Praca Olsztyn

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 272

 • Monter rusztowań / Monter rusztowań + kierowca C+E

  relokacja do:
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Niemcy
  pracownik fizyczny   15 000 - 16 000 zł brutto/mies.
  21 godz.
 • Cieśla / Zbrojarz / Betoniarz

  relokacja do:
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Nysa
  pracownik fizyczny
  21 godz.

Praca w Olsztynie

Olsztyn jest największą aglomeracją Warmii i stolicą województwa warmińsko-mazurskiego. Stanowi znaczący ośrodek gospodarczy, edukacyjny i kulturowy regionu, a także ważny węzeł drogowy i komunikacyjny. Należy do tzw. Nowej Hanzy, czyli związku miast Europy Północnej, którego celem jest rozwój turystyki i handlu w miastach członkowskich. Choć sytuacja na warmińsko-mazurskim rynku pracy nadal okazuje się jedną z trudniejszych w kraju, z roku na rok notujemy niewielki spadek bezrobocia, a urzędy rejestrują coraz więcej ofert pracy w Olsztynie.

Olsztyn - warmińsko-mazurskie

 

OLSZTYN – POŁOŻENIE GEOGRAFICZNE, LICZBA MIESZKAŃCÓW

Olsztyn zlokalizowany jest w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego nad rzeką Łyną. Jest miastem na prawach powiatu, które zajmuje centralne miejsce w aglomeracji olsztyńskiej. Według danych na koniec 2021 roku ludność całego województwa warmińsko-mazurskiego liczyła 1 405,4 tys. osób, z czego sam Olsztyn zamieszkiwało 170 622 osób. Powierzchnia miasta wynosi nieco ponad 88 km². Dzieli się na 23 osiedla, które stanowią jednostki pomocnicze gminy i są najniższym szczeblem samorządu miejskiego. Co ciekawe, oprócz tego w mieście funkcjonuje także kilkanaście mniejszych osiedli, które nie są uwzględniane w podziale administracyjnym. Zostały one wyodrębnione między innymi ze względu na swoje położenie i posiadają nazwy powszechnie używane przez ich mieszkańców. 

Olsztyn leży na Pojezierzu Olsztyńskim. To region bardzo bogaty, jeśli chodzi o walory środowiska naturalnego. Na południe od miejscowości rozciąga się Puszcza Napiwodzko-Ramucka z licznymi jeziorami i rzekami.

Jest to miasto doskonale skomunikowane z resztą kraju dzięki gęstej sieci tras samochodowych oraz połączeń kolejowych. Stolicę woj. warmińsko-mazurskiego przecinają drogi krajowe nr 16, 51 i 53, drogi wojewódzkie nr 527 i 598. Mimo że Olsztyn stanowi najważniejszy węzeł komunikacyjny w regionie, w centrum nie odczuwa się negatywnych skutków wzmożonego transportu – ruch rozładowuje obwodnica.

Zlokalizowany w centralnej części województwa powiat olsztyński – którego władze znajdują się właśnie w Olsztynie – graniczy z takimi powiatami jak: ostródzki, lidzbarski, bartoszycki, kętrzyński, mrągowski, szczycieński i nidzicki. Powierzchnia powiatu olsztyńskiego wynosi 2838,2 km². Pod względem zajmowanego obszaru i liczby mieszkańców jest największym powiatem w województwie.

OLSZTYN – RYNEK PRACY, BEZROBOCIE, BAROMETR ZAWODÓW

Struktura lokalnego rynku pracy nieco różni się od tego wojewódzkiego. Inne zawody pozostają w deficycie w ogólnym ujęciu województwa, a inaczej wygląda zapotrzebowanie na poziomie samego miasta Olsztyna. Prognozy Barometru zawodów pokazują pewien trend, który może wskazać drogę osobom poszukującym zatrudnienia w mieście. W 2022 roku problemów ze znalezieniem pracy w Olsztynie nie powinni mieć między innymi:

 • pracownicy budowlanki – brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani, 
 • pracownicy branż motoryzacyjnej, elektromaszynowej oraz pozostałej produkcji przemysłowej – blacharze i lakiernicy samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy elektronicy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, operatorzy obrabiarek skrawających, spawacze, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, ślusarze, 
 • pracownicy branży transportowo-magazynowej – kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy, spedytorzy i logistycy, 
 • pracownicy finansów i  handlu – sprzedawcy i kasjerzy, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, samodzielni księgowi, 
 • pracownicy opieki medycznej – fizjoterapeuci i masażyści, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni, 
 • pracownicy z innych dziedzin zawodowych – kucharze, nauczyciele przedmiotów zawodowych, projektanci i administratorzy baz danych, programiści. 

 

Analizując rynek pracy w Olszynie i okolicy, warto zwrócić uwagę na stopę bezporoia rejestrowanego, obliczaną przez Główny Urząd Statystyczny. To ważny wskaźnik, pomagający ocenić kierunek zmian na rynkach zatrudnienia i porównywać sytuację w poszczególnych częściach kraju. 

Pod koniec kwietnia 2022 r. stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 5,2%. W Warmińsko-Mazurskiem była wyższa – 8,3%. Olsztyn to miasto o zdecydowanie najniższym wskaźniku bezrobocia w tym regionie – 2,2%. Najwyższe bezrobocie jest z kolei w powiecie kętrzyńskim – 17,3%. 

Stopa bezrobocia w Olsztynie (2022 r.)

