Kamień Krajeński – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje
Kamień Krajeński to miasto w powiecie sępoleńskim. Od stolicy powiatu – Sępólna Krajeńskiego – dzieli je 10 kilometrów. W powiecie znajdują się także miasto Więcbork (oddalone o 23 kilometry), a także wiele wsi. Z Kamienia Krajeńskiego dość blisko też do takich ośrodków miejskich jak Chojnice (20 kilometrów), Człuchów (21 kilometrów), Złotów (41 kilometrów), Szczecinek (60 kilometrów) czy Bydgoszcz (65 kilometrów).
Na infrastrukturę transportową Kamienia Krajeńskiego składają się droga krajowa nr 25 (zapewniająca bezpośrednie połączenie np. z Sępólnem Krajeńskim, Bydgoszczą, Inowrocławiem), a także trasy powiatowe i gminne.
Powierzchnia miasta jest niewielka, wynosi 3,65 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Kamienia Krajeńskiego to z kolei niespełna 2,4 tys. osób. Obowiązują tutaj kod pocztowy 89-430, a także numer kierunkowy (+48) 52. Samochody z powiatu sępoleńskiego można rozpoznać po literach CSE na tablicach rejestracyjnych.
W Kamieniu Krajeńskim mieści się siedziba władz samorządowych:
- Urząd Miejski w Kamieniu Krajeńskim
Adres: plac Odrodzenia 3, 89-430 Kamień Krajeński
Telefon: 52 389 45 10
Mieszkańcy Kamienia Krajeńskiego, którzy szukają pracy bądź potrzebują wsparcia w kwestiach zawodowych mogą rejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sępólnie Krajeńskim:
- PUP Sępólno Krajeńskie
Adres: plac Odrodzenia 3, 89-430 Kamień Krajeński
Telefon: 52 389 45 10
Miejscowość jest bardzo stara, uzyskała prawa miejskie już w 1359 roku, wiadomo jednak, że istniała przynajmniej dwa wieki wcześniej – o miejscowości wspominał w swojej kronice Gall Anonim (XII wiek). Do czasów współczesnych nie zachowało się wiele zabytków, warto jednak zwrócić uwagę na pozostałości murów obronnych miasta oraz barokową kolegiatę pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Życie w mieście toczy się spokojniej niż w dużych ośrodkach, niemniej każdy może znaleźć tu coś dla siebie. Do dyspozycji mieszkańców są Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, infrastruktura sportowa (np. basen, stadion).
Rynek pracy, oferty pracy – Kamień Krajeński
Miejscowość stanowi ośrodek przemysłu meblowego, działają tu także producenci ogrodzeń, poduszek, artykułów metalowych, wyrobów obrabianych maszynowo, łodzi. Łącznie w Kamieniu Krajeńskim funkcjonuje 286 podmiotów gospodarki narodowej (źródło: REGON, GUS, koniec marca 2021 r.). W przeważającej mierze są to:
- firmy z branży nieruchomości – stanowią 19,9% wszystkich jednostek gospodarczych,
- sklepy, hurtownie, punkty naprawy pojazdów – 17,8%,
- przedsiębiorstwa budowlane – 16,8%.
W mieście nie ma dużych firm. Największy podmiot należy do sektora budżetowego i deklaruje stan zatrudnienia rzędu 50-249 pracowników. Działa tu także 12 małych jednostek tworzących 10-49 miejsc pracy. Największą grupę stanowią mikropodmioty, czyli jednoosobowe działalności bądź jednostki zatrudniające maksymalnie 9 osób– jest ich łącznie 273.
Rynek pracy w mieście jest mały, dlatego poszukiwanie zatrudnienia warto rozszerzyć np. do całego powiatu. Dobrą praktyką jest też sprawdzenie na początek zapotrzebowania wśród lokalnych zakładów pracy. Wskazówkę w tym zakresie może stanowić Barometr zawodów, prognoza wykonywana każdego roku z inicjatywy resortu pracy dla wszystkich powiatów i województw w kraju.
W 2021 r. w powiecie sępoleńskim wskazano duży deficyt chętnych do podjęcia zatrudnienia i zarazem mających kwalifikacje: kierowców ciężarówek, krawców i pracowników produkcji odzieży. Lista profesji deficytowych jest jednak dłuższa. Braki kadrowe zauważono na przykład w urbanistyce, budownictwie, produkcji przemysłowej różnych branż, IT, oświacie, opiece zdrowotnej, gastronomii, księgowości. Pracodawcy mają problem ze znalezieniem też między innymi:
- bibliotekoznawców, bibliotekarzy i specjalistów informacji naukowej,
- opiekunek dziecięcych,
- spawaczy,
- robotników leśnych,
- pracowników telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterów i teleankieterów,
- pracowników socjalnych.