Praca Opoczno

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 365

Praca w Opocznie

Opoczno to miasto w Łódzkiem, siedziba powiatu i gminy miejsko-wiejskiej. Leży na wschodnim skraju województwa, u ujścia Wąglanki do Drzewiczki, na pograniczu Niziny Mazowieckiej i Wyżyny Małopolskiej. Opoczyńska historia jest długa – miasteczko od XIV w. posiada prawa miejskie. Czym charakteryzuje się dziś? Jakie branże napędzają lokalną gospodarkę? Czy łatwo tu o pracę i jak można spędzić w Opocznie czas wolny?

Opoczno - liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Zacznijmy od danych charakteryzujących Opoczno: liczba mieszkańców wynosi ponad 21 tysięcy, powierzchnia miasta to 24,75 km², a gęstość zaludnienia – ok. 880 osób na km². Strefą numeracyjną dla miejscowości jest 44, a tablice rejestracyjne zaczynają się od liter EOP. Dla Opoczna kod pocztowy to 26-300.

Miasto leży we wschodniej części województwa łódzkiego. Z kilkoma większymi miejscowościami, ma bardzo dobre połączenie, co sprawia, że część mieszkańców decyduje się na codzienny dojazd do pracy, nawet do oddalonej o 127 km stolicy. Podróż pociągiem do Warszawy zajmuje około godziny. Przez Opoczno prowadzą droga krajowa nr 12, a także droga wojewódzka nr 71. Miasto ma także swoją obwodnicę. Jej wybudowanie pozwoliło wyprowadzić z centrum ruch tranzytowy i znacznie usprawniło ruch osobowy w centrum.

W 2014 r. uruchomiono stację kolejową Opoczno-Południe, ulokowaną na obrzeżach miejscowości. Połączenie kolejowe to duże udogodnienie dla mieszkańców. Zatrzymują się tu m.in. pociągi na trasach krajowych, m.in. Szczecin – Kraków, Zakopane – Warszawa i międzynarodowych: Warszawa – Praga i Ostrava oraz Budapeszt – Terespol. Najbliższym lotniskiem jest łódzki Międzynarodowy Port Lotniczy im. Władysława Reymonta, a kolejnym pod względem odległości Lotnisko Chopina w Warszawie.

Choć miasto nie jest turystyczne, to znaleźć tu można wiele ciekawych budynków, kapliczek czy pomników, m.in. ogromny pomnik Pegaza przy Miejskim Domu Kultury. Najważniejszym z zabytków i najbardziej charakterystycznym jest zamek w Opocznie z czasów Kazimierza Wielkiego. Wybudowany został w XIV w. jako budowla obronna, dziś jest siedzibą miejskiego muzeum. Kolejne zabytki to Kościół Św. Bartłomieja w Opocznie (XIV w.), Dom Esterki (XVI w.) – obecnie siedziba miejskiej biblioteki, mury obronne i bramy miasta, zespół dworski „starostwo”, śródmieście. Mówiąc o historii, warto też wspomnieć o opoczyńskim folklorze – gwarze, sztuce ludowej, barwnych strojach. Opoczno to spokojne miasteczko, w którym jednak znaleźć można wiele pomysłów na aktywne spędzanie czasu. Do dyspozycji mieszkańców są obiekty sportowe – stadion, kryta pływalnia, korty tenisowe i kilka boisk, obiekty kulturalne – kino, miejski dom kultury, biblioteki i muzeum, a także rozległe tereny zielone, także lasy, oraz służący rekreacji, zmodernizowany zalew miejski.

Rynek pracy, oferty pracy - Opoczno

W jakich branżach znaleźć można oferty pracy w Opocznie? Lokalna gospodarka opiera się o przemysł, usługi i rolnictwo. Opoczno w całej Polsce, a nawet i za jej granicami, znane jest z płytek ceramicznych. Pierwszy zakład uruchomiono tu w 1880 r. To właśnie produkcja wyrobów ceramicznych oraz klejów daje zatrudnienie dużej grupie opocznian. Na terenie miasta działa 1908 podmiotów gospodarki narodowej. Zdecydowaną większość stanowią te, zatrudniające do 9 osób. Mikrojednostek jest 1815. Są także 72 firmy z liczbą pracowników od 10 do 49 osób oraz 18 podmiotów z liczbą kadry w przedziale 50-249. Dwóch pracodawców zatrudnia między 250 a 999 osób, a jeden 1000 i więcej.

Barometr zawodów to prognoza dotycząca sytuacji na rynku pracy w całej Polsce, jak i w poszczególnych jej częściach. Rozważając zatrudnienie się w konkretny zawodzie, warto sprawdzić, jak duże jest zapotrzebowanie na różne grupy zawodów w danej okolicy (zawody deficytowe), a które profesje nie spotykają się z wystarczającym zainteresowaniem pracodawców (zawody nadwyżkowe). I tak – zgodnie z Barometrem zawodów 2020 – praca w Opocznie (powiecie Opoczno) czeka przede wszystkim na ceramików przemysłowych i pracowników budowlanki (m.in. cieśli i stolarzy budowlanych, monterów instalacji budowlanych, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych). O zatrudnienie nie powinny się martwić także osoby reprezentujące branżę kolejową (maszyniści, pracownicy obsługi ruchu szynowego), motoryzacyjną, opiekę medyczną, nauczyciele oraz psycholodzy i psychoterapeuci. W dobrej sytuacji są także fryzjerzy, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, kucharze, magazynierzy, masarze i przetwórcy ryb, operatorzy obrabiarek skrawających, robotnicy leśni, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, a także graficy komputerowi.

Co ważne w powiecie nie wskazano żadnych zawodów nadwyżkowych, a więc takich, w których liczba kandydatów przewyższa liczbę ofert pracy. Jak w związku z tym kształtuje się poziom bezrobocia w mieście? Te dane dostarcza Powiatowy Urząd Pracy w Opocznie. Jak podaje, w kwietniu 2020 r. stopa bezrobocia w powiecie wynosiła 6,1%. To wartość nieco wyższa niż w tym samym miesiącu w województwie łódzkim i w Polsce – po 5,8%. W samym mieście w rejestrze bezrobotnych w kwietniu znajdowało się 840 osób, z czego 457 to kobiety. 280 osób klasyfikowało się jako długotrwale bezrobotni. W całym powiecie zarejestrowanych było natomiast 1851 osób.

Opoczyńscy pracodawcy szukają osób o różnych kompetencjach i doświadczeniu. W kwietniu 2020 r. w urzędzie pracy w Opocznie pojawiło się 108 ofert zatrudnienia, a statystycznie na jeden wakat przypadało średnio 17 zarejestrowanych bezrobotnych. Poszukując pracy, warto zapoznać więc się z ogłoszeniami publikowanymi przez PUP w Opocznie oraz zapytać w urzędzie o dostępne możliwości aktywizacji zawodowej, np. szkolenia czy staże.

PUP Opoczno

Adres: ul. Rolna 6, 26-300 Opoczno

E-mail: loop@praca.gov.pl; sekretariat@pupopoczno.pl

Telefon: 44 755-51-00, 01, 02 wew. 280.

Szukaj pracy w mieście