Praca Sulejów

Najnowsze oferty pracy: 439

Praca w Sulejowie

Sulejów to nieduża, licząca niewiele ponad 6 tysięcy mieszkańców miejscowość w centralnej Polsce. Jest siedzibą miejsko-wiejskiej gminy, w której dominuje rolnictwo i turystyka. To teren z dużym zalesieniem i wieloma walorami przyrodniczymi, które wraz z zabytkami i obiektami rekreacyjnymi decydują o atrakcyjności turystycznej miasta i gminy Sulejów. Co warto zobaczyć, będąc w okolicy? Co składa się na profil gospodarczy miasta? Jak rozwija się lokalna przedsiębiorczość i czy to dobry kierunek na poszukiwanie pracy w województwie łódzkim?

Sulejów – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Sulejów zajmuje obszar ponad 26 kilometrów kwadratowych. Administracyjnie leży w powiecie piotrkowskim, w województwie łódzkim. Rozciąga się nad dwoma rzekami Pilicą i Radońką. Obowiązuje strefa numeracyjna to 44, kod pocztowy – 97-330. Tablice zarejestrowanych tu pojazdów rozpoznać można po literach EPI. Odległość od wojewódzkiej Łodzi i znajdującego się w niej najbliższego od Sulejowa międzynarodowego portu lotniczego wynosi 64 km.

Co przyciąga przyjezdnych do miasta? Jakie czekają na nich w Sulejowie atrakcje? Przede wszystkim miasto ma wielowiekowe dzieje. Pierwsza pisemna wzmianka o osadzie położonej w dolinie Pilicy pochodzi z 1145 r. Sulejów rozwijał się na skrzyżowaniu szlaków handlowych. W 1176 r. Kazimierz Sprawiedliwy ufundował tu opactwo Cystersów – Podklasztorze, a osada pod koniec XIII w. uzyskała prawa miejskie. Dawny klasztor Cystersów Sulejów-Podklasztorze oraz założenie klasztorne Norbertanów w Witowie to dwa najstarsze zabytki na terenie gminy. Z opactwa Cystersów zachowały się dziś fragmenty zabudowań klasztornych, a także kościół p.w. Najświętszej Marii Panny i św. Tomasza Kantauryjskiego z XIII w. Opactwo Norbertanów ufundował w 1179 r. biskup płocki. Inne ciekawe zabytki w okolicy to Kaplica Ligęzów i Kościół św. Floriana (Sulejów), Kościół parafialny p.w. św. Małgorzaty, Kościół cmentarny św. Marcina (Witów). Gmina Sulejów jest również atrakcyjna pod względem walorów przyrodniczych. Na jej terenie znajdują się dwa rezerwaty przyrody: Las Jabłoniowy oraz Lubiaszów. Okolicznych mieszkańców przyciąga też Zalew Sulejowski, utworzony sztucznie w 1974 r.

Rynek pracy, oferty pracy – Sulejów

Jak wygląda tutejszy rynek pracy? Sulejów i okolice to tereny, na których nie znajdziemy dużych przedsiębiorstw, zakładów przemysłowych generujących setki miejsc pracy. W mieście działa 608 podmiotów gospodarki narodowej (stan REGON na 30.06.2020 r.), z czego 21 przynależy do sektora publicznego. W gminie wszystkich podmiotów jest 1509, a w sektorze publicznym 30. Tylko jedna sulejowska firma zadeklarowała stan zatrudnienia w przedziale 50-249 osób (w gminie – 4). Zdecydowanie dominują mikrojednostki – w grupie samozatrudnionych i liczących do 9 pracowników znalazły się w Sulejowie 593 podmioty (na terenie całej gminy – 1470). Małych firm, od 10 do 49 pracowników, w mieście jest 14, a w gminie 35. W Sulejowie praca dostępna jest zatem głównie w małych, rodzinnych przedsiębiorstwach – to one kształtują tutejszy rynek zatrudnienia.

Miasto stanowi lokalny ośrodek handlowy, usługowy. Znaczna liczba firm zajmuje się branżą budowlaną, przetwórstwem przemysłowym, transportem i gospodarką magazynową. Część mieszkańców miasta odejmuje także zatrudnienie w sąsiednich, nieodległych miejscowościach. Odległość do Piotrkowa Trybunalskiego wynosi 15 km, Opoczna – 28 km, Tomaszowa Mazowieckiego – 29 km, a do Bełchatowa – 46 km.

Osoby zainteresowane pracą w konkretnym powiecie mogą sprawdzać zapotrzebowanie na pracowników prognozowane przez ekspertów rynku pracy w corocznym badaniu Barometr zawodów. Zgodnie z nim w 2020 r. w powiecie piotrkowskim zawodów deficytowych, czyli takich, w których pracodawcy deklarują trudności ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy, jest aż 35, przy jednym zawodzie nadwyżkowym – ekonomiście. W deficycie są zarówno osoby z wykształceniem zawodowym i technicznym (np. blacharze i lakiernicy samochodowi, zbrojarze i betoniarze, mechanicy, lakiernicy, krawcy i kierowcy, operatorzy maszyn i urządzeń budowlanych oraz produkcyjnych), jak i średnim i wyższym. Brakuje inżynierów budownictwa, lekarzy, pielęgniarek i położnych, analityków, testerów i operatorów systemów teleinformatycznych, inżynierów budownictwa, samodzielnych księgowych, psychologów i psychoterapeutów oraz przedstawicieli wielu innych zawodów z różnych branż.

Jak podaje GUS, stopa bezrobocia w powiecie piotrkowskim w czerwcu 2020 r. wyniosła 5,4%. Była tym samym niższa niż wskaźnik dla województwa łódzkiego i dla kraju (po 6,1%). Dla rozwoju regionu ogromne znaczenie ma także branża turystyczna i coraz popularniejsza agroturystyka. Sulejów i okolice to miejsca, gdzie można znaleźć pracę w hotelarstwie czy gastronomii, także sezonowo.

Szukaj pracy w mieście