Oferty Tygodnia

 • KRKA Polska Sp. z o.o.
  Będzin, Bielsko-Biała, Bieruń, Cieszyn, Częstochowa, Gliwice, Kłobuck, Lubliniec, Mikołów, Myszków, Pszczyna, Racibórz, Rybnik, Tarnowskie Góry, Wodzisław Śląski, Zawiercie, Żywiec, Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Katowice
  specjalista junior / mid / senior
  pełny etat
  umowa o pracę
  3 dni
  Obserwuj
 • REGESTA S.A.
  Bieruń
  3 500 zł brutto/mies.
  pracownik fizyczny
  umowa o pracę
  5 dni
  Obserwuj

Praca Bieruń Najnowsze oferty pracy: 13

Praca ŚLĄSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Bieruniu

Bieruń – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Bieruń to jedna z miejscowości Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Miasto zajmuje powierzchnię 40,49 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Bierunia wynosi z kolei 19,6 tys. osób. Inne podstawowe dane dotyczące miasta to: numer kierunkowy (+48) 32,  oznaczenie tablic rejestracyjnych tutejszych samochodów – SBL. 

Bierunia na mapie Polski trzeba szukać pomiędzy Tychami i Oświęcimiem. Południowo-wschodnią granicę miejscowości wyznacza Wisła, która na tym odcinku stanowi zarazem granicę między województwami małopolskim i śląskim. Bieruń leży w niedalekiej odległości od stolicy aglomeracji, Katowic – miasta dzieli 17 kilometrów. W pobliżu znajdują się też:

 • Pszczyna (20 kilometrów), 
 • Czechowice-Dziedzice (31 kilometrów), 
 • Mysłowice (17 kilometrów), 
 • Mikołów (19 kilometrów), 
 • Jaworzno (25 kilometrów). 

Jest to teren silnie zurbanizowany i zarazem cechujący się bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą transportową, zapewniającą sprawne poruszanie się autem po terenie całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To ważny atut regionu, poszerzający zarazem rynki zbytu dla przedsiębiorstw, jak i umożliwiający podejmowanie zatrudnienia poza miejscem zamieszkania bez obaw o zbyt czasochłonne dojazdy do pracy. 

Przez sam Bieruń przebiega droga krajowa nr 44, łącząca miasto między innymi z Tychami, Gliwicami, Oświęcimiem i Krakowem. W miejscowości zaczynają się drogi wojewódzkie nr 931 (w kierunku Pszczyny) i nr 934 (do Imielina, Mysłowic). Miasto łączy z regionem także trasa kolejowa. Pociągi odjeżdżają między innymi do Katowic, Oświęcimia, Mysłowic i Tych. 

Warto zwrócić uwagę na zabytki Bierunia jak sanktuarium św. Walentego, kościół św. Bartłomieja Apostoła, XIII-wieczny kopiec i inne ciekawe obiekty.

Bieruń to przede wszystkim ośrodek przemysłowy. Działają tu zakłady związane z branżą wydobywczą węgla kamiennego, tworzyw sztucznych, przetwórstwa spożywczego i inne. W REGON (stan w sierpniu 2020 r.) zarejestrowanych jest 1556 podmiotów gospodarki narodowej. Jedna z bieruński firm deklaruje zatrudnienie 1000 lub więcej pracowników, również jedna daje pracę od 250 do 999 osobom. Ponadto na terenie miasta działa 17 średniej wielkości podmiotów (kadra rzędu 50-249 zatrudnionych), w tym 9 z sektora prywatnego. Pozostałe to małe lub mikrojednostki. 

Czym zajmują się zawodowo mieszkańcy Bierunia? Procentowo największy udział w ogóle wszystkich podmiotów gospodarki narodowej mają firmy handlowe (24,4%) – jest ich łącznie 379. Na drugim miejscu pod względem liczebności są przedsiębiorstwa budowlane (191 jednostek, co stanowi 12,3% ogółu), a na trzecim – zakłady przetwórstwa przemysłowego – 176 podmiotów (11,3% wszystkich). 

Rynek pracy, oferty pracy – Bieruń

Silnie działający przemysł i handel przekładają się na zapotrzebowanie na rynku pracy. W całym powiecie bieruńsko-lędzińskim stopa bezrobocia utrzymuje się na bardzo niskim poziomie, szukający etatu są zatem w korzystnej sytuacji i niejednokrotnie mogą przebierać w ofertach lub negocjować warunki zatrudnienia. 

Stopa bezrobocia w sierpniu 2020 r. (wg GUS):

 • powiat bieruńsko-lędziński – 2,7%,
 • woj. śląskie – 4,8%,
 • Polska – 6,1%.

Kogo najczęściej dotyczą składane w okolicach Bierunia oferty pracy? Informacji na ten temat dostarcza na przykład Barometr zawodów. To badanie wykonywane na zlecenie resortu pracy pokazuje, że w 2020 r. w powiecie bieruńsko-lędzińskim zanotowano bardzo dużą grupę zawodów deficytowych z wielu branż. 

Za mało jest na przykład pracowników budowlanych (betoniarzy, zbrojarzy, brukarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, monterów konstrukcji metalowych, murarzy, tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pracowników wykończeniowych, robotników budowlanych). 

Ze znalezieniem w pobliżu Bierunia pracy nie powinni mieć też problemu pracownicy motoryzacji i różnego rodzaju produkcji przemysłowej – blacharze i lakiernicy samochodowi, diagności samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, masarze i przetwórcy ryb, mechanicy maszyn i urządzeń, mechanicy pojazdów samochodowych, pracownicy ds. jakości, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy przetwórstwa spożywczego, spawacze, ślusarze, technicy mechanicy. 

Brakuje także pracowników oświaty – nauczycieli języków obcych, lektorów, nauczycieli praktycznej nauki zawodu i przedmiotów zawodowych, a także przedmiotów ogólnokształcących. 

Lista zawodów deficytowych jest długa. Warto przy tym pamiętać, że w powiecie są także profesje nadwyżkowe. Ze znalezieniem zatrudnienia mogą mieć problem:

 • gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy, 
 • górnicy i operatorzy maszyn i urządzeń wydobywczych, 
 • pracownicy administracyjni i biurowi, 
 • sekretarki i asystenci.