Praca Lębork

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 242

Praca w Lęborku

Lębork to miasto w województwie pomorskim, siedziba władz powiatu lęborskiego. Znajduje się niecałe 30 kilometrów od wybrzeża Bałtyku, pomiędzy Słowińskim Parkiem Krajobrazowym a Kaszubskim Parkiem Krajobrazowym, w otoczeniu takich miejscowości jak Łeba, Wejherowo, Kartuzy, Kościerzyna, Bytów i Słupsk.

Lębork jest bardzo starym miastem – prawa miejskie uzyskał już w 1341 roku. Do dziś przetrwało wiele ciekawych zabytków, które decydują o unikatowym charakterze tej miejscowości. Warto zobaczyć pozostałości zamku w Lęborku, neogotycki ratusz, kościół św. Jakuba, kościół NMP Królowej Polski, dawny spichlerz solny i wiele innych zabytków. 

Lębork, woj. pomorskie

Miasto stanowi regionalny ośrodek kultury – działają tu takie instytucje jak Młodzieżowy Dom Kultury, Lęborskie Centrum Kultury Fregata, Dom Technika, Gminny Ośrodek Kultury, muzeum, biblioteka publiczna i inne. Miasteczko stwarza dobre warunki do życia, rozwijania zainteresowań, wypoczynku. 

Kto z kolei może liczyć na szybkie znalezienie w Lęborku pracy? Czym zajmują się tutejsi przedsiębiorcy? Zapoznaj się z krótką społeczno-gospodarczą charakterystyką tego miasta i zdecyduj, czy brać je pod uwaŋę, szukając pracy w województwie pomorskim. 

Lębork – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Lębork zajmuje powierzchnię 17,86 kilometra kwadratowego. Liczba jego mieszkańców wynosi 35,4 tys. osób. Obowiązują tu numer kierunkowy (+48) 59 oraz kod pocztowy 84-300. Lęborskie samochody mają na tablicach rejestracyjnych oznaczenie GLE. 

Lębork jest siedzibą powiatu lęborskiego. Powiat rozciąga się na terenie o wielkości 707 kilometrów kwadratowych, a jego populacja wynosi 66,1 tys. osób. Prócz Lęborka do powiatu należy miasto Łeba, a także wiele wsi. 

Miejscowość jest dobrze skomunikowana z regionem. Przecina ją droga krajowa nr 6 (łącząca Lębork na przykład z Trójmiastem, Słupskiem i Koszalinem), droga wojewódzka nr 214 (wiodąca np. do Łeby, Kościerzyny), a także trasy powiatowe i gminne. 

W Lęborku funkcjonują takie instytucje jak:

 • Urząd Miejski w Lęborku
  Adres: ul. Armii Krajowej 14, 84-300 Lębork
  Telefon: 59 863 77 00
 • Starostwo Powiatowe w Lęborku
  Adres: ul. Czołgistów 5, 84-300 Lębork
  Telefon: 59 863 28 10
 • Urząd Skarbowy w Lęborku
  Adres: ul. Słupska 23, 84-300 Lębork
  Telefon: 59 863 76 00

W Lęborku rozwijają się handel i usługi, w tym związane z obsługą turystów. Działają tu także liczna zakłady rpzemysłowe, np. producenci płyt frontowych i akrylowych, kontenerów i konstrukcji stalowych, okien i drzwi, pościeli i ręczników, wyrobów z wełny, elementów z tworzyw sztucznych, narzędzi, kosmetyków i wielu innych. 

Zgodnie z rejestrem REGON (koniec stycznia 2021 r., źródło: GUS) w Lęborku funkcjonuje 4748 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

 • 4606 mikrojednostek (0-9 miejsc pracy),
 • 102 małe jednostki (10-49 miejsc pracy),
 • 38 średnich jednostek (50-249 miejsc pracy). 
 • 2 duże jednostki (250-999 miejsc pracy). 

Najwięcej jest w mieście:

 • sklepów, hurtowni, punktów naprawy pojazdów – stanowią 21,2% wszystkich podmiotów gospodarki, 
 • przedsiębiorstw budowlanych – 16%, 
 • firm z branży nieruchomości – 11,6%,
 • zakładów przemysłowych – 10,6%. 

Rynek pracy, oferty pracy – Lębork

Zgodnie z danymi GUS, stopa bezrobocia w powiecie lęborskim w styczniu 2021 r. wynosiła 10,8%, przewyższała zatem poziom wskaźnika obliczony dla województwa pomorskiego – 6,2%. Była również wyższa od ogólnopolskiej stopy bezrobocia w tym samym okresie – 6,5%.

Dość duży odsetek osób bezrobotnych w ogóle aktywnych zawodowo lęborczan nie oznacza jednak całkowitego braku ofert zatrudnienia. Często problemem jest raczej niedostosowanie kwalifikacji do wymagań pracodawców, bezrobocie sezonowe i inne kwestie. Dlatego, oceniając indywidualne szanse na znalezienie zatrudnienia w Lęborku i powiecie lęborskim, warto sprawdzić wyniki badania Barometr zawodów, realizowanego co roku z inicjatywy resortu pracy w każdym powiecie w Polsce. Ukazuje ono zapotrzebowanie na lokalnych i ponadlokalnych rynkach pracy. 

W 2021 r. w powiecie lęborskim zanotowano bardzo dużą grupę zawodów deficytowych. Poszukiwani są na przykład pracownicy budownictwa, opieki zdrowotnej, transportu, handlu, produkcji przemysłowej, księgowości i rachunkowości. Wskazano zarazem nadwyżkę poszukujących zatrudnienia w powiecie: obuwników oraz techników informatyków. 

PUP Lębork

 • Adres: ul. Gdańska 35, 84-300 Lębork
  E-mail: gdle@praca.gov.pl
  Telefon: (centrala) +48 59 8623 744, +48 59 8623 766