Praca Pajęczno Najnowsze oferty pracy: 6

 • Adreams
  Pajęczno
  kierownik/koordynator
  pełny etat
  umowa o pracę
  1 dzień
  Obserwuj
 • PZU Życie S.A.
  Wieluń, Wieruszów, Lututów, Bełchatów, Zelów, Opoczno, Drzewica, Piotrków Trybunalski, Sulejów, Działoszyn, Pajęczno, Kiełczygłów, Radomsko, Kamieńsk, Łowicz, Bielawy, Brzeziny, Dmosin, Andrespol, Koluszki, Skierniewice, Bolimów, Rawa Mazowiecka
  Rekrutacja online
  specjalista junior / mid / senior
  3 dni
  Obserwuj
 • Adreams
  Pajęczno
  specjalista (mid)
  pełny etat
  umowa o pracę
  3 dni
  Obserwuj
 • PZU Życie S.A.
  Wieluń, Wieruszów, Lututów, Bełchatów, Zelów, Opoczno, Drzewica, Piotrków Trybunalski, Sulejów, Działoszyn, Pajęczno, Kiełczygłów, Radomsko, Kamieńsk, Łowicz, Bielawy, Brzeziny, Dmosin, Andrespol, Koluszki, Skierniewice, Bolimów, Rawa Mazowiecka
  Rekrutacja online
  specjalista junior / mid / senior
  5 dni
  Obserwuj
 • Powiatowy Urząd Pracy w Pajęcznie
  Pajęczno
  7 dni
  Obserwuj
 • Powiatowy Urząd Pracy w Pajęcznie
  Pajęczno
  7 dni
  Obserwuj

Praca ŁÓDZKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Pajęcznie

Na południe od Łodzi leży Pajęczno – jedno z miast województwa łódzkiego. To miejscowość o długiej historii, jedna z najstarszych w środkowej Polsce. Geograficznie gmina leży na granicy Nizin Środkowopolskich i Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, nad rzeką Wartą. Administracyjnie stanowi siedzibę złożonego z 6 wiejskich i 2 miejsko-wiejskich gmin powiatu. W mieście Pajęczno liczba mieszkańców wynosi ponad 6600. Miejscowość zajmuje 20 km². Obowiązujący tu kod pocztowy to 98-330, numer kierunkowy (+48) 34 i oznaczenie tablic rejestracyjnych pojazdów – EPJ. Jaki jest profil gospodarczo-społeczny miasta? W jakich kierunkach rozwija się przedsiębiorczość?

Charakterystykę miasta warto zacząć od jego historii. Jest ona bowiem długa, a Pajęczno uznaje się za jedną z najstarszych miejscowości w środkowej Polsce. Wyniki badań archeologicznych wskazują na to, że już w VII-VI w. p.n.e. rozwijało się tu osadnictwo. Pajęczno otrzymało przywilej lokacyjny przed 1276 r. W 1870 r. utraciło prawa miejskie i uzyskało je ponownie dopiero w 1958 r. Jak głosi legenda, nazwa miasta wzięła się od wielkiego pająka, który ku utrapieniu mieszkańców zagnieździł się w osadzie. Gdy pająk został zabity, jego skórą obito drzwi kościoła. W mieście znaleźć dziś można wiele śladów historii. Do gminnej ewidencji zabytków wpisane są m.in. domy z XIX i początków XX w., Kościół (parafia WNMP w Pajęcznie), cmentarze żydowski i rzymsko-katolicki. Układ przestrzenny miasta pochodzi z XIII w.

Życie w mieście toczy się wolniej niż w dużych aglomeracjach, ale i w Pajęcznie odbywają się wydarzenia kulturalne, znaleźć można miejsca sprzyjające rekreacji. Na zaplecze sportowe w Pajęcznie składają się przede wszystkim stadion, sale gimnastyczne i boiska oraz Pajęczański Dom Sportu. W mieście działa też kilka klubów sportowych oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu.

Miasto leży ok. 100 km od Łodzi, 50 km od Częstochowy, 166 km od Wrocławia i prawie 210 od Warszawy. Przez Pajęczno przebiega droga krajowa nr 42 (relacja Kamienna – Rudnik), a tuż za nim ulokowana jest magistrala węglowa Śląsk-Porty.

Na terenie miasta działają 843 podmioty gospodarki narodowej, 809 z sektora prywatnego, a wśród nich 666 osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (stan REGON na 31.05.2020 r.). Profil gospodarczy Pajęczna tworzą mikro-, małe i średnie firmy, zarówno w mieście, jak i w całej gminie brak dużych zakładów. Mikrojednostek (samozatrudnionych bądź utrzymujących do 9 miejsc pracy) jest 808, czyli prawie 96%. Podmiotów małych, z liczbą pracowników od 10 do 49, działa w Pajęcznie 27. Ośmioro największych pracodawców zatrudnia między 50 a 249 osób.

W rejestrze REGON najczęściej wybierane sekcje PKD to handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle (267 podmiotów), przetwórstwo przemysłowe (99 podmiotów), budownictwo (70 podmiotów), działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (70 podmiotów) i pozostała działalność usługowa (61 podmiotów). W gminie można znaleźć pracę w przemyśle spożywczym, przetwórniach warzywno-owocowych, zakładach mięsnych, w branży włókienniczej, meblowej i fabryce rowerów. Ważnym pracodawcą w regionie jest także oddalona 10 km od miasta cementowania w Działoszynie – największy zakład przemysłowy w okolicy.

Informacje o tym, kogo poszukują w Pajęcznie firmy i przedstawiciele jakich profesji mogą mieć w mieście problemy ze znalezieniem ofert, znaleźć można w badaniu Barometr zawodów. Jest to opracowywana co roku prognoza sytuacji na rynku pracy w całej Polsce, poszczególnych województwach i powiatach. W powiecie pajęczańskim znalazło się 36 zawodów deficytowych. Na kogo zatem czeka tu praca? Pajęczno i okolice to obszar, gdzie występuje duże zapotrzebowanie na pracowników budowlanych o różnych uprawnieniach i umiejętnościach (poszukiwani są betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, monterzy instalacji budowlanych i inni). W deficycie są również pracownicy budżetówki, mechanicy, kierowcy oraz pracownicy produkcji w zakładach o różnym profilu działalności (np. magazynierzy, pracownicy przetwórstwa spożywczego, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, monterzy konstrukcji metalowych) i osoby świadczące różne usługi (fryzjerzy, kosmetyczki, fizjoterapeuci i masażyści, spawacze czy ślusarze). Brakuje też np. informatyków, księgowych, pracowników ds. rachunkowości i księgowości, specjalistów technologii żywności i żywienia czy przedstawicieli handlowych, dostępna powinna być praca sprzedawcy. Pajęczno i okoliczne miejscowości cechuje zatem duże zróżnicowanie w deficytowych profesjach. Jeśli zaś chodzi o zawody nadwyżkowe, to znajdują się wśród nich kucharze, nauczyciele nauczania początkowego, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących oraz obuwnicy.