Praca Węgliniec

Najnowsze oferty pracy: 495

Praca w Węglińcu

Węgliniec – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Węgliniec jest małą miejscowością znajdującą się przy zachodniej granicy Polski, w powiecie zgorzeleckim (województwo dolnośląskie). Stanowi siedzibę miejsko-wiejskiej gminy Węgliniec, a także Nadleśnictwa Węgliniec. Czy warto rozważać związanie się z miasteczkiem na stałe, szukając pracy w województwie dolnośląskim? Jakich możemy spodziewać się tu warunków zatrudnienia oraz do kogo najczęściej kierowane są oferty pracy? Oto podstawowe informacje o Węglińcu i okolicy.

Liczba mieszkańców wynosi około 2,8 tys. osób (Główny Urząd Statystyczny – lipiec 2020 r.) Powierzchnia Węglińca to z kolei 8,73 kilometry kwadratowe. Aby dodzwonić się do miasteczka, należy wybrać numer kierunkowy (+48) 75. Rejestracje węglińskich samochodów zaczynają się od liter DZG. Z kolei właściwy kod pocztowy to 59-940.

Historia miejscowości sięga około XVI wieku, niemniej Węgliniec prawa miejskie otrzymał dopiero po II wojnie światowej. W miasteczku od czasów średniowiecza i później rozwijało się rzemiosło, handel, między innymi pozyskiwano drewno i wytwarzano z niego potaż. Korzystna lokalizacja przy szlaku handlowym, a także odkrycie w pobliżu złóż węgla brunatnego przyspieszyły rozwój Węglińca. Na początku XX wieku uruchomiono tu pierwszą kopalnię oraz elektrownię.

Tradycje górnicze przetrwały do dziś. W pobliżu miasta nadal funkcjonuje jedna z głębinowych kopalni węgla brunatnego. Na tych terenach pozyskiwane są również inne surowce mineralne wykorzystywane w przemyśle energetycznym, szklarskim czy budowlanym, a także na przykład runo leśne.

Prawdziwym skarbem okolicy jest zatem bogactwo naturalne. Decyduje ono również o kształcie lokalnej gospodarki, której ważny element stanowi przemysł oraz działalność związana z obróbką drewna. Kolejnym istotnym sektorem, w którym znajduje zatrudnienie wielu mieszkańców Węglińca i okolic, jest transport. Zlokalizowany jest tu bowiem rozbudowany węzeł kolejowy, obsługujący pociągi pasażerskie oraz towarowe.

Zgodnie z rejestrem REGON (stan w końcu czerwca 2020 r.) na terenie Węglińca – gminy miejsko-wiejskiej – funkcjonuje 746 podmiotów gospodarki narodowej. W samym miasteczku jest łącznie 339 jednostek. 3 firmy w mieście i razem 5 w gminie to przedsiębiorstwa zatrudniające od 50 do 249 osób. W Węglińcu działa 10 małych firm (w gminie 15), to jest takich, które deklarują zatrudnienie od 10 do 49 osób. Pozostałe podmioty to mikrojednostki, do 9 pracowników.

Warto pamiętać, że wielu mieszkańców Węglińca w czasie szukania zatrudnienia nie ogranicza się to tej jednej miejscowości. Niewielkie odległości między miasteczkami poszerzają rynek pracy.

Z Węglińca do siedziby powiatu – Zgorzelca, jest tylko około 25 kilometrów. By dostać się do Żar, trzeba pokonać trasę o długości mniej więcej 54 kilometrów, do Bolesławca – 35 kilometrów, a do Lubania – 23 kilometry. Sprawny transport zapewnia droga wojewódzka nr 296, przecinająca na południu drogę krajową nr 94 oraz autostradę A4, a na północy prowadząca między innymi do Żagania. Warto również pamiętać, że z Węglińca do granicy polsko-niemieckiej w Zgorzelcu jest tylko około 25 kilometrów.

Rynek pracy, oferty pracy – Węgliniec

Sytuacja na rynku pracy w całym powiecie zgorzeleckim nie odbiega znacząco od średniej ogólnopolskiej. Jak informuje Powiatowy Urząd Pracy w Zgorzelcu, stopa bezrobocia w czerwcu 2020 r. wyniosła w powiecie 6,3%. Dla porównania, w tym samym czasie wartość obliczona dla Polski to 6,1%, a dla województwa dolnośląskiego 5,6%. Trzeba również zauważyć, że stopa bezrobocia w powiecie zmniejszyła się w stosunku do maja 2020 r. (gdy wynosiła 6,4%), natomiast ogólnie w województwie oraz w kraju notuje się wciąż tendencję wzrostową.

Kto ma największą szansę na etat w Węglińcu i okolicy? Pomóc w znalezieniu posady – gwarantującej dobre warunki i zadowalające wynagrodzenie za pracę – może cykliczne badanie Barometr zawodów. Jest to prognoza ukazująca zapotrzebowanie na przedstawicieli poszczególnych profesji w każdym powiecie w kraju.

Przykładowo, w 2020 r. pracodawcy działający w powiecie zgorzeleckim mają problem ze znalezieniem chętnych do pracy i spełniających wymagania pracowników budowlanych (brukarzy, dekarzy, blacharzy budowlanych, murarzy, tynkarzy, monterów instalacji budowlanych, osób obsługujących sprzęt do robót ziemnych, robotników budowlanych). Propozycje zatrudnienia czekają też w branży motoryzacyjnej i maszynowej.

Za mało jest bowiem wykwalifikowanych blacharzy, lakierników i mechaników samochodowych, a także elektryków, elektromechaników i elektromonterów. Luki w zatrudnieniu notuje też gastronomia (oferty czekają na kelnerów i barmanów, szefów kuchni, kucharzy, piekarzy, pomoce kuchenne) i oświata (szczególnie wyraźny jest niedobór nauczycieli przedmiotów zawodowych, ale też przedszkoli, nauczania początkowego, lektorów języka obcego). Ze znalezieniem zatrudnienia nie powinni mieć problemów kierowcy autobusów, ciężarówek, a także samodzielni księgowi, pielęgniarki, opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych. Możliwości rozwoju zawodowego są zatem w tej okolicy bardzo różnorodne.

Szukaj pracy w mieście