Praca Kańczuga

Najnowsze oferty pracy: 335

Praca w Kańczudze

Kańczuga to miasteczko znajdujące się na południowo-wschodnim krańcu Polski, niedaleko granicy z Ukrainą. Leży w województwie podkarpackim i powiecie przeworskim, jest siedzibą miejsko-wiejskiej gminy Kańczuga. 

Miejscowość to niewielki ośrodek gospodarczy i kulturalny. W jej granicach, prócz zabudowanego centrum, znajdują się rozległe pola uprawne. Rolniczy charakter ma także większa część gminy. 

Jak wygląda sytuacja gospodarcza w tej miejscowości? Kto może bez problemu znaleźć w Kańczudze pracę? Czytaj dalej i zapoznaj się ze społeczno-gospodarczą sytuacją w mieście. 

Kańczuga – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Kańczuga to niewielkie miasto, zarówno pod względem zajmowanego terenu, jak i liczby mieszkańców. Miejscowość rozciąga się na powierzchni 7,6 kilometra kwadratowego. Zamieszkuje ją około 3,2 tys. osób. 

Do Kańczugi są przypisane:

 • numer kierunkowy – (+48) 16, 
 • kod pocztowy – 37-220,
 • oznaczenie tablic rejestracyjnych – RPZ.

Z kolei gmina miejsko-wiejska Kańczuga zajmuje obszar o wielkości 105,15 kilometra kwadratowego. Jej populacja wynosi 12,4 tys. osób. 

Kańczuga ma długie dzieje – prawa miejskie były jej przyznawane kilkukrotnie, po raz pierwszy w XIV wieku, a ostatni raz w 1934 roku. W ciągu wieków miejscowość rozwijała się jako ośrodek handlowy, a od XIX wieku także górniczy – wówczas na terenie gminy odkryto złoża alabastru. Kańczudzki alabaster wykorzystano między innymi przy pracach renowacyjnych katedry na Wawelu. W miasteczku do dziś można podziwiać kilka ciekawych zabytków – jak kościół św. Michała Archanioła, kościół Matki Bożej Łaskawej i inne stare budowle. 

Kańczuga to jedno z trzech miast znajdujących się w powiecie przeworskim – pozostałe to stolica powiatu – Przeworsk, a także Sieniawa. Z Kańczugi do tego pierwszego miasta jest 11 kilometrów, a do drugiego – 29 kilometrów. Nieopodal są zlokalizowane też takie miejscowości jak Jarosław (dystans 23 kilometrów), Pruchnik (13 kilometrów), Łańcut (17 kilometrów) czy stolica województwa – Rzeszów (34 kilometry). 

Kańczugę przecinają drogi wojewódzkie – nr 835 i nr 881. Na północ od miejscowości przebiegają z kolei droga krajowa nr 94 i autostrada A4. 

Niewielkie odległości od innych miast i dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa to ważne atuty miejscowości, poszerzające zarazem rynek pracy, jak i rynek zbytu dla tutejszych przedsiębiorców. 

Rynek pracy, oferty pracy – Kańczuga

W Kańczudze rozwija się przemysł wydobywczy – eksploatowane są złoża gazu ziemnego. Ważnym pracodawcą jest też firma produkująca części pojazdów szynowych. Ponadto działa tu sporo firm handlowych, oferujących usługi naprawy pojazdu, budowlanych, zakładów przetwórstwa przemysłowego i punktów usługowych. 

Zgodnie z rejestrem REGON (GUS, stan na 31.10.2020 r.) w miasteczku funkcjonuje łącznie 279 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

 • 1 duża firma zatrudniająca 250-999 osób, 
 • 1 średnie przedsiębiorstwo tworzące 50-249 miejsc pracy, 
 • 16 małych podmiotów obejmujących od 10 do 49 pracowników, 
 • 261 mikrojednostek zatrudniających do 9 osób. 

Rynek pracy w Kańczudze jest mały, dlatego część mieszkańców decyduje się na pracę w okolicznych miejscowościach. Stopa bezrobocia w powiecie przeworskim jest przy tym dość wysoka – wg informacji podanej przez GUS w październiku 2020 r. wynosiła 11,2%. Była zatem wyższa zarówno od średniej wojewódzkiej (8,9%), jak i krajowej (6,1%). 

Osoby bezrobotne mieszkające z Kańczudze mogą korzystać ze wsparcia Powiatowego Urzędu Pracy w Przeworsku:

 • PUP Przeworsk
  Adres: Jagiellońska 10, 37-200 Przeworsk
  Telefon: 16 648 84 28

W październiku 2020 r. w rejestrze urzędu znajdowało się około 3,9 tys. osób bezrobotnych. 

Wysoka stopa bezrobocia nie oznacza, że w powiecie nie ma ofert pracy. Sporym problemem jest niedostosowanie kwalifikacji mieszkańców do potrzeb tutejszych firm, brak dużych zakładów pracy, ułatwiających na przykład start w życiu zawodowym.

By ocenić własne szanse na znalezienie w okolicy Kańczugi pracy, warto sprawdzać wyniki badania Barometr zawodów, wykonywanej na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dla wszystkich powiatów i województw w kraju. Prognoza na 2021 r. pokazuje, że w powiecie przeworskim najpilniej poszukiwani są pracownicy z branży budowlanej, medycznej, gastronomicznej, transportowej, produkcji przemysłowej i księgowości. 

Szukaj pracy w mieście