Praca Pszczyna

Praca w Pszczynie

Pszczyna to miasto w województwie śląskim położone mniej więcej w połowie odległości między Tychami i Bielsko-Białą. Stanowi ośrodek administracyjny – siedzibę władz powiatu pszczyńskiego, a także miejsko-wiejskiej gminy Pszczyna.   

Ciekawe zabytki Pszczyny

Jak wygląda pszczyński rynek pracy oraz tutejsza gospodarka? Czytaj dalej i zapoznaj się z podstawowymi społeczno-gospodarczymi informacjami na temat miejscowości. 

Pszczyna – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Miasto Pszczyna zajmuje powierzchnię 22,49 kilometra kwadratowego. Jest położone w Kotlinie Oświęcimskiej, przepływa przez nie rzeka Pszczynka (dopływ Wisły). Na północ od miejscowości rozciągają się lasy, na południe znajduje się Zbiornik Goczałkowicki.

Jest to miejscowość o wielowiekowych dziejach – rozwijała się już w średniowieczu, prawa miejskie otrzymała na początku XIV wieku. Znaki historii widoczne są do dziś w postaci zabytków. Najważniejszym jest zamek w Pszczynie. Odrestaurowana i udostępniona do zwiedzania rezydencja władców była wielokrotnie przebudowana – obecnie jest w stylu barokowych. Do ciekawych zabytków Pszczyny należą też na przykład Kościół Wszystkich Świętych, Brama Wybrańców, Brama Chińska (stanowiąca zachowany fragment ogrodzenia Parku Zamkowego), kościół ewangelicki, ratusz, kapliczki, kamienice. Wrażenie robi także rynek. Pszczyna, z uwagi na zabytki, zieloną okolicę, bywa określana jako Perła Górnego Śląska.

Liczba mieszkańców Pszczyny to około 25,8 tys. osób. W miejscowości obowiązują:

 • kod pocztowy – 43-200, 
 • numer kierunkowy – (+48) 32, 
 • oznaczenie rejestracji pojazdów – SPS. 

Miejscowość pełni funkcję centrum administracyjnego. Urząd miasta Pszczyna oraz urząd gminy mają wspólną siedzibę:

 • Urząd Miejski
  Adres: Rynek 2, 43-200 Pszczyna
  Telefon: 32 449 39 00

Ponadto w Pszczynie znajduje się siedziba władz powiatu:

 • Pszczyna – Starostwo Powiatowe 
  Adres: 3 Maja 10, 43-200 Pszczyna
  Telefon: 32 449 23 00

Pszczyna znajduje się w pobliżu takich miast jak Czechowice-Dziedzice (dzieli je około 13 kilometrów), Bielsko-Biała (22 kilometry), Skoczów (33 kilometry), Żory (20 kilometrów), Orzesze (25 kilometrów), Mikołów (26 kilometrów), Tychy (19 kilometrów), Bieruń (19 kilometrów), Oświęcim (25 kilometrów), Kęty (31 kilometrów). Żeby dostać się z Pszczyny do Katowic, należy pokonać mniej więcej 37-kilometrową trasę. 

Miasto przecina ważna polska arteria transportowa – droga krajowa nr 1. Gęsta jest tu także sieć dróg wojewódzkich – nr 931, 933, 935, 939, a także powiatowych i gminnych. 

Rynek pracy, oferty pracy – Pszczyna

Pszczyna nie jest silnie uprzemysłowiona, nie należy też do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Rozwija się tu przemysł przede wszystkim związany z eksploatacją zasobów drzewnych, a także spożywczy czy maszynowy. Zgodnie z rejestrem REGON (wrzesień 2020 r.), w miejscowości funkcjonują 4152 podmioty gospodarki narodowej, w tym:

 • 2 duże firmy (kadra rzędu 250-999 osób), 
 • 40 średnich jednostek (zatrudniających 50-249 osób), 
 • 199 małych podmiotów (obejmujących 10-49 pracowników), 
 • 3911 mikrojednostek (do 9 zatrudnionych). 

Najliczniejsze są firmy handlowe lub zajmujące się naprawą pojazdów – 951. Sporo jest również przedsiębiorstw budowlanych – 690, jednostek zajmujących się działalnością profesjonalną, naukową i techniczną – 430, zakładów przetwórstwa przemysłowego – 372, a także podmiotów z sektora usługowego – 241. 

Czy trudno znaleźć pracę w Pszczynie? Bezrobocie w powiecie pszczyńskim należy do wyjątkowo niskich nawet na tle województwa śląskiego, słynącego z niskiego poziomu bezrobocia i szerokich możliwości zatrudnienia (przede wszystkim w przemyśle, branży motoryzacyjnej i technologicznej).

Stopa bezrobocia wg GUS (wrzesień 2020 r.)

 • powiat pszczyński – 3,8%, 
 • województwo śląskie – 4,8%, 
 • Polska – 6,1%.

W tym okresie w rejestrze znajdującego się w Pszczynie urzędu pracy figurowało 1,7 tys. bezrobotnych. 

By zorientować się, do kogo często kierowane są w okolicach Pszczyny oferty pracy, warto zapoznać się z wynikami Barometru zawodów, prognozy wykonywanej na polecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dla wszystkich powiatów i województw w kraju. W 2020 r. w powiecie pszczyńskim najbardziej brakuje: 

 • kierowców autobusów,
 • kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, 
 • lekarzy, 
 • operatorów obrabiarek skrawających.

Lista zawodów deficytowych obejmuje kilkadziesiąt pozycji. Znajdują się na niej przedstawiciele branż budowlanej, gastronomicznej, handlowej, motoryzacyjnej, pracownicy oświaty, służb mundurowych, różnego rodzaju usług. 

Z drugiej strony ze znalezieniem pracy w powiecie mogą mieć trudność osoby z wykształceniem filozoficznym, historycznym, kulturoznawczym i politologicznym. 

PUP Pszczyna

Adres: ul. Dworcowa 23, 43-200 Pszczyna
E-mail: urzad@pszczyna.praca.gov.pl, pup@pup-pszczyna.pl
Telefon: 32 210 27 21, 32 210 47 20