Oferty Tygodnia

Praca Czechowice-Dziedzice Najnowsze oferty pracy: 18

Praca ŚLĄSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Czechowicach-Dziedzicach

Czechowice-Dziedzice – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Populacja miasta wynosi około 35,6 tys. osób, w obrębie gminy mieszka z kolei niespełna 45 tys. osób. Miasto rozciąga się na powierzchni 33 kilometrów kwadratowych, a gmina – 66 kilometrów kwadratowych. 

Żeby dodzwonić się do Czechowic-Dziedzic, należy wybrać numer kierunkowy (+48) 32. Tablice rejestracyjne tutejszych samochodów można rozpoznać po pierwszych literach – SBI. 

Do zabytków miasta należą np. pałac Kotulińskich, kościół św. Katarzyny czy familoki. 

Czechowice-Dziedzice sąsiadują z Bielskiem-Białą. Centra obu miast dzieli tylko 11 kilometrów. Szybki dojazd jest zapewniany przez przebiegającą przez Czechowice-Dziedzice drogę krajową nr 1, łączącą się z obwodnicą siedziby powiatu (drogi S1, S52). 

Na północ od Czechowic-Dziedzic zlokalizowana jest Pszczyna (również w odległości około 11 kilometrów). Niedaleko znajdują się też takie miasta jak Kęty (dystans 22 kilometrów) czy Skoczów (29 kilometrów). Żeby dostać się z Czechowic-Dziedzic do stolicy województwa, Katowic, trzeba pokonać około 47 kilometrów. 

Miasto leży w obrębie Bielskiego Okręgu Przemysłowego, a także Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Działają tu także inkubatory przedsiębiorczości, na inwestorów czekają tereny inwestycyjne czy zwolnienia podatkowe.

Czechowice-Dziedzice stanowią ważny w regionie ośrodek przemysłowy. Rozwijane są branże wydobywcza, maszynowa, motoryzacyjna, elektrotechniczna, metalurgiczna, materiałów budowlanych, odzieżowa, spożywcza i inne. Ponadto miasto to ośrodek handlowy, usługowy. 

Zgodnie z rejestrem REGON (sierpień 2020 r.) w Czechowicach-Dziedzicach funkcjonuje 3886 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

 • 1 firma zatrudniająca 1000 lub więcej osób, 
 • 7 podmiotów (w tym 6 z sektora prywatnego) o kadrze rzędu 250-999 pracowników, 
 • 23 jednostki (14 prywatnych) obejmujące od 50 do 249 zatrudnionych, 
 • 164 podmioty (131 należących do sektora prywatnego) od 10 do 49 osób, 
 • 3691 jednostek (3528 prywatnych działalności) do 9 pracowników. 

Blisko jedna czwarta tutejszych podmiotów to firmy handlowe i zajmujące się naprawą pojazdów (łącznie 936). Jedną dziesiątą stanowią z kolei zakłady przetwórstwa przemysłowego (411). Sporo jest także przedsiębiorstw budowlanych (540) oraz zajmujących się obsługa rynku nieruchomości (283). W Czechowicach-Dziedzicach górnictwem i wydobywaniem zajmują się 4 podmioty gospodarki narodowej. 

Rynek pracy, oferty pracy – Czechowice-Dziedzice

Rynek pracy w powiecie bielskim jest korzystny dla osób szukających zatrudnienia. Świadczy o tym chociażby niski poziom bezrobocia. 

Stopa bezrobocia wg GUS (sierpień 2020 r.):

 • Polska – 6,1%, 
 • województwo śląskie – 4,8%, 
 • powiat bielski – 4,4%. 

Z uwagi na niewielkie odległości między miastami część mieszkańców Czechowic-Dziedzic decyduje się na zatrudnienie w sąsiednich gminach.

Oferty pracy w Czechowicach-Dziedzicach i okolicy często dotyczą sektora przemysłowego, ale nie tylko. W ocenie szans na zatrudnienie warto brać pod uwagę zarówno bieżące propozycje zatrudnienia, pojawiające się w sieci i urzędzie pracy, jak i wyniki badania Barometr zawodów, ukazującego zapotrzebowanie na lokalnych rynkach pracy w perspektywie rocznej. 

Zgodnie z prognozą, w 2020 r. w powiecie bielskim największe braki kadrowe dotyczą zawodu kierowcy ciężarówek. Wynikają one z jednej strony z tego, że nie ma zbyt wielu chętnych do pracy posiadających uprawnienia do prowadzenia tego typu pojazdów, z drugiej – z faktu, że osoby z kwalifikacjami nie decydują się na podjęcie zatrudnienia na warunkach proponowanych przez tutejsze firmy transportowe. 

Lista profesji deficytowych jest bardzo długa. Obejmuje między innymi pracowników budownictwa, gastronomii, branży elektromaszynowej i motoryzacyjnej, oświaty czy opieki zdrowotnej. 

W powiecie zanotowano także grupę zawodów nadwyżkowych. Ze znalezieniem zatrudnienia mogą mieć kłopot w szczególności:

 • biolodzy, biotechnolodzy, biochemicy, 
 • filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, 
 • plastycy, dekoratorzy wnętrz i konserwatorzy zabytków, 
 • pracownicy ds. ochrony środowiska i bhp, 
 • pracownicy ds. techniki dentystycznej. 

PUP Czechowice-Dziedzice

W znalezieniu posady bezrobotnym pomaga oddział bielskiego urzędu pracy:

Filia Powiatowego Urzędu Pracy w Czechowicach-Dziedzicach
Adres: ul. Kopcia 1, 43-502 Czechowice-Dziedzice
E-mail: filia@pup-bielsko.pl
Telefon: 32-215-33-12