Radymno – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie
Radymno to małe miasto, i jeśli chodzi o zajmowaną powierzchnię, i populację. Miejscowość rozciąga się na 13,62 kilometrach kwadratowych terenu. Liczba jej mieszkańców wynosi około 5,3 tys. osób.
W Radymnie obowiązują numer kierunkowy (+48) 16 i kod pocztowy 37-550. Tutejsze samochody można rozpoznać po pierwszych literach na tablicach rejestracyjnych – RJA.
Radymno to jedno z trzech miast należących do powiatu jarosławskiego – obok Jarosławia i Pruchnika. Odległość od tego pierwszego wynosi mniej więcej 17 kilometrów, a żeby dostać się do drugiego, trzeba przejechać około 29 kilometrów. Niedaleko z Radymna do Przemyśla (20 kilometrów) i Przeworska (29 kilometrów), a także przejść granicznych – Korczowa Krakowiec (22 kilometry), Medyka-Szeginie (30 kilometrów).
Na infrastrukturę transportową Radymna składają się drogi lokalne i ponadlokalne, między innymi DK94 (która w pobliżu łączy się z DK77 i autostradą A4).
W Radymnie znajdują się instytucje użyteczności publicznej, między innymi:
- Urząd Miasta Radymna
Adres: ul. Lwowska 20B, 37-550 Radymno
Telefon: 16 628 24 17
- Urząd Gminy
Adres: ul. Lwowska 38, 37-550 Radymno
Telefon: 16 628 11 38
- Miejski Ośrodek Kultury
Adres: Lwowska 16, 37-550 Radymno
Telefon: 16 628 14 11
Bezrobotni mieszkańcy Radymna mogą szukać wsparcia w poszukiwaniu zatrudnienia w Powiatowym Urzędzie Pracy w Jarosławiu:
- PUP w Jarosławiu
Adres: ul. Juliusza Słowackiego 2, 37-500 Jarosław
Telefon: 16 621 21 88
Miasteczko może poszczycić się wielowiekowymi dziejami – uzyskało prawa miejskie w pierwszej połowie XV wieku. Do dziś można podziwiać tutejsze zabytki, wiele z nich jest skupionych w pobliżu rynku. Odwiedzając miejscowość, warto zajrzeć na przykład do kościoła św. Wawrzyńca z XVIII wieku (kościół jest siedzibą jednej z dwóch działających w Radymnie parafii rzymskokatolickich).
Radymno ma także inne atrakcje. W granicach miasta znajduje się zalew ZEK, sztuczny zbiornik wodny wykorzystywany do uprawiania sportu, rekreacji na świeżym powietrzu, wędkowania. Nad zalewem prowadzona jest szkoła żeglowania i podejmowane inne inicjatywy – organizuje je przede wszystkim Stowarzyszenie Kulturalno-Turystyczne „ZEK Radymno”.
Rynek pracy, oferty pracy – Radymno
Bliskość granicy kraju stanowi ważny atut inwestycyjny, pozwalający lokalnym przedsiębiorcom na poszukiwanie rynków zbytu na wschodzie i południu Europy. W gminie Radymno znajdują się także tereny należące do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec. Podstrefa Radymno obejmuje obszar o wielkości 6,35 hektara.
Samo miasteczko stanowi mały ośrodek gospodarczy. Zgodnie z rejestrem REGON (GUS, listopad 2020 r.) w Radymnie działa 428 podmiotów gospodarki narodowej, w tym 5 średniej wielkości, 20 małych i 403 mikrojednostki.
Najczęściej wybierane w czasie rejestracji podmiotu gospodarki sekcje PKD to:
- handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 139 jednostek,
- budownictwo – 52 jednostki,
- pozostałe usługi – 38,
- działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 34,
- transport i gospodarka magazynowa – 28.
Rynek pracy w Radymnie jest ograniczony, dlatego część mieszkańców decyduje się na zatrudnienie w sąsiednich miastach. Poziom bezrobocia na w znacznym stopniu rolniczym obszarze powiatu jarosławskiego jest dość wysoki. Stopa bezrobocia w listopadzie 2020 r. wynosiła 11,3%. Dla porównania, wskaźnik obliczony dla woj. podkarpackiego znajdował się w tym samym okresie na poziomie 8,9%, a dla Polski – 6,1%.
Nie oznacza to jednak całkowitego braku ofert pracy w okolicy – często problemem jest niedostosowanie kwalifikacji mieszkańców do potrzeb pracodawców, zbyt niskie oferowane płace lub niezadowalające warunki zatrudnienia.
Oceniając indywidualne szanse na etat w powiecie jarosławskim, warto posiłkować się wynikami badania Barometr zawodów, wykonywanego co roku na zlecenie resortu pracy. Jest to prognoza obrazująca zapotrzebowanie na lokalnych rynkach pracy. Przykładowo, w 2021 r. w powiecie jarosławskim poszukiwani są w szczególności pracownicy budownictwa z uprawnieniami, oświaty, transportu, opieki zdrowotnej, gastronomii, księgowości czy motoryzacji.