Praca Włoszczowa

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 308

Praca we Włoszczowie

Włoszczowa – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Leżąca na Wyżynie Przedborskiej, na zachód od Kielc Włoszczowa należy do województwa świętokrzyskiego. To jedyne miasto w powiecie włoszczowskim i zarazem siedziba jego władz, a także władz miejsko-wiejskiej gminy Włoszczowa. Tym samym miejscowość pełni funkcję ośrodka administracyjnego dla mieszkańców powiatu. Znajdują się tu starostwo, urząd miasta i gminy, czy urząd skarbowy. We Włoszczowie nie brakuje firm handlowych i usługowych, a miasto jest również centrum gospodarczym, które wciąż się rozwija. W jakim kierunku? Co ma do zaoferowania osobom przeglądającym oferty pracy w województwie świętokrzyskim? Oraz jakie we Włoszczowie i okolicach atrakcje czekają na turystów?

Liczące około 10 tys. mieszkańców miasto zajmuje 30 kilometrów kwadratowych. Obowiązuje tu kod pocztowy 29-100 i numer kierunkowy 41. Litery TLW na tablicach samochodu oznaczają, że został zarejestrowany w powiecie włoszczowskim. Włoszczowa jest dobrze skomunikowana. Biegną przez nią trzy drogi wojewódzkie: nr 742 (relacji Przygłów – Nagłowice), nr 785 – z Włoszczowy do Ciężkowic oraz nr 786, prowadząca z Częstochowy do Kielc. Z Włoszczowy do stolicy województwa świętokrzyskiego są 54 km, do Częstochowy – 72 km, Katowic – 115 km, Krakowa – 122 km, a jadąc do Warszawy, trzeba pokonać 200 km.

W sąsiedztwie Włoszczowy leżą małe ośrodki miejskie, w których część włoszczowian podejmuje pracę. Są to np. Małogoszcz, Koniecpol, Przedbórz, Szczekociny, Radoszyce, Jędrzejów czy Chęciny. Siedziba powiatu włoszczowskiego ma także dobre międzyregionalne połączenia kolejowe z dwóch stacji: Włoszczowa Północ (na trasie Grodzisk Mazowiecki – Zawiercie) oraz Włoszczowa (stacja na trasie Częstochowa – Kielce).

A jak wygląda turystyczne oblicze tego regionu? Planując dłuższy pobyt w mieście, warto sprawdzić nie tylko, co oferuje sama Włoszczowa, atrakcje czekają też bowiem w sąsiednich miejscowościach i z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zadowoleni z pobytu będą zapewne miłośnicy historii i amatorzy zwiedzania. Nazwa miejscowości pochodzi od staropolskiego imienia Włost (Włoszcz). Historia tutejszego osadnictwa sięga czasów wczesnego średniowiecza, a prawa miejskie Włoszczowa uzyskała w 1539 roku z rąk króla Zygmunta I Starego. W mieście zobaczyć można ślady grodziska z XII-XIII w. – kopiec św. Jana Nepomucena z umieszczoną na szczycie figura w barokowym stylu. Znajdują się tu także wybudowany w XVII w. kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, czy pochodząca z XVIII w. kaplica Wszystkich Świętych. Zabytkowy jest także we Włoszczowie rynek – urbanistyczny układ centrum miasta pochodzi z XVI w.

Rynek pracy, oferty pracy – Włoszczowa

Powiatowy Urząd Pracy we Włoszczowie pod koniec czerwca 2020 r. miał w rejestrze bezrobotnych 1,4 tys. osób. Stopa bezrobocia w powiecie wynosiła 7,0% i tym samym była wyższa od stopy wyliczonej dla Polski – 6,1%, ale niższa niż średnia w woj. świętokrzyskim – 8,6%.

Trudności ze znalezieniem we Włoszczowie oferty pracy w wyuczonym zawodzie mogą mieć ekonomiści, pedagodzy i specjaliści administracji publicznej. Tak wynika z prognozy ekspertów rynku pracy Barometr zawodów, co roku prowadzonej na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zgodnie z raportem z badania w powiecie włoszczowskim sporo jest zawodów deficytowych, czyli takich, w który o stosunkowo łatwo o pracę. Brakuje m.in. legitymujących się aktualnymi uprawnieniami i spełniających inne wymagania pracodawców pracowników branży budowlanej, transportowej i produkcyjnej. W deficycie są również pracownicy ochrony zdrowia (lekarze, pielęgniarki i położne), elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, pracownicy ochrony fizycznej, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, kucharze, piekarze, fryzjerzy, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości oraz samodzielni księgowi.

Praca we Włoszczowie możliwa jest w zakładach o różnej wielkości. W mieście działają 1122 podmioty gospodarki narodowej (stan REGON 21.07.2020 r.). Wśród nich 45 w sektorze publicznym. 4 największych pracodawców deklaruje stan zatrudnienia w przedziale 250-999 osób, a 13 – między 50 a 249. Pozostałe podmioty to małe i mikrojednostki. 48 zatrudnia między 10 a 49 osób, a 1057 podmiotów to samozatrudnieni bądź firmy do 9 pracowników.

Najwięcej włoszczowskich firm zajmuje się handlem, sporo świadczy usługi budowlane. W profil gospodarczy miasta silnie wpisany jest także przemysł – przede wszystkim spożywczy, drzewny, elektryczny czy budowlany. Duże zakłady przemysłowe generują wiele miejsc pracy we Włoszczowie i okolicach.

PUP Włoszczowa

Adres: ul. Strażacka 11,29-100 Włoszczowa
E-mail: kiwl@praca.gov.pl
Telefon: +48 41 394 35 40.

Szukaj pracy w mieście