Praca Bytów

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 330

Praca w Bytowie

Bytów to miasteczko w północnej części kraju, oddalone od Bałtyku o około 69 kilometrów. Administracyjnie przynależy do województwa pomorskiego, a także jest siedzibą władz powiatu bytowskiego oraz miejsko-wiejskiej gminy Bytów.

Bytów, woj. pomorskie

Miejscowość stanowi ośrodek oświatowy – mieszczą się tu przedszkola, szkoły podstawowe, a także licea ogólnokształcące, szkoły branżowe, licea dla dorosłych, policealne studium zawodowe, szkoła muzyczna. 

Miejscowość jest przyjazna, położona w okolicy o wiejskim charakterze. Niedaleko stąd do terenów o wysokich walorach przyrodniczych – lasów Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, Parku Narodowego Bory Tucholskie. 

Czy Bytów to dobre miasto do rozwijania kariery zawodowej? Zapoznaj się z podstawowymi społeczno-gospodarczymi informacjami na temat tej miejscowości i zdecyduj, czy brać ją pod uwagę, szukając pracy w województwie pomorskim. 

Bytów – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Bytów to jedno z dwóch miast powiatu bytowskiego, obok Miastka. Jako stolica powiatu i gminy pełni funkcję siedziby władz samorządowych: 

 • Urząd Miejski w Bytowie
  Adres: ul. 1 Maja 15, 77-100 Bytów
  Telefon: 59 822 23 17
 • Starostwo Powiatowe w Bytowie
  Adres: ul. Księdza Domańskiego 2, 77-100 Bytów
  Telefon: 59 822 80 00

Bytów zajmuje powierzchnię 8,72 kilometra kwadratowego, które zamieszkuje 16,8 tys. osób. Z kolei miejsko-wiejska gmina rozciąga się na terenie o wielkości 197,44 kilometra kwadratowego, a jej populacja wynosi 26,4 tys. osób. Powierzchnia powiatu to 2192,07 kilometra kwadratowego, liczba ludności – 79,2 tys. 

W Bytowie obowiązuje kod pocztowy 77-100 i numer kierunkowy (+48) 59. Pojazdy rejestrowane w powiecie bytowskim można rozpoznać po literach GBY na tablicach rejestracyjnych. 

Bytów leży przy jednej z najważniejszych arterii transportowych północnej Polski – drodze krajowej nr 20. Łączy ona między innymi Stargard, Szczecinek, Miastko, Kościerzynę i Gdynię. W Bytowie krzyżują się także drogi wojewódzkie – nr 209, 212, 228, oraz liczne trasy lokalne. 

Z Bytowa stosunkowo blisko do takich miast jak Słupsk (49 kilometrów), Lębork (49 kilometrów), Kościerzyna (34 kilometry), Chojnice (62 kilometry), Ustka (65 kilometrów), Gdańsk (77 kilometrów), Starogard Gdański (76 kilometrów), Szczecinek (80 kilometrów), Koszalin (98 kilometrów). 

Miejscowość znana jest z wielu wspaniałych, średniowiecznych zabytków, które przyciągają turystów z kraju i zagranicy. Świadectwem wielowiekowej historii jest zlokalizowany w Bytowie zamek krzyżacki z XIV wieku. Mieszczą się w nim obecnie Muzeum Zachodniokaszubskie, biblioteka, hotel i restauracja. W Bytowie zabytków jest jednak bez liku – wrażenie robi całe stare miasto z rynkiem, dobrze zachowanymi kamienicami z przełomu XVIII i XIX wieku. Uwagę przyciągają wieża kościoła św. Katarzyny i most kolejowy z XIX wieku. Prócz wspomnianego muzeum, działa tu także Bytowskie Centrum Kultury.

Rynek pracy, oferty pracy – Bytów

Bytów to ośrodek handlowo-usługowy. Rozwija się tu także turystyka – bez trudu można znaleźć w mieście pensjonaty, hotele, pokoje gościnne, gospodarstwa agroturystyczne. Jeśli chodzi o przemysł, w Bytowie działają producenci np. farby, narzędzi, wyrobów mięsnych, plandek, piwa, mebli, trumien, opakowań tekturowych. 

Łącznie w miejscowości prowadzi działalność 1951 podmiotów gospodarki narodowej (źródło: REGON, styczeń 2021 r.). Są to:

 • 1855 mikrojednostek (0-9 miejsc pracy), 
 • 70 małych jednostek (10-49 miejsc pracy), 
 • 23 średnie jednostki (50-249 miejsc pracy), 
 • 2 duże jednostki (250-999 miejsc pracy), 
 • 1 bardzo duża jednostka (co najmniej 1000 miejsc pracy). 

Czy trudno o pracę w Bytowie i powiecie bytowskim? Stopa bezrobocia w powiecie – zgodnie z danymi GUS ze stycznia 2021 r. – jest na poziomie 10%. Wskaźnik przewyższa zatem średnią wojewódzką (6,2%) oraz krajową (6,5%). 

Nie oznacza to jednak, że kandydaci do pracy nie znajdą tu żadnych ofert. Zapotrzebowanie na pracowników oddaje Barometr zawodów, badanie wykonywane co roku na zlecenie resortu pracy. W 2021 r. w powiecie bytowskim prognozuje się duży deficyt poszukujących zatrudnienia: 

 • operatorów maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, 
 • robotników obróbki drewna i stolarzy. 

Lista wszystkich profesji deficytowych jest dłuższa. Są na niej:

 • pracownicy budownictwa – dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, monterzy okien i szklarze, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani, 
 • pracownicy motoryzacji, branży maszynowej i pozostałej produkcji przemysłowej – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy pojazdów samochodowych, operatorzy obrabiarek skrawających, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, 
 • pracownicy transportu – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych, 
 • pracownicy leśnictwa – robotnicy leśni, 
 • pracownicy gastronomii – szefowie kuchni, piekarze, 
 • pracownicy handlu i marketingu – sprzedawcy i kasjerzy, pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy, teleankieterzy, 
 • pracownicy opieki zdrowotnej, pomocy społecznej – farmaceuci, fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, logopedzi i audiofonolodzy, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci, 
 • pracownicy finansów – samodzielni księgowi. 

PUP Bytów

Adres: ul. Wojska Polskiego 6, 77-100 Bytów
E-mail: gdby@praca.gov.pl
Telefon: (59) 822 22 27

Szukaj pracy w mieście