Praca Lędziny Najnowsze oferty pracy: 7

Praca ŚLĄSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Lędzinach

Lędziny (śląskie) – ludność, lokalizacja i transport

Lędziny znajdują się na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Kotliny Oświęcimskiej. Jest to obszar zasobny w złoża węgla kamiennego, o ogromnym potencjale inwestycyjnym i charakteryzujący się dogodnymi warunkami na rynku pracy, w szczególności jeśli chodzi o zatrudnienie w przemyśle. 

Miejscowość zajmuje powierzchnię 34,65 kilometra kwadratowego. Jak wspomniano, znajduje się w sąsiedztwie innych prężnie działających ośrodków gospodarczych, w szczególności należących do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Żeby dostać się z Lędzin do centrum Katowic, należy pokonać trasę o długości około 22 kilometrów. Niedaleko z miasteczka do:

 • Tychów – 11 kilometrów, 
 • Mikołowa – 23 kilometry,
 • Mysłowic – 9 kilometrów, 
 • Imielina – 4 kilometry,
 • Bierunia – 8 kilometrów. 

Małe odległości między miastami, a także bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa to wielki atut okolicy – pozwalają one na podejmowania zatrudnienia poza miejscem zamieszkania bez obaw o zbyt długotrwałe dojazdy. Poszerzają rynki zbytu dla tutejszych przedsiębiorstw. 

Przez Lędziny przebiega ważna trasa krajowa – S1, stanowiąca na tym odcinku wschodnią część obwodnicy Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Tuż za południową granicą miasta rozciąga się droga krajowa nr 44. W Lędzinach znajduje się także stacja kolejowa, na której zatrzymują się pociągi relacji Tychy-Mysłowice. Żeby dostać się do międzynarodowego portu lotniczego – Katowice-Pyrzowice, trzeba pokonać trasę o długości około 49 kilometrów. Lotnisko Kraków-Balice dzieli od miasta 55 kilometrów. 

Liczba mieszkańców Lędzin wynosi 16,8 tys. osób. Lędziny mają przypisane:

 • kody pocztowe – 43-140, 43-143, 43-144, 
 • oznaczenie tablic rejestracyjnych – SBL, 
 • numer kierunkowy – (+48) 32. 

Rynek pracy w województwie śląskim: Lędziny, powiat bieruńsko-lędzińskim

Śląsk to region, w którym stopa bezrobocia należy do najniższych w Polsce. Ma to związek z ogromnym potencjałem gospodarczym województwa, jego zasobami naturalnymi, świetnie rozwiniętym otoczeniem okołobiznesowym i zapleczem naukowo-technicznym i kadrowym, rozbudowaną infrastrukturą transportową. Bardzo dobre warunki dla prowadzenia działalności zachęcają przedsiębiorców z Polski i zagranicy do lokowania tutaj kapitału.

Zgodnie z REGON (stan na koniec sierpnia 2020 r.) województwo śląskie stanowi siedzibę 488 285 podmiotów gospodarki narodowej (dla porównania, np. w Podlaskiem jest ich 107 887, w Świętokrzyskiem 118 424, w Dolnośląskiem – 390 027). Na Śląsku działa przy tym 79 podmiotów zatrudniających co najmniej 1000 osób i 462 o kadrze rzędu 250-999 pracowników. 

Dynamiczny rozwój gospodarczy Śląska przekłada się dostępne miejsca pracy. W sierpniu 2020 r. stopa bezrobocia w województwie wyniosła 4,8%, a zatem była znacznie niższa od średniej krajowej – 6,1%. 

Jak na tym tle wypadają Lędziny, powiat bieruńsko-lędziński? Okazuje się, że jest to obszar, w którym szanse na podjęcie zatrudnienia są wyjątkowo duże. 

Liczba podmiotów gospodarki narodowej (REGON):

 • powiat bieruńsko-lędziński – 5218, w tym 2 duże firmy (sektor prywatny), 
 • Lędziny – 1383 (brak zarejestrowanych dużych jednostek). 

Warto zauważyć, że jest to powiat o trzecim najniższym wskaźniku bezrobocia w województwie (za Katowicami – 1,5% i Bielsko-Białą – 2,5%). 

Bezrobocie w powiecie bieruńsko-lędzińskim wg GUS (sierpień 2020 r.):

 • stopa bezrobocia – 2,7%, 
 • liczba zarejestrowanych bezrobotnych w urzędzie pracy – ok. 700 osób.

Szukający zatrudnienia w Lędzinach mogą zgłaszać się do Powiatowego Urzędu Pracy w Tychach:

 • adres: ul. Budowlanych 59, 43-100 Tychy,
 • telefon: 32 781 58 61.