Praca Kamieńsk

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 351

Praca w Kamieńsku

Kamieńsk – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Województwo łódzkie leży w centralnej Polsce i jest docenianym przez inwestorów z wielu branż obszarem. W południowej części województwa, nad rzeką Kamionką, znajduje się Kamieńsk. Jest siedzibą miejsko-wiejskiej gminy w powiecie radomszczańskim. Ta nieduża, prawie 3-tysięczna miejscowość ze względu na dogodne położenie ma spory potencjał. W jakich kierunkach rozwija się miasto i tutejsza przedsiębiorczość? Jakie są cele lokalnego samorządu? Oto charakterystyka społeczno-gospodarcza miasta Kamieńsk (woj. łódzkie).

Dzieje miejscowości są długie, a początki osadnictwa na jej terenie datuje się na przełom IX i X w. Pierwsza pisemna wzmianka, z 1291 r., upamiętnia wzniesienie tu drewnianego kościoła. Kamieńsk to „miasto z woli królowej Elżbiety”. To ona w 1374 r. nadała mu lokację miejską, potwierdzoną później przez kolejnych władców Polski. Miasto rozwijało się jako ośrodek targowy w oparciu o szlaki handlowe. Mimo długiej historii nie zachowało się w okolicy wiele śladów zamierzchłej przeszłości. Na listę zabytków wpisany jest w mieście Kamieńsk kościół parafialny pw. św. św. Piotra i Pawła, wybudowany w latach 1899–1904.

Powiat radomszczański nie jest oczywistym kierunkiem turystycznym, przyciąga głównie mieszkańców regionu na krótkie, weekendowe wizyty. W Kamieńsku mapa atrakcji ma jednak kilka popularnych punktów, z których najbardziej wyróżnia się Góra Kamieńsk (380 m n.p.m.). To sztuczne wzniesienie, utworzone w wyniku wydobycia w Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Teren zagospodarowano pod obiekty sportowe, rekreacyjne i noclegowe. Znajduje się tutaj także okazała farma wiatrowa. W Kamieńsku góra przyciąga turystów w sezonie zimowym, kiedy to do ich dyspozycji jest nartostrada, tor saneczkowy, ale też w innych miesiącach. Działa tu tor quadowy i kartingowy, trasa downhillowa i park rozrywki. U podnóża skorzystać można z bazy noclegowej i gastronomicznej. Na terenie miasta i gminy działają biblioteka publiczna, liczne kluby i stowarzyszenia, np. kluby sportowe, koła gospodyń czy koło wędkarskie. Organizowane są także imprezy lokalne, jak Dni Kamieńska.

Współcześnie gmina Kamieńsk zajmuje powierzchnię niemal 96 km², natomiast miasto – 12 km². Kamieńsk leży w centralnej Polsce i jest bardzo dobrze skomunikowany. Przez miasto prowadzi droga szybkiego ruchu z Katowic do Warszawy i Gdańska (droga krajowa nr 1), funkcjonuje tu także linia kolejowa z bezpośrednim dojazdem np. do stolicy. Odległość miasta od wojewódzkiej Łodzi wynosi 73 km, od Katowic 130 km, a od Wrocławia – 200 km. Do Warszawy samochodem można dojechać w około 2 godziny, odległość między miastami to bowiem 166 km.

Rynek pracy, oferty pracy – Kamieńsk

Bezrobocie w powiecie radomszczańskim w maju 2020 r. wynosiło 6,5%. W tym samym okresie w województwie łódzkim i w Polsce przyjęło wartość niższą – 6,0%. W rejestrze Powiatowego Urzędu Pracy w Radomsku znalazło się 2,9 tys. osób ze statusem bezrobotnego. Nie są to zatem duże liczby, jednak aktywizacja zawodowa mieszkańców i przeciwdziałanie bezrobociu to istotne zadania PUP i samorządu.

W rejestrze REGON w Kamieńsku zarejestrowanych jest 227 podmiotów (dane 31.05.2020 r.), przy czym w prawie 94% to sektor prywatny. W mieście zdecydowanie dominuje mała przedsiębiorczość. Nie występują tu duże inwestycje, brak rozbudowanych zakładów produkcyjnych. Najwięcej jednostek w REGON zadeklarowało zatrudnienie do 9 pracowników – 214. W 10 podmiotach pracuje od 10 do 49 osób, a zaledwie trzech pracodawców utrzymuje między 50 a 249 miejsc pracy. Lokalni przedsiębiorcy trudnią się przede wszystkim handlem hurtowym i detalicznym. Popularnością cieszy się też branża budowlana, przetwórstwo przemysłowe, działalność usługowa, transport i gospodarka magazynowa, działalność profesjonalna, naukowa i techniczna oraz edukacja.

Wielu mieszkańców Kamińska szuka ofert także w sąsiednich, nieodległych miejscowościach. Gdzie zatem w mieście i okolicy można podjąć zatrudnienie? W powiecie radomszczańskim, do którego przynależy Kamieńsk, praca czeka m.in. na pracowników budowlanych o różnym zakresie uprawnień, doświadczeniu i umiejętnościach. W badaniu Barometr zawodów, które pokazuje wzmożone zapotrzebowanie, równowagę na rynku bądź nadwyżkę kandydatów do pracy w stosunku do dostępnych ofert, jako deficytowe zostały wskazane także takie grupy zawodów jak: elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, fryzjerzy, geodeci i kartografowie, kierowcy, pracownicy produkcji, kucharze, nauczyciele, pielęgniarki i położne, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości oraz samodzielni księgowi.

Szukaj pracy w mieście