Praca Jarosław

Praca w Jarosławiu

Jarosław to miasto w południowo-wschodniej Polsce, nieopodal granicy z Ukrainą. Przynależy do województwa podkarpackiego. Miejscowość pełni funkcje administracyjne – jako siedziba władz miasta i wiejskiej gminy Jarosław, a także powiatu jarosławskiego. 

Jarosław (podkarpackie) - zabytki w centrum

Miasteczko bez wątpienia warto odwiedzić w celach turystycznych. Jak natomiast wygląda tutejsza sytuacja gospodarcza? Na kogo czeka w Jarosławiu praca? Czytaj dalej i zdecyduj, czy brać pod uwagę to miasto, szukając pracy na Podkarpaciu. 

Jarosław, powiat jarosławski – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Jarosław to ważny ośrodek gospodarczy, kulturalny, a także węzeł komunikacyjny południowo-wschodniego krańca Polski. Miejscowość zajmuje powierzchnię 34,61 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Jarosławia wynosi z kolei około 38,3 tys. osób. 

W Jarosławiu obowiązują:

 • numer kierunkowy – (+48) 16,
 • kod pocztowy – 37-500,
 • oznaczenie rejestracji pojazdów – RJA.

Jak wspomniano na wstępie, Jarosław to siedziba władz powiatu jarosławskiego. W powiecie znajdują się też miasta Radymno i Pruchnik, a także kilka wsi. Powiat rozciąga się na powierzchni 1029,15 kilometra kwadratowego, a jego populacja wynosi 120 247 osób. 

Władze samorządowe mają siedzibę w:

 • Urzędzie Miasta Jarosław (adres: Rynek 1, 37-500 Jarosław, telefon: 16 624 87 00). 
 • Urzędzie Gminy Jarosław (adres: ul. Piekarska 5, 37-500 Jarosław, telefon: 16 624 86 10), 
 • Starostwie Powiatowym (adres: ul. Jana Pawła II 17, 37-500 Jarosław, telefon: 16 624 62 00).

W mieście znajduje się także.:

 • Urząd Skarbowy w Jarosławiu (adres: ul. Przemysłowa 2A, 37-500 Jarosław, telefon: 16 624 67 55),

Jarosław jest doskonale skomunikowany z regionem. Przez miasto przebiegają drogi krajowe nr 77 i nr 94, a w sąsiedztwie również autostrada A4. Te ważne arterie komunikacyjne południowej Polski zapewniają bezpośrednie połączenie z granicą polsko-ukraińską oraz takimi miastami jak Przemyśl, Łańcut, Rzeszów, Sandomierz, Tarnów, Kraków, Katowice, Wrocław i wiele innych. 

Miasteczko ma długie dzieje, sięgające średniowiecza. Prawa miejskie otrzymało już w 1323 roku i w kolejnych wiekach rozwijało się jako ośrodek handlu i rzemiosła. Jarosław miał liczne przywileje kupieckie, organizowano tu także huczne jarmarki, jedne z największych w Europie. W XX wieku w miejscowości zaczął prężnie rozwijać się przemysł, przede wszystkich spożywczy, dziewiarski. Obecnie na znaczeniu zyskuje także turystyka. Po długiej historii Jarosławia pozostało bowiem wiele zabytków. Pełen uroku stary rynek wraz z neorenesansowym ratuszem Brama Krakowska, pozostałości murów obronnych, zabytkowe kamienice w najstarszej części miasta i monumentalne budynki sakralne (jak kolegiata pw. Bożego Ciała, opactwo benedyktynów, kościół Ducha Świętego, cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego, duża i mała synagoga), a także pobliski Pałac w Pełkiniach – to tylko niektóre atrakcje Jarosławia. Miejscowość znajduje się ponadto w zielonej okolicy – stanowi doskonały punkt wypadowy do wycieczek na łonie natury.

Rynek pracy, oferty pracy – Jarosław

Jarosław to dynamicznie rozwijający się ośrodek gospodarczy. Inwestorów przyciąga dobra lokalizacja miasta, dająca dostęp do rozległych rynków zbytu w kraju i za granicą, dobra komunikacja, a także liczne udogodnienia – ulgi podatkowe, tereny inwestycyjne zapewniane przez Specjalną Strefę Ekonomiczną Euro-Park Mielec. Podstrefa Jarosław to ponad 14,5 ha terenów przeznaczonych do inwestycji. W Jarosławiu działają zakłady przemysłowe związane z branżą spożywczą, opakowań i tworzyw sztucznych, motoryzacją. Funkcjonuje tu także huta szkła, rozwija się budownictwo. Z drugiej strony wykorzystywany jest potencjał turystyczny miasta. Ważne dziedziny gospodarki Jarosławia to handel, usługi.

Zgodnie z rejestrem REGON (GUS, stan na 31.10.2020 r.) w mieście działają 4423 podmioty gospodarki narodowej, w tym:

 • 7 dużych (250-999 pracowników), 
 • 41 średnich (59-249 pracowników), 
 • 148 małych (10-49 pracowników), 
 • 4227 mikro (0-9 pracowników). 

Najwięcej w miejscowości funkcjonuje:

 • sklepów i punktów handlowych, firm zajmujących się naprawą pojazdów – stanowią 20,4% ogółu podmiotów gospodarki, 
 • przedsiębiorstw budowlanych (10,8%), 
 • jednostek prowadzących działalność profesjonalną, naukową i techniczną (9,5%).

Na kogo czekają zatem oferty pracy w Jarosławiu? By odpowiedzieć na to pytanie i ocenić własne szanse na zatrudnienie w miejscowości i okolicy, warto sprawdzać prognozę Barometr zawodów, ukazującą zapotrzebowanie na lokalnych rynkach pracy w całym kraju. 

Przykładowo, eksperci rynku pracy wskazali, że w 2021 r. w powiecie jarosławskim niedobór pracowników dotyczy aż 45 grup zawodowych. Poszukiwani są: 

 • z branży edukacyjnej – asystenci w edukacji, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych,
 • z branży budowlanej, urbanistyki – betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, geodeci i kartografowie, inspektorzy nadzoru budowlanego, inżynierowie budownictwa, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, murarze i tynkarze, pracownicy ds. budownictwa drogowego, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, kierownicy budowy,
 • z branży motoryzacyjnej, maszynowej – blacharze i lakiernicy samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, lakiernicy, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy elektronicy, operatorzy obrabiarek skrawających, spawacze, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, 
 • z branży drzewnej, leśnictwa – robotnicy leśni, robotnicy obróbki drewna i stolarze, 
 • z branży transportowej – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kierownicy ds. logistyki, spedytorzy i logistycy,
 • z branży medycznej i opieki społecznej – farmaceuci, fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, logopedzi i audiofonolodzy, pielęgniarki i położne, pracownicy socjalni, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni, 
 • z branży gastronomicznej – kelnerzy i barmani, kucharze, szefowie kuchni, 
 • z branży finansowej i administracji – pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, recepcjoniści i rejestratorzy, samodzielni księgowi.

PUP Jarosław

Powiatowy Urząd Pracy w Jarosławiu
Adres: ul. Poniatowskiego 6, 37-500 Jarosław
Telefon: +48 16 62 34 152, +48 16 73 41 111