemysłowych o różnym profilu działalności (elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, lakiernicy, masarze i przetwórcy ryb, ślusarze, spawacze, robotnicy obróbki drewna i stolarze, monterzy elektronicy, pracownicy do obsługi obrabiarek skrawających, pracownicy obsługujący urządzenia dźwigowo-transportowe),
-
pracownicy branży motoryzacyjnej, transportowej (blacharze i lakiernicy samochodowi, kierowcy autobusów, kierowcy ciężarówek i ciągników siodłowych, mechanicy pojazdów samochodowych),
-
pracownicy usług medycznych i opiekuńczych (lekarze, pielęgniarki i położne, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pracownicy socjalni),
-
nauczyciele (praktycznej nauki zawodu, przedmiotów zawodowych),
-
fryzjerzy i kosmetyczki,
-
szefowie kuchni i kucharze,
-
pracownicy do obsługi maszyn rolniczych i ogrodniczych,
-
samodzielni księgowi,
-
tapicerzy.
Nadwyżka kandydatów w porównaniu z ofertami pracy dotyczy z kolei:
-
ekonomistów,
-
pracowników administracyjnych i biurowych,
-
pracowników biur podróży i organizatorów obsługi turystycznej,
-
robotników obróbki skóry,
-
specjalistów administracji publicznej.
Pasłęk praca: kierowca samochodów ciężarowych, operator maszyn, specjalista ds. marketingu
Lokalne firmy często poszukują kierowców z prawem jazdy kat. C+E, którzy będą odpowiedzialni za dostarczanie towarów lub świadczenie usług transportowych. Ogłoszenia typu "dam pracę" kierowane są także do operatorów maszyn, zwłaszcza do obsługi maszyn produkcyjnych, takich jak frezarki CNC. Do zakresu obowiązków może należeć nie tylko obsługa i regulacja frezarek CNC, ale i ciągła kontrola wizualna i jakość po zakończeniu produkcji. W przypadku, gdy miejscem pracy jest hala produkcyjna, pracownikowi najczęściej oferuje się pełen etat i umowę o pracę. W przypadku kandydatów do pracy fizycznej zwykle wymagane jest wykształcenie branżowe, techniczne, zawodowe. Ponadto, firmy często poszukują mechaników samochodów ciężarowych, najlepiej z doświadczeniem.
Oferty dla doradców klienta w Pasłęku są częste w związku z dynamicznym rozwojem lokalnych przedsiębiorstw. W nowych ofertach pracy dla doradców klienta warto zwrócić uwagę na system wynagrodzeń. W marketingu i sprzedaży często stosuje się system prowizyjny lub premiowy, z niską podstawą wynagrodzenia, pozwalający jednak na osiąganie wysokich zarobków osobom skutecznym z swojej pracy. W zakresie opiekuna klienta, doradcy czy handlowca może leżeć aktywna sprzedaż i promowanie produktów pozyskiwanie nowych klientów, doradzanie, prowadzenie dokumentacji związanej z wyposażeniem sklepu, tworzenie raportów dotyczących bieżących oraz cyklicznych akcji promocyjnych czy raportowanie efektów pracy. Pamiętaj, że bezpośredni kontakt z klientem w salonie czy sklepie bywa stresujący i wymagający. W przypadku internetowej obsługi klienta lub sprzedaży miejscem pracy może być domowe biuro.
Sklepy, supermarkety stale przyjmują osoby odpowiedzialne za obsługę klientów w procesie przeprowadzania transakcji kasowych, pobierania płatności oraz wydawania reszty. W tym wypadku także jest wymagane wykształcenie zawodowe lub średnie, mile widziane są także ukończone kursy z technik sprzedażowych. Zatrudniając się w branży sprzedażowej w mieście Pasłęk Twój zakres obowiązków będzie oczywiście uzależniony od zasad panujących w danej placówce handlowej. Pamiętaj, że jeśli będziesz mieć za zadanie wykonywanie obowiązków w sklepie w stałych godzinach i w ramach ustalonego grafiku, taka sytuacja ma znamiona stosunku pracy. Pracodawca nie może więc zaproponować Ci przyjęcia w ramach umowy zlecenia, ale powinien podpisać z Tobą umowę o pracę. Dokładnie czytaj opisy stanowisk w ofertach pracy w Pasłęku!
Urząd pracy Pasłęk, Elbląg
Do PUP mogą zgłaszać się osoby poszukujące zatrudnienia, wsparcia doradcy zawodowego czy też borykające się z wykluczeniem z rynku pracy. Urząd ma siedzibę w Elblągu, a jego filia działa w Pasłęku:
Filia obsługuje mieszkańców miasta i gminy Pasłęk, a także miasta i gminy Młynary, gmin wiejskich Rychliki i Godkowo.
Praca w Pasłęku – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:
-
W jakim zawodzie zarabia się najwięcej w Pasłęku?
Najwyższe zarobki przysługują specjalistom z wyższym wykształceniem oraz osobom z doświadczeniem w zarządzaniu lub pracy w branżach technicznych, takich jak inżynierowie, developerzy, kierownicy produkcji czy specjaliści ds. jakości. Jednakże, wynagrodzenia w poszczególnych zawodach zależą od wielu czynników, takich jak specyfika branży, rodzaj umowy, poziom doświadczenia czy lokalne rynki pracy.
-
Jakie jest średnie wynagrodzenie w Pasłęku?
Średnie wynagrodzenie w Pasłęku może różnić się w zależności od branży i poziomu doświadczenia. W ogólnym zakresie, średnie wynagrodzenie w Pasłęku mieści się w przedziale od około 3000 do 5000 złotych brutto miesięcznie. W niektórych branżach, takich jak technologia, produkcja czy usługi profesjonalne, średnie wynagrodzenie może być wyższe, a nawet przekraczać 5000 złotych brutto.
-
Praca od zaraz w Pasłęku – gdzie szukać ofert?
W Pasłęku istnieją stanowiska, na których można podjąć pracę od ręki. Przykładem są posady pracowników w sklepach, restauracjach czy hotelach, gdzie potrzebna jest szybka obsługa i komunikacja z klientami. Również praca na stanowiskach robotników produkcyjnych może być dostępna natychmiast, ze względu na rozwój lokalnego sektora przemysłowego. Ponadto firmy często poszukują kierowców z prawem jazdy kat. C+E, którzy będą odpowiedzialni za dostarczanie towarów lub świadczenie usług transportowych w regionie.
-
Gdzie pracować zdalnie w Pasłęku?
W Pasłęku istnieje możliwość podjęcia pracy zdalnej. Wiele firm w całej Polsce oferuje pracę zdalną dla programistów i deweloperów. Również stanowiska związane z marketingiem i sprzedażą, takie jak specjaliści ds. marketingu internetowego czy opiekunowie klienta, mogą być wykonywane zdalnie, umożliwiając elastyczność i pracę z dowolnego miejsca. Dodatkowo, praca jako tłumacz lub redaktor tekstów może być wykonywana w trybie home office, dzięki czemu można pracować w Pasłęku, obsługując klientów z różnych lokalizacji.