Mrocza to miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim. Pełni funkcję lokalnego ośrodka administracyjnego – jest siedzibą władz miejsko-wiejskiej gminy.
Miasteczko stanowi centrum handlowo-usługowe w gminie o charakterze wiejskim. Do kogo kierowane są najczęściej oferty pracy w Mroczy? Czytaj dalej i zapoznaj się z możliwościami, jakie daje miasto w kwestii rozwoju zawodowego.
Mrocza – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje
Mroczy na mapie Polski należy szukać na północny-zachód od Bydgoszczy – miasta dzieli nieco ponad 40 kilometrów. Mrocza jest jednym z czterech ośrodków miejskich powiatu nakielskiego. Stolicą powiatu jest Nakło Nad Notecią, oddalone od Mroczy o mniej więcej 15 kilometrów. Pozostałe miasta powiatu to Kcynia i Szubin – oba znajdujące się w odległości około 32 kilometrów od Mroczy.
Miasteczko jest dobrze skomunikowane z regionem – przecinają się w nim drogi wojewódzkie nr 241 i 243, a także liczne trasy lokalne.
Mrocza to małe miasto, zarówno jeśli chodzi o populację, jak i zajmowany teren. Liczba mieszkańców wynosi około 4,3 tys. osób. Powierzchnia miejscowości liczy z kolei 4,01 kilometra kwadratowego. To daje stosunkowo wysoką gęstość zaludnienia, nieco przekraczającą 1080 osób na kilometr kwadratowy.
W Mroczy obowiązują numer kierunkowy (+48) 52, kod pocztowy 89-115, a także oznaczenie rejestracji pojazdów CNA.
Miasteczko to siedziba władz samorządowych:
- Urząd Miasta i Gminy Mrocza
Adres: plac 1 Maja 20, 89-115 Mrocza
Telefon: 52 386 74 10
Szukający wsparcia w kwestiach związanych z zatrudnieniem mieszkańcy Mroczy mogą rejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nakle nad Notecią:
- Nakło nad Notecią
Adres: ul. Dąbrowskiego 46, 89-100 Nakło nad Notecią
Telefon: 52 386 76 10
Mrocza jest to wielowiekowa miejscowość – uzyskała prawa miejskie pod koniec XIV wieku. Do spacerów zachęcają park im. Władysława Jagiełły, a także tutejsza starówka z rynkiem i licznymi kamienicami. Warto zwiedzić kościół św. Mikołaja i Wniebowzięcia NMP. Mrocza nie jest miejscowością turystyczną, niemniej ma swój urok i każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Do dyspozycji mieszkańców są Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mroczy oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna.
Rynek pracy, oferty pracy – Mrocza
Mrocza jest niewielkim ośrodkiem gospodarczym. Zgodnie z prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny rejestrem REGON (stan na koniec marca 2021 r.) funkcjonują tu 443 podmioty gospodarki narodowej. Jest wśród nich:
- 426 mikrojednostek zatrudniających 0-9 pracowników,
- 14 małych jednostek zatrudniających 10-49 pracowników,
- 2 małe jednostki zatrudniające 50-249 pracowników,
- 1 duża jednostka zatrudniająca 250-999 pracowników.
Najwięcej jest:
- przedsiębiorstw budowlanych – stanowią 30,7% ogółu podmiotów gospodarki narodowej,
- sklepów, hurtowni, punktów naprawy pojazdów – 26,2%,
- zakładów przetwórstwa przemysłowego 8,4%.
W Mroczy produkuje się między innymi pokrycia dachowe, meble, obuwie, ogrodzenia.
Sama Mrocza tworzy niewielki i niezbyt zróżnicowany rynek zatrudnienia, dlatego część mieszkańców decyduj się na dojazdy do pracy w sąsiednich miejscowościach. Kogo poszukują pracodawcy w powiecie nakielskim?
Zgodnie z prognozą Barometr zawodów, w 2021 r. zbyt mało jest chętnych do podjęcia zatrudnienia w takich branżach jak:
- budownictwo – oferty czekają na brukarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, monterów instalacji budowlanych, murarzy i tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pracowników ds. budownictwa drogowego, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie, robotników budowlanych,
- motoryzacja, branża elektromaszynowa – poszukiwani są blacharze i lakiernicy samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, lakiernicy, mechanicy maszyn i urządzeń, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy elektronicy, operatorzy obrabiarek skrawających, spawacze, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, ślusarze,
- pozostała produkcja przemysłowa – propozycje pracy kierowane są do krawców i pracowników produkcji odzieży,
- rolnictwo, leśnictwo, ogrodnictwo – brakuje operatorów maszyn rolniczych i ogrodniczych, specjalistów rolnictwa i leśnictwa,
- transport – łatwo też dostać pracę jako kierowca ciężarówki, spedytor i logistyk,
- gastronomia – szanse na etat mają kucharze,
- opieka zdrowotna – w deficycie są fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, logopedzi i audiofonolodzy, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni,
- oświata – ze znalezieniem zatrudnienia nie powinni mieć problemu nauczyciele przedmiotów zawodowych, praktycznej nauki zawodu, a także nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, nauczyciele języków obcych i lektorzy,
- finanse – pracodawcy szukają pracowników ds. rachunkowości i księgowości.