Praca Chełmek

Praca w Chełmku

Chełmek – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Chełmek to niewielkie miasto położone w południowej części kraju, w powiecie oświęcimskim, w województwie małopolskim. Stanowi centrum gospodarcze i kulturalne o zasięgu lokalnym. Chełmek jest też ośrodkiem administracyjnym – znajduje się tu siedziba miejsko-wiejskiej gminy Chełmek. Jak wygląda sytuacja gospodarcza tych okolic? Do kogo najczęściej są kierowane w Chełmku oferty pracy? Poznaj specyfikę miasteczka oraz tutejsze możliwości zawodowe.

Na początek warto powiedzieć kilka słów o ciekawej historii Chełmka. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XV wieku. Osada, a potem wieś rozwijała się przy szlaku handlowym łączącym śląskie miasta z Krakowem. W późniejszych wiekach utworzono w pobliżu Chełmka kamieniołom porfirów. Przemysłowy rozwój miejscowości przypada na wiek XX. Powstała wtedy w Chełmku fabryka obuwia i inne zakłady. Chełmek otrzymał prawa miejskie w 1969 roku.

Liczba mieszkańców Chełmka wynosi około 9 tysięcy osób. Powierzchnia miasta to z kolei 8,27 kilometrów kwadratowych. Numer kierunkowy do Chełmka to 33, a kod pocztowy 32-660. Tablice rejestracyjne tutejszych samochodów można rozpoznać po początkowych literach KOS.

Chełmek położony jest pomiędzy Katowicami a Krakowem. Odległość od stolicy województwa śląskiego wynosi około 30 kilometrów, a od stolicy Małopolski – 55 kilometrów. Do siedziby władz powiatu – Oświęcimia – jest z Chełmka mniej więcej 10 kilometrów. W pobliżu znajdują się takie ważne ośrodki gospodarcze regionu jak Mysłowice (dystans mniej więcej 17 kilometrów), Tychy (odległość około 20 kilometrów), Pszczyna (miasta dzieli 27 kilometrów), Jaworzno (oddalone o 14 kilometrów) czy Chrzanów (15 kilometrów). Chełmek bez wątpienia korzysta gospodarczo z położenia w pobliżu granicy województw śląskiego i małopolskiego.

Przedsiębiorcy mogą korzystać z rozległego rynku zbytu południowej Polski. Przez miejscowość nie przebiega co prawda żadna droga krajowa, niemniej ważne trasy otaczają Chełmek od północy (autostrada A4), zachodu (droga ekspresowa S1) oraz południa (droga krajowa nr 44). Samo miasteczko przecina ponadto droga wojewódzka nr 780, a w jego sąsiedztwie znajdują się ponadto DW 934 i DW 933. Przez miejscowość przepływa rzeka Przemsza. W pobliżu znajduje się też zbiornik poeksploatacyjny Dziećkowice o łącznej powierzchni 7,3 kilometrów kwadratowych. Zbiornik jest pozostałością po działalności górniczej, związanej z pozyskiwaniem na tych terenach piasków.

Obecnie wykorzystywany jest do różnych celów, między innymi jako ujęcie wody, ale też stanowi miejsce uprawiania sportów wodnych i rekreacji. Tradycyjnie miasto związane było przede wszystkim z górnictwem oraz przemysłem obuwniczym. Współcześnie natomiast panuje tutaj znaczna różnorodność gospodarcza. Przedsiębiorców wspiera tutejsza Miejska Strefa Aktywności Gospodarczej o powierzchni 27 ha. W jej ramach działa ponad sto firm. Ponadto przedsiębiorcy mogą prowadzić działalność na obszarze podstrefy Chełmek Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, znajdującej się w sąsiedztwie MSAG.

Zgodnie z rejestrem REGON (stan w lipcu 2020 r.) w mieście Chełmek funkcjonuje 777 podmiotów gospodarki narodowej. Zdecydowana większość – razem 740 – to mikrojednostki obejmujące do 9 pracowników. Nie brakuje tu jednak także większych przedsiębiorstw. 32 podmioty zatrudniają od 10 do 49 osób, a 5 deklaruje wielkość kadry rzędu 50-249 pracowników. Najwięcej chełmkowskich firm deklaruje działalność handlową – detaliczną i hurtową oraz związaną z naprawą pojazdów – firmy te tworzą grupę łącznie 166 podmiotów. 120 firm działa w obszarze przetwórstwa przemysłowego, a 112 – w branży budowlanej. 61 przedsiębiorstw zadeklarowało „pozostałą działalność usługową”.

Rynek pracy, oferty pracy – Chełmek

Gdzie w takim razie czeka w Chełmku praca? Zapotrzebowanie lokalnego rynku jest różnorodne. Świadczą o tym między innymi wyniki corocznego badania Barometr zawodów, wykonywanego na polecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dla wszystkich powiatów w kraju. W powiecie oświęcimskim w 2020 r. największy deficyt dotyczy lekarzy. Pracodawcy poszukują również posiadających aktualne uprawnienia i chętnych do podjęcia się zadań pracowników budowlanki – betoniarzy, zbrojarzy, brukarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, inżynierów budownictwa, monterów konstrukcji metalowych, murarzy i tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pracowników robót wykończeniowych. Niemniej w Chełmku i okolicy pracę mogą znaleźć też na przykład mechanicy samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, maszyniści, magazynierzy, kierowcy (autobusów, ciężarówek).