Praca Gniezno

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 243

Praca w Gnieźnie

Gniezno – pierwsza stolica Polski, Gród Lecha – miasto turystyczne, rozwijające się gospodarczo i stwarzające dogodne warunki do życia. Gniezno leży w województwie wielkopolskim, jest siedzibą władz powiatu gnieźnieńskiego oraz gminy wiejskiej Gniezno.

Gniezno - pierwsza stolica

Co miasto ma do zaoferowania inwestorom? Mogą oni działać w ramach Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, korzystać z terenów inwestycyjnych, zwolnień i ulg podatkowych. Biznes w Gnieźnie oznacza też niższe koszty m.in. zatrudnienia, wynajmu lokali itd. niż w większych miastach. Jednocześnie gnieźnieńscy przedsiębiorcy mogą znaleźć wykwalifikowaną kadrę, spełniającą ich oczekiwania.

Gniezno to szeroka oferta kulturalna, obiekty rekreacyjno-sportowe, wiele możliwości spędzania wolnego czasu. A jaki jest lokalny rynek zatrudnienia? Kto ma szanse znaleźć w Gnieźnie pracę od zaraz? Jak wyglądają statystyki bezrobocia dla powiatu gnieźnieńskiego i co jeszcze warto wiedzieć, poszukując pracy w tym regionie?

Gniezno – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Gniezno (woj. wielkopolskie) to miasto liczące 68,2 tys. mieszkańców. Jego powierzchnia wynosi 40 kilometrów kwadratowych. Gniezno stanowi siedzibę powiatu, do którego należy 10 gmin. To jeden z większych ośrodków gospodarczych Wielkopolski, świetnie skomunikowany z regionem oraz w skali międzyregionalnej. Odległości między Gnieznem a najbliższymi miastami wojewódzkimi wynoszą:

  • Poznań – 57 km,
  • Bydgoszcz – 86 km,
  • Łódź – 188,
  • Gorzów Wielkopolski – 199 km,
  • Wrocław – 210 km.

Przez Gniezno prowadzą droga ekspresowa S5, droga krajowa nr 15 i droga wojewódzka nr 260. W pobliżu miasta przebiegają autostrada A2 i linie kolejowe łączące takie miasta jak Wrocław, Poznań, Gdańsk i Olsztyn, oraz Września, Jarocin i Oleśnica. Niedaleko jest także do dwóch międzynarodowych portów lotniczych (Poznań-Ławica i Bydgoszcz-Szwederowo). 

Mnogość zabytków i ciekawych miejsc sprawia, że niełatwo jest zwiedzić Gniezno w jeden dzień. Miasto było świadkiem ważnych w dziejach naszego kraju wydarzeń historycznych, jak choćby Chrzest Polski (w 966 r. pod Gnieznem), czy zjazd gnieźnieński (1000 r.) oraz koronacje królewskie. Gniezno to także pierwsza metropolia kościelna.

Dziś ślady minionych dziejów widać w zabytkach. Najważniejszy z nich to wzniesiona na Wzgórzu Lecha katedra. W Gnieźnie warto zobaczyć także pozostałe zabytkowe obiekty sakralne, kościoły, drzwi gnieźnieńskie (w katedrze), starówkę, stary ratusz i wiele, wiele innych. 

Zabytki otwierają długą listę atrakcji w Gnieźnie. Znajdują się na niej również m.in. parowozownia czy Muzeum Państwa Polskiego i szlaki turystyczne: Szlak Piastowski, Szlak Romański, Wielkopolska Droga św. Jakuba oraz Trakt Królewski w Gnieźnie. Gród Lecha dysponuje też bogatą ofertą kulturalną i sportowo-rekreacyjną oraz rozbudowanym zapleczem noclegowo-gastronomicznym. Gniezno i okolice są więc świetnym wyborem zarówno na krótką wycieczkę, jak i dłuższy urlop. 

Rynek pracy, oferty pracy – Gniezno

Gniezno to nie tylko ośrodek turystyczny, ale też miasto z tradycjami przemysłowymi. W XIX i XX wieku rozwijał się tu zwłaszcza przemysł maszynowy i lekki oraz przetwórstwo spożywcze.

Współcześnie firmy w Gnieźnie to podmioty z polskim i zagranicznym kapitałem, nowoczesne i stawiające na innowacje przedsiębiorstwa różnej wielkości. Do największych firm produkcyjnych zaliczają się m.in. producenci baterii i akumulatorów, okien dachowych, maszyn do pakowania, podzespołów samochodowych. Wiele miejsc pracy generują też producenci podnośników hydraulicznych, klejów termotopliwych, systemów kominowych czy szkła dekorowanego.

W REGON (stan na koniec lutego 2021 r.) zarejestrowanych jest 9013 podmiotów gospodarki narodowej. W tym:

  • 8664 mikrojednostki (0-9 pracujących),
  • 266 małych podmiotów (10-49 pracujących),
  • 75 średniej wielkości podmiotów (50-249 pracujących),
  • 8 dużych zakładów pracy (7 liczących od 250 do 999 pracujących i 1 zatrudniający co najmniej 1000 osób).

Najwięcej firm zajmuje się handlem, naprawą pojazdów, budownictwem, przetwórstwem przemysłowym i usługami o zróżnicowanym profilu.

Stopa bezrobocia w powiecie gnieźnieńskim jest zbliżona do średniej dla województwa wielkopolskiego.
Zgodnie z danymi GUS na koniec lutego 2021 r. wskaźnik przyjął wartość:

  • 4,0% dla woj. wielkopolskiego,
  • 4,5% dla powiatu gnieźnieńskiego,
  • 6,5% dla Polski. 

Osoby poszukujące wsparcia w aktywizacji zawodowej czy założeniu pierwszej firmy mogą zgłosić się do Powiatowego Urzędu Pracy w Gnieźnie. Mieści się on przy ul. Sobieskiego 20. Jego zasięg działania obejmuje wszystkie gminy powiatu.

PUP Gniezno:

Adres: ul. Sobieskiego 20, 62-200 Gniezno
E-mail: pupgniezno@gniezno.praca.gov.pl 
Telefon: 61 426 16 49, 61 426 44 34.