Praca Janowiec Wielkopolski Najnowsze oferty pracy: 4

Praca KUJAWSKO-POMORSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Janowcu Wielkopolskim

Janowiec Wielkopolski – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Janowiec Wielkopolski to nieduże miasto – zajmuje powierzchnię 3,04 kilometra kwadratowego, a jego populacja wynosi 3,9 tys. mieszkańców. Daje to dość wysoką gęstość zaludnienia, przekraczającą 1294 osoby na kilometr kwadratowy. 

W Janowcu Wielkopolskim obowiązują numer kierunkowy (+48) 52 kod pocztowy 88-430, oznaczenie rejestracji samochodów CZN. 

Do miasta można się dostać drogami gminnymi i powiatowymi. W pobliżu przebiegają także trasa ekspresowa S5, drogi wojewódzkie nr 190 i 251. Z Janowca Wielkopolskiego blisko na przykład do Żnina (stolicy powiatu żnińskiego) – 20 kilometrów, Wągrowca – 22 kilometry, Gniezna – 27 kilometrów. Nieco dalej leżą Inowrocław – 59 kilometrów, Poznań – 60 kilometrów, Bydgoszcz – również 60 kilometrów, Toruń – 90 kilometrów. 

Siedziba władz samorządowych znajduje się we wspomnianym na wstępie, zabytkowym ratuszu:

 • Urząd Miejski w Janowcu Wielkopolskim
  Adres: ul. Gnieźnieńska 3, 88-430 Janowiec Wielkopolski
  Telefon: 52 302 30 34

Osoby szukające wsparcia w kwestiach zawodowych, rozglądające się za szkoleniami bądź chcące skorzystać z zasiłku, mogą zgłaszać się do Powiatowego Urzędu Pracy w Żninie.

 • PUP Żnin
  Adres: ul. Składowa 4, 88-400 Żnin
  Telefon: 52 303 10 64

Janowiec Wielkopolski ma długą historię – uzyskał prawa miejskie pod koniec XIII wieku. Warto zwrócić uwagę na herb miasta – widnieje na nim postać Temidy, czyli greckiej bogini sprawiedliwości. Tutejsze zabytki pochodzą głównie z XIX i początków XX wieku – uwagę zwracają przede wszystkim ratusz oraz kościół św. Mikołaja. 

Rynek pracy, oferty pracy – Janowiec Wielkopolski

Miasteczko to ośrodek handlowy, usługowy, a także przemysłowy – działają tutaj między innymi producenci stopek (skarpet), ceramiki, opakowań, pasz, mebli i wielu innych. 

Zgodnie z REGON, rejestrem prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny (stan na koniec marca 2021 r.) w mieście funkcjonują 434 podmioty gospodarki narodowej. Są to głównie mikrojednostki zatrudniające maksymalnie 9 osób – łącznie 422. Ponadto działa tu 11 małych podmiotów (10-49 pracowników) i 1 firma średniej wielkości (50-249 pracowników). 

Najwięcej jest w Janowcu Wielkopolskim:

 • sklepów, hurtowni, punktów naprawy samochodów i motocykli – stanowią 23,7% wszystkich podmiotów gospodarczych, 
 • przedsiębiorstw budowlanych – 16,8%, 
 • zakładów przetwórstwa przemysłowego – 9,4%. 

Niewielka liczba jednostek gospodarczych w mieście przekłada się na dość ograniczone warunki na rynku pracy. Rozglądając się za zatrudnieniem, warto więc wziąć pod uwagę większy obszar, np. inne miejscowości powiatu żnińskiego, do których można szybko dojeżdżać do pracy. 

W czasie poszukiwania etatu dobrą wskazówką może być Barometr zawodów, prognoza wykonywana na polecenie resortu pracy, ukazująca zapotrzebowanie na kadrę w poszczególnych częściach Polski. Przykładowo, w 2021 r. w powiecie żnińskim wskazano deficyt chętnych do pracy przedstawicieli 30 grup zawodowych. Na liście są:

 • z branży budowlanej – brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, robotnicy budowlani, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, 
 • z motoryzacji i branży elektromaszynowej – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy pojazdów samochodowych, 
 • z pozostałej produkcji przemysłowej – masarze i przetwórcy ryb, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze, ślusarze, 
 • z transportu – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, maszyniści, 
 • z gastronomii – kucharze, 
 • z oświaty – nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, 
 • z finansów – samodzielni księgowi, 
 • z opieki zdrowotnej, pomocy społecznej – fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, operatorzy aparatury medycznej, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni,  
 • z innych usług – pracownicy usług pogrzebowych.