STUDIA OLSZTYN – NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANE KIERUNKI STUDIÓW

Olsztyn jest bez wątpienia jednym z najważniejszych ośrodków akademickich w kraju. Na studenckiej mapie Polski zaistniał głównie za sprawą Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który kształci ponad 30 tysięcy studentów. Choć jest on jedyną olsztyńską wyższą szkołą publiczną, zapewnia wykształcenie na wielu kierunkach, począwszy od medycznych, poprzez artystyczne, na kierunkach ekonomicznych kończąc. Ponadto, studenci mają do wyboru wiele szkół o charakterze niepublicznym. Wśród kierunków najczęściej wybieranych przez młodych ludzi możemy wskazać między innymi kierunek lekarski, weterynarię, administrację i cyfryzację czy dietetykę lub zarządzanie. W Olsztynie funkcjonują także ważne ośrodki naukowo-badawcze, takie jak Centrum Badań Wschodnich czy Instytut Rozwoju Zwierząt i Badań Żywności PAN. 

PRACA DLA STUDENTA OLSZTYN

Studenci stanowią istotną grupę na lokalnym rynku zatrudnienia. Pracodawcy bardzo często rekrutują spośród nich pracowników sezonowych, dorywczych i weekendowych. Z drugiej strony olsztyńskie firmy rozglądają się za stażystami, praktykantami i starają się przyciągnąć do siebie młode talenty. W wielu ogłoszeniach o pracę, np. w gastronomii i zakwaterowaniu, sporcie, rekreacji, rozrywce, usługach opiekuńczych, usługach ochroniarskich, handlu i na niższych stanowiskach w wielu branżach można natknąć się na wzmianki typu: wymagany status studenta / oferta dla studentów lub absolwentów. 

PRACA DORYWCZA OLSZTYN

Studenci, uczniowie, ale też inne osoby, które chcą podreperować domowy budżet, łatwo znajdą zatrudnienie dodatkowe w Olsztynie. Gdzie szukać pracy? Na początek warto przejrzeć ogłoszenia na portalu rekrutacyjnym, wskazując opcję: praca tymczasowa/dodatkowa. Warto sprawdzić także zapotrzebowanie na lokalnym rynku zatrudnienia, posiłkując się wspomnianym wcześniej Barometrem zawodów. Wśród profesji deficytowych w 2022 znajduje się kilka, jakie są często wykonywane w ramach pracy dodatkowej: 

 • pomoc kuchenna, 
 • opiekun osoby starszej/ z niepełnosprawnością, 
 • sprzątaczka / pokojowa, 
 • sprzedawca / kasjer.

OLSZTYN – ŚREDNIE WYNAGRODZENIE 

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2022 r. wyniosło w Polsce 6 666 zł brutto miesięcznie. Najwyższe płace osiągane były w informacji i komunikacji – 12 063 zł, a najniższe w zakwaterowaniu i gastronomii – 4785 zł brutto miesięcznie.

W województwie warmińsko-mazurskim było w tym czasie zarobki były nieco niższe. Przeciętnie w sektorze przedsiębiorstw zarabiano 5316 zł brutto miesięcznie. Najwięcej – zgodnie z ogólnopolskim trendem – w informacji i komunikacji – 7079 zł brutto miesięcznie. Najniższe przeciętne zarobki osiągali z kolei pracownicy administrowania i działalności wspierającej – 3702 zł brutto miesięcznie. 

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw

FIRMY OLSZTYN

Województwo warmińsko-mazurskie kojarzy się przede wszystkim z turystyką. Rozległe i malownicze tereny Warmii i Mazur chętnie odwiedzane są nie tylko przez naszych rodaków, ale także zagranicznych turystów. Według danych GUS, województwo warmińsko-mazurskie charakteryzuje się dosyć niskim poziomem rozwoju gospodarczego. Niemniej w regionie jest doskonale rozwinięta między innymi branża rolno-spożywcza. Ponad połowę obszaru województwa stanowią właśnie użytki rolne, a 33 proc. zajmują lasy. W obliczu tego nie dziwi więc fakt, że znakomicie rozwinięty jest także sektor drzewno-meblarski. Nie sposób więc nie wspomnieć, że swoje fabryki ma tutaj między innymi IKEA. Najwięcej przedsiębiorstw działa w branży usług budowlano-remontowych oraz medycznych. Sporą popularnością cieszą się także usługi finansowe i doradcze, a także sprzedaż detaliczna, transport i spedycja. Spośród większych firm wyróżnić możemy między innymi Pekabex, ETP S.A., NES Global Talent czy Sunday.  

Powodem do dumy może być też fakt, że aż 115 firm z woj. warmińsko-mazurskiego znalazło się w rankingu Diamentów Forbesa i uzyskało miano najdynamiczniej rozwijających się przedsiębiorstw w Polsce. Wśród niż możemy wyróżnić chociażby Inter Land sp. z o.o., Serwistal sp. z o.o., Auto Land Polska SA, Nutripol sp. z o.o. czy Jutrzenkę Dobre Miasto sp. z o.o. 

PUP OLSZTYN

Miejski Urząd Pracy w Olsztynie

Al. Piłsudskiego 64B, 10-450 Olsztyn

tel: 89 537 28 13 – informacja (dot. rejestracji i ewidencji osób bezrobotnych i poszukujących pracy)

tel: 89 537 28 09 – informacja (finansowe formy wsparcia w aktywizacji pracodawcy i bezrobotnego)

tel: 89 533 01 56 – Centrum Aktywizacji Zawodowej

e-mail: mup@olsztyn.mup.gov.pl

Źródła: 

GUS: Stopa bezrobocia za kwiecień 2022, Urząd Statystyczny w Olsztynie: Podstawowe dane o województwie warmińsko-mazurskim, Diamenty Forbes 2021, Barometr zawodów 2022