Praca Opoczno Najnowsze oferty pracy: 12

Praca ŁÓDZKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Opocznie

Opoczno to miasto w Łódzkiem, siedziba powiatu i gminy miejsko-wiejskiej. Leży na wschodnim skraju województwa, u ujścia Wąglanki do Drzewiczki, na pograniczu Niziny Mazowieckiej i Wyżyny Małopolskiej. Opoczyńska historia jest długa – miasteczko od XIV w. posiada prawa miejskie. Czym charakteryzuje się dziś? Jakie branże napędzają lokalną gospodarkę? Czy łatwo tu o pracę i jak można spędzić w Opocznie czas wolny?

Zacznijmy od danych charakteryzujących Opoczno: liczba mieszkańców wynosi ponad 21 tysięcy, powierzchnia miasta to 24,75 km², a gęstość zaludnienia – ok. 880 osób na km². Strefą numeracyjną dla miejscowości jest 44, a tablice rejestracyjne zaczynają się od liter EOP. Dla Opoczna kod pocztowy to 26-300.

Miasto leży we wschodniej części województwa łódzkiego. Z kilkoma większymi miejscowościami, ma bardzo dobre połączenie, co sprawia, że część mieszkańców decyduje się na codzienny dojazd do pracy, nawet do oddalonej o 127 km stolicy. Podróż pociągiem do Warszawy zajmuje około godziny. Przez Opoczno prowadzą droga krajowa nr 12, a także droga wojewódzka nr 71. Miasto ma także swoją obwodnicę. Jej wybudowanie pozwoliło wyprowadzić z centrum ruch tranzytowy i znacznie usprawniło ruch osobowy w centrum.

W 2014 r. uruchomiono stację kolejową Opoczno-Południe, ulokowaną na obrzeżach miejscowości. Połączenie kolejowe to duże udogodnienie dla mieszkańców. Zatrzymują się tu m.in. pociągi na trasach krajowych, m.in. Szczecin – Kraków, Zakopane – Warszawa i międzynarodowych: Warszawa – Praga i Ostrava oraz Budapeszt – Terespol. Najbliższym lotniskiem jest łódzki Międzynarodowy Port Lotniczy im. Władysława Reymonta, a kolejnym pod względem odległości Lotnisko Chopina w Warszawie.

W jakich branżach znaleźć można oferty pracy w Opocznie? Lokalna gospodarka opiera się o przemysł, usługi i rolnictwo. Opoczno w całej Polsce, a nawet i za jej granicami, znane jest z płytek ceramicznych. Pierwszy zakład uruchomiono tu w 1880 r. To właśnie produkcja wyrobów ceramicznych oraz klejów daje zatrudnienie dużej grupie opocznian. Na terenie miasta działa 1908 podmiotów gospodarki narodowej. Zdecydowaną większość stanowią te, zatrudniające do 9 osób. Mikrojednostek jest 1815. Są także 72 firmy z liczbą pracowników od 10 do 49 osób oraz 18 podmiotów z liczbą kadry w przedziale 50-249. Dwóch pracodawców zatrudnia między 250 a 999 osób, a jeden 1000 i więcej.

Barometr zawodów to prognoza dotycząca sytuacji na rynku pracy w całej Polsce, jak i w poszczególnych jej częściach. Rozważając zatrudnienie się w konkretny zawodzie, warto sprawdzić, jak duże jest zapotrzebowanie na różne grupy zawodów w danej okolicy (zawody deficytowe), a które profesje nie spotykają się z wystarczającym zainteresowaniem pracodawców (zawody nadwyżkowe). I tak – zgodnie z Barometrem zawodów 2020 – praca w Opocznie (powiecie Opoczno) czeka przede wszystkim na ceramików przemysłowych i pracowników budowlanki (m.in. cieśli i stolarzy budowlanych, monterów instalacji budowlanych, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych). O zatrudnienie nie powinny się martwić także osoby reprezentujące branżę kolejową (maszyniści, pracownicy obsługi ruchu szynowego), motoryzacyjną, opiekę medyczną, nauczyciele oraz psycholodzy i psychoterapeuci. W dobrej sytuacji są także fryzjerzy, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, kucharze, magazynierzy, masarze i przetwórcy ryb, operatorzy obrabiarek skrawających, robotnicy leśni, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, a także graficy komputerowi.

Co ważne w powiecie nie wskazano żadnych zawodów nadwyżkowych, a więc takich, w których liczba kandydatów przewyższa liczbę ofert pracy. Jak w związku z tym kształtuje się poziom bezrobocia w mieście? Te dane dostarcza Powiatowy Urząd Pracy w Opocznie. Jak podaje, w kwietniu 2020 r. stopa bezrobocia w powiecie wynosiła 6,1%. To wartość nieco wyższa niż w tym samym miesiącu w województwie łódzkim i w Polsce – po 5,8%. W samym mieście w rejestrze bezrobotnych w kwietniu znajdowało się 840 osób, z czego 457 to kobiety. 280 osób klasyfikowało się jako długotrwale bezrobotni. W całym powiecie zarejestrowanych było natomiast 1851 osób.

Opoczyńscy pracodawcy szukają osób o różnych kompetencjach i doświadczeniu. W kwietniu 2020 r. w urzędzie pracy w Opocznie pojawiło się 108 ofert zatrudnienia, a statystycznie na jeden wakat przypadało średnio 17 zarejestrowanych bezrobotnych. Poszukując pracy, warto zapoznać więc się z ogłoszeniami publikowanymi przez PUP w Opocznie oraz zapytać w urzędzie o dostępne możliwości aktywizacji zawodowej, np. szkolenia czy staże.

Choć miasto nie jest turystyczne, to znaleźć tu można wiele ciekawych budynków, kapliczek czy pomników, m.in. ogromny pomnik Pegaza przy Miejskim Domu Kultury. Najważniejszym z zabytków i najbardziej charakterystycznym jest zamek w Opocznie z czasów Kazimierza Wielkiego. Wybudowany został w XIV w. jako budowla obronna, dziś jest siedzibą miejskiego muzeum. Kolejne zabytki to Kościół Św. Bartłomieja w Opocznie (XIV w.), Dom Esterki (XVI w.) – obecnie siedziba miejskiej biblioteki, mury obronne i bramy miasta, zespół dworski „starostwo”, śródmieście. Mówiąc o historii, warto też wspomnieć o opoczyńskim folklorze – gwarze, sztuce ludowej, barwnych strojach. Opoczno to spokojne miasteczko, w którym jednak znaleźć można wiele pomysłów na aktywne spędzanie czasu. Do dyspozycji mieszkańców są obiekty sportowe – stadion, kryta pływalnia, korty tenisowe i kilka boisk, obiekty kulturalne – kino, miejski dom kultury, biblioteki i muzeum, a także rozległe tereny zielone, także lasy, oraz służący rekreacji, zmodernizowany zalew miejski.