Praca Przedbórz

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 352

Praca w Przedborzu

Przedbórz – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Przedbórz to 3,5-tysięczne miasto, siedziba gminy miejsko-wiejskiej w powiecie radomszczańskim. Administracyjnie leży w województwie łódzkim, geograficznie – nad rzeką Pilicą, na Wyżynie Przedborskiej. Przedbórz – gmina zajmuje 190 km², z czego miasto ponad 6 km². Kod pocztowy to 97-570, numery rejestracyjne pojazdów poprzedzają litery ERA, a strefa numeracyjna obowiązująca w mieście to 44.

Przedbórz leży w centralnej Polsce i ma dobry dostęp do infrastruktury drogowej. Przebiegają tędy droga krajowa nr 42, prowadząca przez cztery województwa – opolskie, śląskie, łódzkie i świętokrzyskie i łącząca, a także droga wojewódzka nr 742 (łączy woj. łódzkie i świętokrzyskie). Przedbórz z Łodzią dzieli ok. 90 km, z Katowicami 126 km, a z Warszawą 170. Najbliższy międzynarodowy port lotniczy znajduje się w Łodzi.

Miejscowość ma do zaoferowania przede wszystkim tereny o walorach krajobrazowych. W gminie znajdują się zalew o funkcjach rekreacyjnych, podlegające ochronie siedliska „Dolina Środkowej Pilicy” oraz „Ostoja Przedborska” w Przedborskim Parku Krajobrazowym, czy Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Majowa Góra”. Tutaj także można wejść na największe wzniesienie w województwie – Fajną Rybę (347 m n.p.m.). Przez miasto biegną szlaki turystyczne, w tym szlak wodny Pilicy.

Kolejny atut turystyczny Przedborza to zabytki, a należy dodać, że miasto ma długą historię – lokację miejską uzyskało w XIV w. Zobaczyć warto w Przedbórzu zamek, właściwie jego ruiny. Budowla pochodzi z XIV w., a jej budowę zainicjował Król Kazimierz Wielki. Znajdują się tu także ratusz w stylu klasycystycznym z początków XX w., barokowe tzw. „kapliczki choleryczne” z XVII w., zabytkowy Kościół św. Aleksego z XIII w. W budynku dawnej karczmy wzniesionym pierwotnie w XVIII w. mieści się dziś Muzeum Ludowe Ziemi Przedborskiej. W Przedborzu atrakcji turystycznych zatem nie brakuje.

A jak wygląda tu codzienne życie mieszkańców? Mają oni do dyspozycji ośrodki edukacyjne – od przedszkoli poprzez szkoły podstawowe do szkół ponadgimnazjalnych i zawodowych. Wśród placówek znajdują się także niepubliczne – instytucje kulturalne (Miejski Dom Kultury i bibliotekę publiczną). Lokalna społeczność jednoczy się wokół wspólnych pasji, także w klubach sportowych i stowarzyszeniach. W miejscowości działa m.in. klub seniora i orkiestra dęta, odbywają się koncerty, wieczory poezji czy przedstawienia teatralne. Organizowane są na terenie Przedborza imprezy znane w regionie, np. Światowy Festiwal Poezji Marii Konopnickiej i Ogólnopolski Przegląd Piosenki i Przyśpiewki Ludowej.

Rynek pracy, oferty pracy – Przedbórz

Bezrobocie, w tym także długotrwałe, jest istotnym problemem w wielu polskich miejscowościach. A jak wygląda lokalny rynek pracy? Przedbórz i okolice nie odznaczają się szczególnie dużym bezrobociem. Stopa bezrobocia w powiecie radomszczańskim wynosiła w maju 2020 r. 6,5%. W województwie łódzkim oraz w Polsce średnia była niższa, jednak jedynie o 0,5%. Liczba bezrobotnych w powiecie wynosiła w maju 2,9 tys.

Odpowiedzi na pytanie, dla kogo znajdzie się w Przedborzu praca, warto poszukać w prognozie Barometr zawodów. Zgodnie z tym prowadzonym na zlecenie resortu pracy badaniem, w deficycie na terenie powiatu radomszczańskiego jest wiele profesji. Problemy ze znalezieniem kandydatów do pracy mają przede wszystkim pracodawcy w branży budowlanej. O pracę nie powinni martwić się także np. pracownicy ochrony zdrowia, rachunkowości i księgowości, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, kucharze.

W Przedborzu działa łącznie 418 podmiotów gospodarki narodowej (stan REGON na 31.05.2020 r.), z czego prawie 96% to sektor prywatny, a 82% to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Najmniejszych jednostek, zatrudniających do 9 osób, jest w mieście 398. Nie ma za to ani na terenie miasta, ani gminy dużych przedsiębiorstw, liczących powyżej 250 pracowników. Co za tym idzie, lokalną gospodarkę napędzają mikro- i małe firmy. To właśnie najmniejsze biznesy, także w skali krajowej, generują najwięcej miejsc pracy, budują konkurencyjny rynek produktów i usług. Najwięcej firm zajmuje się handlem, przetwórstwem przemysłowym i usługami. Inne popularne branże to budownictwo, opieka zdrowotna i pomoc społeczna oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna. Coraz większego znaczenia dla lokalnej gospodarki nabiera także sektor turystyczny, a wraz z nim gastronomia, hotelarstwo i agroturystyka.

Szukaj pracy w mieście