Oleszyce to miasteczko w południowo-wschodniej części kraju, na Podkarpaciu, nieopodal granicy z Ukrainą. Miejscowość znajduje się w malowniczej okolicy, wśród lasów – na Płaskowyżu Tarnogórskim. Przepływa przez nią rzeka Przerwa.
Oleszyce to ośrodek kulturalny i gospodarczy o zasięgu lokalnym. Życie toczy się tu spokojniej niż w większych miastach. Zielona okolica zachęca do spędzania wolnego czasu i uprawiania sportu na powietrzu. W samym miasteczku działają takie instytucje jak Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, do dyspozycji mieszkańców jest stadion miejski.
Czy trudno znaleźć w Oleszycach pracę? Kto ma największe szanse na zatrudnienie w mieście i jego okolicy? Czytaj dalej i zapoznaj się z krótką społeczno-gospodarczą charakterystyką tej miejscowości.
Oleszyce – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie
Miejscowość znajduje się w powiecie lubaczowskim, w województwie podkarpackim. Sama stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy Oleszyce.
Historia Oleszyc sięga kilku wieków wstecz. Po raz pierwszy otrzymały prawa miejskie w XVI wieku, a ponownie w 1989 r. Miejscowość stanowiła własność kolejnych rodów szlacheckich – Ramszów, Sieniawskich, Czartoryskich, Zamoyskich. Nie zachował się tutejszy pałac, choć ciekawą atrakcję Oleszyc stanowi XIX-wieczny park krajobrazowy zespołu pałacowego. O długich dziejach miasta świadczą też takie zabytki jak kościół Narodzenia NMP z XVI wieku, ratusz i bramy z XVII wieku czy cerkiew św. Onufrego z XIX w.
Miasto Oleszyce:
- numer kierunkowy – (+48) 16,
- kod pocztowy – 37-630,
- oznaczenie rejestracji pojazdów – RLU.
Powierzchnia miasta wynosi 5,08 kilometra kwadratowego, populacja – mniej więcej 3 tys. mieszkańców. Z kolei gmina rozciąga się na terenie 151,82 kilometra kwadratowego i zamieszkuje ją około 6,4 tys. osób.
Władze samorządowe rezydują w Urzędzie Miasta i Gminy Oleszyce (adres: Rynek 1, 37-630 Oleszyce, telefon: 16 631 50 10).
Oleszyce są jednym z 4 miast powiatu lubaczowskiego. Trzy pozostałe to Cieszanów, Lubaczów i Narol. Siedziba władz powiatu znajduje się w Lubaczowie (Starostwo Powiatowe, adres: Jasna 1, 37-600 Lubaczów, telefon: 16 632 87 00).
Również w Lubaczowie jest zlokalizowany urząd pracy, do którego mogą zgłaszać się mieszkańcy Oleszyc i innych miejscowości w granicach powiatu (Powiatowy Urząd Pracy w Lubaczowie, adres: ul. Tadeusza Kościuszki 141, 37-600 Lubaczów, telefon: 16 632 08 51).
Rynek pracy, oferty pracy – Oleszyce
Miasteczko rozwijało się przez stulecia jako ośrodek rzemieślniczy i handlowy. Współcześnie gospodarka miasta również opiera się na działalności handlowej, a także drobnej produkcji przemysłowej – z branży maszynowej, spożywczej, meblowej. Jednym z atutów inwestycyjnych Oleszyc, poszerzających rynki zbytu, jest bliskość granicy kraju. Odległość od przejścia granicznego Budomierz – Hruszów wynosi tylko 20 kilometrów. Miasteczko jest przy tym dobrze skomunikowane z okolicą (DW 865, DW 867, drogi lokalne, stacja kolejowa).
Zgodnie z REGON (rejestr prowadzony przez GUS, stan na 30.11.2020 r.) w Oleszycach działa 310 podmiotów gospodarki narodowej – wyłącznie małe i mikrojednostki, a także 2 podmioty budżetowe średniej wielkości.
Najczęściej wybierane sekcje PKD w Oleszycach to:
- budownictwo – 77 przedsiębiorstw,
- handel, naprawa pojazdów – 57 firm,
- przetwórstwo przemysłowe – 29 jednostek,
- działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 27 jednostek.
Stopa bezrobocia w powiecie lubaczowskim jest zbliżona do średniej wojewódzkiej i zarazem przewyższa wskaźnik obliczony dla kraju.
Stopa bezrobocia (GUS, 30.11.2020 r.):
- powiat lubaczowski – 9,1%,
- woj. podkarpackie – 8,9%,
- Polska – 6,1%.
Zgodnie z prognozą Barometr zawodów, wykonywaną na polecenie resortu pracy, w 2021 r. w powiecie największe zapotrzebowanie na pracowników dotyczy farmaceutów. Ponadto na liście zawodów deficytowych znajdują się:
- z branży budowlanej, urbanistyki – cieśle i stolarze budowlani, geodeci i kartografowie, inżynierowie budownictwa, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych,
- z gastronomii – cukiernicy, kucharze, piekarze, szefowie kuchni,
- z motoryzacji, branży maszynowej – diagności samochodowi, spawacze, operatorzy obrabiarek skrawających,
- z branży medycznej – fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, pielęgniarki i położne,
- z transportu – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych,
- z branży finansowej – samodzielni księgowi, specjaliści ds. finansowych,
- z edukacji – nauczyciele przedmiotów zawodowych,
- z branży beauty – fryzjerzy.