Praca Pieńsk Najnowsze oferty pracy

Znalezione oferty - 20

Praca w Pieńsku

Pieńsk (dolnośląskie) to nieduża miejscowość znajdująca się w południowo-zachodniej części Polski, tuż przy granicy z Niemcami. Stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy Pieńsk. Leży w powiecie zgorzeleckim. Szukając pracy w województwie dolnośląskim, warto zwrócić uwagę na to, co do zaoferowania mają miasto i gmina Pieńsk. Pracę znajdą tu specjaliści o różnych kwalifikacjach i doświadczeniu. Oto kilka podstawowych informacji o mieście.

Miasto Pieńsk rozciąga się na powierzchni 9,92 kilometrów kwadratowych. Liczba mieszkańców wynosi z kolei niespełna 5,8 tys. osób (dane Głównego Urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.). By dodzwonić się do miejscowości, trzeba wybrać numer kierunkowy 75. Tutejsze tablice rejestracyjne samochodów zaczynają się od DZG. Z kolei przesyłki do Pieńska należy adresować z kodem pocztowym 59-930.

Pieńsk znajduje się na północ od Zgorzelca. Centra obu miast dzieli odległość zaledwie 13 kilometrów. Pieńsk bez wątpienia korzysta gospodarczo i kulturalnie z bliskości stolicy powiatu. Wynikają z niej takie udogodnienia jak poszerzony rynek pracy, nowoczesna infrastruktura, możliwość znalezienia wykwalifikowanej kadry i inne korzyści. Nieopodal Pieńska położone są też inne duże ośrodki miejskie. By dostać się do Bolesławca, trzeba pokonać trasę o długości około 40 kilometrów. Z Pieńska do Lubania jest mniej więcej 30 kilometrów, a do Jeleniej Góry – 72 kilometry. Z kolej trasa do Wrocławia ma długość około 160 kilometrów. Warto wspomnieć, że miasto cechuje bardzo rozbudowana sieć dróg lokalnych i ponadlokalnych. W miasteczku krzyżują się drogi wojewódzkie nr 351 i nr 353. Na południe od Pieńska, w odległości kilku kilometrów, ciągną się autostrada A4 oraz droga krajowa nr 94. Do dyspozycji mieszkańców są mniejsze drogi lokalne. Miejscowość dysponuje także połączeniem kolejowym. Najbliższy międzynarodowy port lotniczy jest zlokalizowany we Wrocławiu-Strachowicach.

Pieńsk jest młodym miastem – prawa miejskie uzyskał dopiero w 1962 roku, niemniej historia miejscowości sięga wczesnego średniowiecza. Przez wieki na tych terenach rozwijano rzemiosło, głównie tkactwo, a następnie przemysł. Już w XIX wieku utworzono w Pieńsku hutę szkła, na stałe wiążąc gospodarkę miejscowości z przemysłem szklarskim – prowadzonym do dziś. W samym mieście nie znajdziemy dużych firm. Na 604 podmioty gospodarki narodowej, zarejestrowane w REGON (dane z maja 2020 r.), zdecydowaną większość stanowią mikrojednostki (0-9 osób). Tylko 14 podmiotów zatrudnia od 10 do 49 osób. W Pieńsku działają też firmy średnie (40-249 pracowników) – jest ich łącznie 5.

Do kogo kierowane są w Pieńsku oferty pracy? Jak wygląda rynek zatrudnienia? Prócz przemysłu szklarskiego, rozwijane są tu usługi, działają firmy handlowe oraz z branży gastronomicznej. Powiatowy Urząd Pracy w Zgorzelcu, który obsługuje również gminę Pieńsk, podaje, że stopa bezrobocia w całym powiecie w końcu kwietnia 2020 r. wyniosła 5,8%, a więc była dokładnie taka sama jak średnia dla kraju. W tym czasie w Pieńsku zarejestrowanych jako bezrobotnych było 235 osób (w tym 116 kobiet).

Informacji na temat możliwości zatrudnienia w powiecie zgorzeleckim dostarcza z kolei prognoza co roku zamawiana przez resort pracy – Barometr zawodów. Zgodnie z nią w 2020 r. tutejsi pracodawcy mają największy problem z ze znalezieniem chętnych do pracy i zarazem mających kwalifikacje pracowników budowlanych z różnego rodzaju uprawnieniami (brakuje brukarzy, dekarzy, blacharzy budowlanych, monterów instalacji budowlanych, murarzy, tynkarzy, operatorów sprzętu do robót ziemnych, robotników budowlanych).

Kolejną grupą deficytową stanowią pracownicy gastronomii – szefowie kuchni, kucharze, pomoce kuchenne, piekarze, kelnerzy i barmani. Wakaty czekają na nauczycieli, zarówno przedszkoli i nauczania początkowego, jak i przedmiotów zawodowych oraz języków obcych. Wyraźne braki kadrowe są także zauważalne w zakładach związanych z branżą motoryzacyjną oraz przemysłem – oferty czekają na blacharzy i lakierników samochodowych, mechaników, operatorów obrabiarek skrawających, spawaczy, ślusarzy, elektryków, elektromechaników i elektromonterów.

Pozostałe oferty kierowane są na przykład do kierowców autobusów i ciężarówek, a także księgowych, opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych, pielęgniarek i położnych. Zapotrzebowanie firm działających w powiecie zgorzeleckim jest różnorodne. Część mieszkańców Pieńska decyduje się również na szukanie zatrudnienia za granicą.