Praca Kościerzyna

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 351

 • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu opieki seniora

  Socco Stuttgart GmbH   pomorskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Niemcy
  pracownik fizyczny  umowa o pracę   10 856 zł brutto/mies.  aplikuj szybko
  1 dni
 • Delivery Manager

  Polcode Sp. z o.o   pomorskie, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Pruszcz Gdański, Tczew, Malbork, Stargard Gdański   praca zdalna
  specjalista mid / senior / menedżer  rekrutacja online
  1 dni

Praca w Kościerzynie

Kościerzyna jest miastem w północnej części Polski. Administracyjnie przynależy do województwa pomorskiego i jest siedzibą powiatu kościerskiego. 

Miejscowość ma bardzo długie dzieje – uzyskała prawa miejskie w 1398 roku. Warto zobaczyć tutejsze zabytki, np. neogotycki ratusz, rynek ze starymi kamienicami, pomnikiem Remusa, Kościół Świętej Trójcy, kościół Zmartwychwstania Pańskiego, gmach Sądu Rejonowego i wiele innych budynków. Ciekawe atrakcje Kościerzyny to także Muzeum Kolejnictwa (dawny Skansen Parowozownia), Muzeum Akordeonu i inne. Funkcjonują tu również takie instytucje jak Muzeum Ziemi Kościerskiej, Kościerski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury, Centrum Kultury i Sportu im. Józefa Wybickiego. Mieszkańcy i przyjezdni mają do dyspozycji np. Rezerwat Przyrody Strzelnica wraz z Centrum Kultury Kaszubskiej. 

Kościerzyna, Kaszuby

Kościerzyna to przyjazne miasto, otoczone zielenią i pełne atrakcji. Może stanowić doskonały punkt wypadowy do wycieczek nad Bałtyk – Zatoka Gdańska jest oddalona o około 55 kilometrów. Na północ od Kościerzyny rozciąga się Kaszubski Park Krajobrazowy, na południe – Wdzydzki Park Krajobrazowy. 

Jak wygląda sytuacja gospodarcza okolicy? Kto może liczyć na szybkie znalezienie w Kościerzynie pracy? Zapoznaj się z podstawowymi społeczno-gospodarczymi informacjami na temat tej miejscowości. 

Kościerzyna – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Kościerzyna jest stolicą powiatu kościerskiego i jego jedynym ośrodkiem miejskim. W powiecie znajdują się ponadto gminy wiejskie: Dziemiany, Karsin, Kościerzyna, Liniewo, Lipusz, Nowa Karczma, Stara Kiszewa. Powiat rozciąga się na powierzchni 1166 kilometrów kwadratowych, a jego populacja wynosi 72,7 tys. mieszkańców. 

Kościerzyna z kolei zajmuje powierzchnię 15,83 kilometra kwadratowego. Liczba jej mieszkańców to 23,7 tys. osób. Obowiązują tu numer kierunkowy (+48) 58 oraz kody pocztowe 83-400 i 83-401. Samochody z powiatu kościerskiego można rozpoznać po literach GKS na tablicach rejestracyjnych. 

Siedziby władz samorządowych:

 • Urząd Miasta Kościerzyna
  Adres: ul. 3 Maja 9A, 83-400 Kościerzyna
  Telefon: 58 680 23 00
 • Urząd Gminy Kościerzyna
  Adres: ul. Strzelecka 9, 83-400 Kościerzyna
  Telefon: 58 686 59 80
 • Starostwo Powiatowe w Kościerzynie
  Adres: ul. 3 Maja 9C, 83-400 Kościerzyna
  Telefon: 58 680 18 40

Miasteczko stanowi węzeł komunikacyjny. Jego obwodnicę tworzy droga krajowa nr 20. Zapewnia ona bezpośrednie połączenie np. z Trójmiastem, Bytowem, Drawskiem Pomorskim i Stargardem. Na infrastrukturę drogową Kościerzyny składają się też droga wojewódzka nr 214 i trasy lokalne. 

Rynek pracy, oferty pracy – Kościerzyna

Kościerzyna stanowi ważny ośrodek gospodarczy w regionie. Rozwijane są tu handel, usługi, turystyka, a także przemysł – np. meblowy, rolno-spożywczy, tworzyw sztucznych, energetyczny, elektroniczny, elementów budowlanych. 

Zgodnie z rejestrem REGON (GUS, stan na koniec stycznia 2021 r.) w Kościerzynie prowadzi działalność 2715 podmiotów gospodarki narodowej. Są one różnej wielkości:

 • 1 deklaruje zatrudnienie co najmniej 1000 pracowników,
 • 23 tworzy 50-249 miejsc pracy, 
 • 87 ma stan zatrudnienia rzędu 10-49 osób, 
 • 2604 to jednoosobowe działalności bądź podmioty tworzące do 9 miejsc pracy. 

Czym zajmują się kościerskie firmy? Najczęściej wskazywane sekcje PKD podmiotów gospodarczych to:

 • budownictwo – 19,7% ogółu jednostek,
 • handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 18,3%, 
 • opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 7,7%, 
 • transport i gospodarka magazynowa – 7,6%, 
 • przetwórstwo przemysłowe – 7,4%.

Czy trudno o pracę w Kościerzynie, powiecie kościerskim? Stopa bezrobocia w powiecie w styczniu 2021 r. wynosiła 8,1% (źródło: GUS), przewyższała zatem średnią wojewódzką (6,2%) i krajową (6,5%). W tym czasie w rejestrze Powiatowego Urzędu Pracy w Kościerzynie znajdowało się około 2,2 tys. osób bezrobotnych. 

Do kogo zatem często kierowane są oferty pracy w tej części Pomorza? Na to pytanie pomaga odpowiedzieć na przykład Barometr zawodów, ogólnopolskie badanie zapotrzebowania na rynkach pracy w całej Polsce, wykonywane na zlecenie resortu pracy. W 2021 r. w powiecie kościerskim wskazano największy deficyt kierowców ciężarówek. Lista profesji deficytowych jest jednak znacznie dłuższa. Braki kadrowe dotyczą na przykład gastronomii, opieki zdrowotnej, produkcji przemysłowej różnych branż, księgowości czy budownictwa. 

PUP Kościerzyna

 • Adres: ul. Tkaczyka 1, 83-400 Kościerzyna
  E-mail: gdko@praca.gov.pl
  Telefon: 58 680 20 50, 58 686 58 88

Szukaj pracy w mieście