Praca Działoszyn

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 357

Praca w Działoszynie

Działoszyn (łódzkie) to jedno z miast środkowo-południowej Polski. Leży w powiecie pajęczańskim i jest siedzibą miejsko-wiejskiej gminy. Czy to kierunek atrakcyjny dla inwestorów oraz turystów? Jak się tu pracuje i żyje? Jakie są w Działoszynie oferty pracy, możliwości zagospodarowania wolnego czasu, atrakcje i ciekawe miejsca? Oto charakterystyka miasta i jego okolic.

Działoszyn – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Działoszyn liczy ponad 5,8 tysiąca mieszkańców. Zajmuje powierzchnię prawie 5 kilometrów kwadratowych w południowo-zachodniej części województwa łódzkiego, nad rzeką Wartą. Obowiązujący tu numer kierunkowy to (+48) 43, kod pocztowy – 98-355, a tablice rejestracyjne działoszyńskich pojazdów zaczynają się od liter EPJ.

Przez gminę przebiegają droga wojewódzka nr 486, łącząca Działoszyn z Wieluniem i prowadząca do krajowej S8, droga wojewódzka nr 491 (Działoszyn – Częstochowa) oraz droga krajowa nr 42 z Namysłowa przez Kluczbork, Działoszyn, do Ostrowca Świętokrzyskiego. W promieniu 100 km od Działoszyna leży kilka większych miejscowości – Pajęczno w odległości 10 km, Wieluń – 26 km, Częstochowa – ok. 40 km, Radomsko – ok. 50 km, Bełchatów – 58 km. Dojeżdżając do Łodzi, trzeba pokonać 108 km, a do Warszawy 220 km.

Położenie w centralnej części kraju – współcześnie na pograniczu trzech województw: łódzkiego, śląskiego i opolskiego – a w ciągu dziejów na szlaku handlowym między Śląskiem a Rusią – od zawsze miało wpływ na rozwój miasta. Działoszyn prawa miejskie otrzymał dwukrotnie w 1412 oraz w 1993 roku. Miasto nie jest tłumnie odwiedzane przez turystów, nie zachowało się w nim także wiele zabytków. Historię okolicy można dziś dostrzec w późnorenesansowym pałacu Stanisława Męcińskiego z XVII w. i kilku obiektach sakralnych, m.in. kościele z przełomu XVIII i XIX wieku (parafia Marii Magdaleny w Działoszynie).

Miasto Działoszyn, gmina i okolice odznaczają się wysokimi walorami przyrodniczymi. Znaleźć tu można wąwozy, jaskinie i wyrobiska, bogatą faunę i florę w Załęczańskim Parku Krajobrazowym. Choć życie w miasteczku z pewnością toczy się wolniej niż w większych aglomeracjach, Działoszyn ma wiele do zaoferowania mieszkańcom.

Rynek pracy, oferty pracy – Działoszyn

Miasto i gmina Działoszyn to obszar, na którego terenie działa 1308 podmiotów gospodarki narodowej (stan rejestru REGON na 30.06.2020 r.). W samym mieście jest ich 656. W gminie dominują mikrofirmy, największy pracodawca zatrudnia między 250 a 999 osób, a pięciu od 50 do 249 pracowników. W samym mieście dwa największe podmioty generują po 50-249 miejsc pracy, a 28 jednostek – od 10 do 49 miejsc. Grupa samozatrudnionych i przedsiębiorców zatrudniających do 9 osób liczy w Działoszynie 626 podmiotów, a w obrębie gminy – 1255.

Jak widać, to najmniejsze, często rodzinne firmy stanowią filar lokalnego rynku zatrudnienia. A wokół jakich branż skupia się w mieście przedsiębiorczość? Najwięcej firm działa w handlu hurtowym i detalicznym. Popularne branże to także przetwórstwo przemysłowe, budowlanka, usługi oraz transport i gospodarka magazynowa. Sektor prywatny stanowi 95,7% wszystkich podmiotów gospodarczych w Działoszynie, a liczba osób fizycznych prowadzących działalność wynosi 537.

Jeśli chodzi o sytuację na rynku pracy, województwo łódzkie cechuje się stopą bezrobocia równą średniej w kraju – w obu przypadkach to 6,1% (dane GUS na czerwiec 2020 r.). Powiat pajęczański znalazł się wśród powiatów o najwyższej stopie bezrobocia w łódzkiem. Z wynikiem 7,7% uplasował się tuż po powiecie kutnowskim, w którym wskaźnik ten w czerwcu wyniósł 8,2%.

Zgodnie z ogólnopolskim badaniem Barometr zawodów 2020 w powiecie pajęczańskim, do którego należy Działoszyn, oferty pracy dostępne są przede wszystkim branży budowlanej – to ten obszar dotyka deficyt największej grupy zawodów. Lokalni pracodawcy mają trudności ze znalezieniem np. posiadających aktualne uprawnienia, doświadczenie zawodowe i praktyczne umiejętności operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pracowników ds. budownictwa drogowego, betoniarzy i zbrojarzy, monterów instalacji budowlanych, murarzy, tynkarzy i innych pracowników.

Lista zawodów deficytowych w powiecie jest jednak bardzo zróżnicowana. Znajdują się na niej m.in. takie profesje jak cukiernik, fryzjer i kosmetyczka, kierowca, pracownik produkcji, pielęgniarka i położna, księgowy, elektryk, elektromechanik i elektromonter czy też technik informatyk. Jeśli zatem w samym Działoszynie ogłoszenia w danym zawodzie są nieliczne, warto poszukać pracy także w sąsiednich miejscowościach, tym bardziej, że dzięki rozbudowanej sieci dróg lokalnych codzienne dojazdy nie powinny stanowić znacznego utrudnienia.

Szukaj pracy w mieście