Praca Imielin

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 247

Praca w Imielinie

Imielin – niewielkie miasto w województwie śląskim. Znajduje się na południowy wschód od Katowic, w powiecie bieruńsko-lędzińskim.

Zabytki Imielina

Imienin stanowi ośrodek gospodarczy, przede wszystkim o znaczeniu lokalnym. Jest jednym z miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, obejmuje je także Górnośląski Okręg Przemysłowy. Imielin cechuje bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura komunikacyjna, gwarantująca sprawne połączenia z całym obszarem konurbacji górnośląskiej. To ważny atut miasta, przyciągający inwestorów i pobudzający rozwój gospodarczy tych okolic. 

Na kogo czeka w Imielinie praca? Jak mieszkańcy spędzają czas po godzinach? Zapoznaj się z krótką, społeczno-gospodarczą charakterystyką miejscowości. 

 

Imielin – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Liczba mieszkańców Imielina wynosi około 8,9 tys. osób, a powierzchnia miasta to 27,99 km². Historia Imielina jest długa, sięga wieków średnich, niemniej prawa miejskie otrzymał dopiero w XX wieku – po raz pierwszy w 1967, a ponownie w 1994 roku. Miejscowość przez wieki rozwijała się jako wieś zarządzana przez biskupów krakowskich. Nie znajdziemy tu wielu zabytków, niemniej na uwagę zasługuje kilka ciekawych obiektów – np. neogotycki kościół Matki Boskiej Szkaplerznej z początków ubiegłego stulecia, wraz z zegarem słonecznym projektu Tadeusza Przypkowskiego, słynnego gnomonika i historyka sztuki. Warto zobaczyć także kaplicę pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej z barokowym ołtarzem. 

Miasto rozciąga się na Pagórach Jaworznickich (część Wyżyny Śląskiej), na lewym brzegu rzeki Przemszy. Do charakterystycznych miejsc należy także zlokalizowane nieopodal Imielina jezioro, a właściwie Zbiornik Dziećkowice. Z uwagi na wyjątkowo czystą wodę, jest on wykorzystywany jako źródło wody pitnej. Przyciąga także osoby chcące odpocząć na łonie natury, wędkować czy plażować. 

Imielin stanowi ośrodek administracyjny:

  • Urząd Miasta Imielin
    Adres: Imielińska 81, 41-407 Imielin
    Telefon: 32 225 55 05

Stolicą powiatu bieruńsko-lędzińskiego są Tychy, które same nie wchodzą jednak w skład powiatu. Niemniej to właśnie w tym mieście znajdują się ważne dla Imielina instytucje samorządowe. Podatnicy mieszkający w Imielinie są obsługiwani przez tyski urząd skarbowy:

  • Urząd Skarbowy w Tychach
    Adres: aleja Niepodległości 60, 43-100 Tychy
    Telefon: 32 325 11 00

Imielińscy bezrobotni mogą liczyć na pomoc PUP Tychy:

  • Powiatowy Urząd Pracy w Tychach
    Adres: Budowlanych 59, 43-100 Tychy
    Telefon: 32 781 58 61

Numer kierunkowy Imielina to (+48) 32, a kod pocztowy 41-407, a oznaczenie tablic rejestracyjnych SBL. 

Nie znajdziemy w Imielinie firm o dużej wielkości – wszystkie podmioty gospodarki narodowej zarejestrowane w mieście (REGON, sierpień 2020 r.) są średnie, małe lub to mikrojednostki do 9 osób. Łącznie funkcjonuje tu 986 podmiotów, a tych największych, zatrudniających od 50 do 249 pracowników, jest 5, w tym 2 z sektora prywatnego. 

Ponad jedna czwarta imielińskich przedsiębiorstw zajmuje się handlem lub naprawą pojazdów – tworzą grupę 264 podmiotów. Sporo jest także firm budowlanych – 127, a także zajmujących się przetwórstwem przemysłowym – 118 oraz działalnością profesjonalną, naukową i techniczną – 102. 

Rynek pracy, oferty pracy – Imielin

Czy trudno o pracę w Imielinie? Warunki na rynku zatrudnienia są tu korzystne dla pracownika, o czym świadczy bardzo niskie bezrobocie. W sierpniu 2020 r. wyniosło ono 2,7%. Jest to wartość znacznie niższa niż ta obliczona dla kraju (6,1%) i dla województwa (4,8%). 

Informacji na temat tego, w jakim charakterze można najłatwiej podjąć w Imielinie i okolicy pracę, dostarcza prognoza Barometr zawodów, zlecana przez resort pracy. W 2020 r. w powiecie bieruńsko-lędzińskim notuje się tu dużą grupę zawodów deficytowych. Na liście znaleźli się między innymi przedstawiciele:

  • budowlanki – betoniarze i zbrojarze, blacharze i lakiernicy samochodowi, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy konstrukcji metalowych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani;
  • motoryzacji i produkcji przemysłowej – blacharze i lakiernicy samochodowi, diagności samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy maszyn i urządzeń, 
    mechanicy pojazdów samochodowych, pracownicy ds. jakości, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy przetwórstwa spożywczego, spawacze, ślusarze, technicy mechanicy;
  • gastronomii – cukiernicy, kelnerzy i barmani, kucharze, masarze i przetwórcy ryb, piekarze;
  • edukacji – nauczyciele języków obcych i lektorzy, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedmiotów zawodowych. 

Z drugiej strony ze znalezieniem zatrudnienia w powiecie mogą mieć kłopot:

  • gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy,
  • górnicy i operatorzy maszyn i urządzeń wydobywczych, 
  • pracownicy administracyjni i biurowi, 
  • sekretarki i asystenci.