Praca Rogoźno

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 364

Praca w Rogoźnie

Rogoźno leży w północno-zachodniej części Polski, w województwie wielkopolskim. To jedno z dwóch miast w powiecie obornickim. Stanowi ośrodek administracyjny – jest siedzibą władz miejsko-wiejskiej gminy – oraz usługowo-handlowy, zaspokajający potrzeby mieszkańców gminy.

Rogoźno leży na Pojezierzu Wielkopolskim, nad jeziorem Rogoźno i rzeką Wełną. Rogoźno usytuowane jest w niedalekim sąsiedztwie dwóch dużych ośrodków miejskich – Poznania oraz Piły, co napędza rozwój miasteczka. Bezrobocie w całym powiecie jest niskie, zbliżone do poziomu wojewódzkiego. Jak wygląda lokalny rynek pracy w Rogoźnie? Czym zawodowo zajmują się mieszkańcy miasta i jakie mają szanse na rozwój kariery?

Rogoźno – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Rogoźno położone jest w północnej części województwa wielkopolskiego, między Poznaniem (miasta dzieli 45 km) i Bydgoszczą (dystans to 86 km). Niedaleko znajdują się także Piła (57 km od Rogoźna) oraz Oborniki (19 km). Rogoźno jest dobrze skomunikowane, zarówno w skali lokalnej, jak i międzyregionalnej. W miejscowości początek ma droga wojewódzka nr 241 prowadząca do Tucholi, tuż za granicami Rogoźna rozciąga się droga krajowa nr 11, łącząca Kołobrzeg i Bytom. Znaczenie dla dostępności komunikacyjnej miasta ma także położenie przy linii kolejowej z Poznania przez Piłę do Kołobrzegu.

Na terenie gminy znajduje się jeszcze kilka jezior, lasy, pola i łąki, które nadają okolicom malowniczego charakteru. To popularne w regionie miejsce wypoczynku. Na urlopowiczów czekają rozbudowana infrastruktura noclegowo-gastronomiczna, gospodarstwa agroturystyczne, pole biwakowe, ośrodki wypoczynkowe nad wodą, liczne atrakcje – spływy kajakowe, jazda konna i wiele innych aktywności. Nudy nie uświadczą tu także miłośnicy zwiedzania. W mieście i jego okolicach znajdą oni Muzeum Regionalne im. Wojciechy Dutkiewicz oraz liczne zabytki, m.in. stare miasto w układzie z XIII wieku, rynek Nowego Miasta, ratusz, kościoły św. Wita i św. Ducha.

W Rogoźnie mieszka 11 tys. osób. Powierzchnia miejscowości zajmuje 11 kilometrów kwadratowych. Miasto stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy Rogoźno – jej jednostkami pomocniczymi jest 19 sołectw. Gmina rozciąga się na 118 kilometrach kwadratowych powierzchni. Zamieszkuje ją ok. 18 tys. osób.

Rynek pracy, oferty pracy – Rogoźno

W Rogoźnie siedzibę ma 1197 podmiotów gospodarki narodowej (stan na koniec stycznia 2021 r.), wśród nich:

 • 1141 mikrojednostek – zatrudniających do 9 osób bądź niegenerujących miejsc pracy,
 • 49 małych podmiotów – z kadrą rzędu 10-49 pracowników,
 • 6 średnich podmiotów – utrzymujących od 50 do 249 miejsc pracy,
 • 1 duży podmiot – liczący 150-999 pracowników.

48 podmiotów należy do sektora publicznego (29 mikrojednostek budżetowych, 15 małych podmiotów i 4 średnie), pozostałe, łącznie z największym pracodawcą w mieście, to przedsiębiorstwa prywatne. 

Jak widać, firmy są zróżnicowane, jeśli chodzi o wielkość. A w jakich branżach znaleźć można oferty pracy? Rogoźno i okolice – w granicach powiatu – to obszar, gdzie warto szukać zatrudnienia w handlu, usługach, ale też przemyśle. W powiecie dominuje przemysł drzewny, meblowy, metalowy, a także przetwórstwo spożywcze. W samym Rogoźnie działają producenci maszyn rolniczych, chłodni samochodowych, materaców, mebli tapicerowanych, zakłady stolarskie i inne. Rozwinięte jest także rolnictwo.

Najwięcej firm działa w następujących sekcjach PKD:

 • budownictwo – 22,6% ogółu podmiotów,
 • handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych – 21,8% podmiotów,
 • przetwórstwo przemysłowe – 13,6%.

Stopa bezrobocia w powiecie jest niska. Na koniec stycznia 2021 r. (wg GUS) wyniosła 4%. Dla porównania – średnia wojewódzka to 3,9%, a krajowa – 6,5%.

Mieszkańcy Rogoźna mają spore szanse na znalezienie satysfakcjonującej pracy. Niskie bezrobocie i duża liczba działających w okolicy przedsiębiorstw pozytywnie świadczą o kondycji lokalnego rynku zatrudnienia. Badanie Barometr zawodów 2021, prowadzone corocznie na zlecenie resortu pracy, pokazuje, że rynek w powiecie obornickim jest dość zrównoważony. Nie ma na nim zawodów nadwyżkowych (takich, których przedstawiciele mogą mieć znaczne trudności ze znalezieniem wakatów), a liczba zawodów deficytowych nie jest długa. 

Niemniej część lokalnych pracodawców boryka się z problemami rekrutacyjnymi wynikającymi z braku chętnych do pracy i wykwalifikowanych kandydatów. Kto zatem z łatwością powinien znaleźć wakat? Taka sytuacja dotyczy:

 • w branży budowlanej: cieśli i stolarzy budowlanych, murarzy i tynkarzy, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie, robotników budowlanych,
 • w produkcji przemysłowej: krawców i pracowników produkcji odzieży, monterów konstrukcji metalowych, spawaczy,
 • elektryków, elektromechaników i elektromonterów,
 • robotników obróbki drewna i stolarzy,
 • kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
 • asystentów w edukacji,
 • pracowników socjalnych,
 • tapicerów,
 • samodzielnych księgowych,
 • fizjoterapeutów i masażystów. 

Szukaj pracy w mieście