Praca Gołańcz Najnowsze oferty pracy: 2

 • PZU Życie S.A.
  Miłosław, Słupca, Zagórów, Gniezno, Czerniejewo, Grodzisk Wielkopolski, Rakoniewice, Kościan, Chodzież, Margonin, Szamocin, Krajenka, Okonek, Poznań, Oborniki, Rogoźno, Pniewy, Szamotuły, Wronki, Wągrowiec, Gołańcz, Skoki
  Rekrutacja online
  specjalista junior / mid / senior
  2 dni
  Obserwuj
 • PZU Życie S.A.
  Miłosław, Słupca, Zagórów, Gniezno, Czerniejewo, Grodzisk Wielkopolski, Rakoniewice, Kościan, Chodzież, Margonin, Szamocin, Krajenka, Okonek, Poznań, Oborniki, Rogoźno, Pniewy, Szamotuły, Wronki, Wągrowiec, Gołańcz, Skoki
  Rekrutacja online
  specjalista junior / mid / senior
  6 dni
  Obserwuj

Praca WIELKOPOLSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Gołańczy

Miasto i gmina Gołańcz – zbiór wstępnych informacji

W Gołańczy mieszka niespełna 3,3 tys. osób, a gmina Gołańcz liczy ok. 8,6 tys. Gmina zajmuje 192 kilometry kwadratowe, z czego znajdujące się w jej centrum miasto – 12,6 kilometra kwadratowego.

Gołańcz położona jest w północno-wschodniej części województwa, między Bydgoszczą i Poznaniem, Piłą oraz Gnieznem. Odległość od stolicy Wielkopolski wynosi 80 km, od stolicy woj. kujawsko-pomorskiego – 57 km. Na układ komunikacyjny Gołańczy składają się połączenia lokalne oraz dwie drogi wojewódzkie: nr 193 i 194, a także linia kolejowa z Poznania do Bydgoszczy. Niedaleko Gołańczy znajdują się takie miasta jak Kcynia, Margonin, Szamocin, Wągrowiec, Wyrzysk, Janowiec Wielkopolski, Chodzież, Rogoźno czy Nakło nad Notecią.

Gołańcz: praca, rozwinięte branże

Gmina Gołańcz to obszar z dominującą funkcją rolniczą. Prowadzenie gospodarstw rolnych to źródło dochodów znacznej części mieszkańców. Choć dominują małe gospodarstwa, działa tu także kilkunastu producentów pieczarek.

Spośród wszystkich trzech miast powiatu w Gołańczy działa najmniej przedsiębiorstw. W całym powiecie wągrowieckim zarejestrowanych jest ponad 6,8 tys. podmiotów gospodarki narodowej, w tym w Wągrowcu 3111, w Skokach – 540, w Gołańczy – 382 (źródło: GUS, REGON, stan na koniec stycznia 2021 r.). 

Cechą charakterystyczną całego powiatu jest brak dużych zakładów pracy – największy pracodawca zatrudnia między 250 a 999 osób i jest to jednostka budżetowa zlokalizowana w Wągrowcu.

Jak dzielą się działające w Gołańczy podmioty ze względu na liczbę zatrudnionych?

 • Do 9 osób (bądź nikogo) zatrudniają 363 podmioty.
 • Stan zatrudnienia w przedziale 10-49 osób deklaruje 15 jednostek.
 • Między 50 a 249 osób pracuje w 4 podmiotach.

W jakich branżach znaleźć można w Gołańczy oferty pracy? Najwięcej firm reprezentuje sekcje PKD:

 • handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych – 105 podmiotów,
 • budownictwo – 45 podmiotów,
 • przetwórstwo przemysłowe – 35 podmiotów,
 • transport i gospodarka magazynowa – 31 podmiotów,
 • działalność związana z obsługą rynku nieruchomości – 30 podmiotów.

Rynek pracy w Wielkopolsce i powiecie wągrowieckim

Wielkopolski rynek pracy jest w dobrej kondycji, rozwija się równomiernie, a różnice w poziomie bezrobocia między poszczególnymi powiatami nie są duże. Zgodnie z danymi GUS na koniec stycznia 2021 r. stopa bezrobocia w województwie wynosiła 3,9%, w powiecie wągrowieckim była wyższa – na poziomie 5,9%, co jest jednak wartością poniżej krajowej średniej, a więc 6,5%.

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Wągrowcu, obsługującym także mieszkańców Gołańczy, zarejestrowanych w styczniu 2021 r. było 1416 osób. Wśród nich znajdowało się 180 osób z Gołańczy (gminy i miasta).

Co więcej, w wielu branżach to nie kandydaci mają problemy ze znalezieniem ofert, a pracodawcy napotykają na trudności rekrutacyjne, wynikające z braku chętnych do pracy i spełniających podstawowe wymogi kandydatów. Jak wynika z badania Barometr zawodów 2021, w powiecie odnotowano ponad 50 grup zawodów deficytowych. Wolne miejsca pracy czekają w budowlance, produkcji przemysłowej, opiece zdrowotnej, branżach transportowej, finansowej i innych. Jako zawody gdzie o kandydatów do pracy najtrudniej w powiecie wskazano lekarzy oraz pielęgniarki i położne.

Problemy ze znalezieniem ofert bądź otrzymaniem posady ze względu na dużą konkurencję na rynku pracy mogą mieć z kolei przedstawiciele trzech grup zawodowych: masarze i przetwórcy ryb, pedagodzy oraz specjaliści technologii żywności i żywienia.