Praca Brzeszcze

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 327

Praca w Brzeszczach

Brzeszcze – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Brzeszcze to małe miasto w południowej Polsce. Leży w obrębie województwa małopolskiego, w powiecie oświęcimskim. Stanowi siedzibę miejsko-wiejskiej gminy Brzeszcze. Jest to miasteczko o tradycjach górniczych, które rozwija się jako nowoczesny ośrodek gospodarczy o znaczeniu przede wszystkim lokalnym. Kto znajdzie w Brzeszczach pracę? Dlaczego warto wziąć pod uwagę tę miejscowość, przeglądając oferty pracy w małopolsce? Oto krótka charakterystyka miasta.

Brzeszcze (małopolskie) znajduje się nad Wisłą, w Kotlinie Oświęcimskiej, na Podkarpaciu Północnym. Na mapie Polski miejscowości należy szukać pomiędzy Krakowem (odległość do centrum stolicy Małopolski to około 70 kilometrów), Katowicami (dystans mniej więcej 45 kilometrów) oraz Bielsko-Białą (miasta dzielą 22 kilometry). By dostać się z Brzeszcz do stolicy powiatu – Oświęcimia, trzeba przejechać około 9 kilometrów. Inne większe ośrodki miejskie w pobliżu to na przykład: Pszczyna, Czechowice-Dziedzice, Kęty, Andrychów, Wadowice, Bieruń, Tychy.

Miasteczko cechuje przy tym bardzo dobra komunikacja z regionem. Przebiegają przez nie drogi wojewódzkie: nr 933, nr 949, a w bezpośrednim sąsiedztwie również nr 948. Na północ od miasta ciągnie się droga krajowa nr 44, na południe – droga krajowa nr 52, a na zachód – droga krajowa nr 1. Również sieć tras lokalnych jest w okolicy bardzo gęsta. Szybki dojazd do pobliskich miast poszerza rynek pracy. Część mieszkańców z powodzeniem znajduje zatrudnienie również poza gminą Brzeszcze, spodziewając się, że codzienne dojazdy do pracy nie będą zbyt czasochłonne.

Miasto zajmują powierzchnię 19,04 kilometrów kwadratowych. Liczba mieszkańców Brzeszcz to około 11,2 tys. osób (lipiec 2020 r., wg GUS-u). Numer kierunkowy do miejscowości to 32, tutejsze samochody można poznać po literach na tablicach rejestracyjnych: KOS.

Tradycyjnie miasteczko związane jest z przemysłem wydobywczym, z uwagi na bogate złoża węgla kamiennego w tej okolicy (Brzeszcze leżą w obrębie Górnośląskiego Okręgu Węglowego). Pierwsza kopalnia powstała tu na początku XX wieku i pomyślnie przetrwała czasy transformacji. Do dziś zakłady wydobywcze stanowią największego pracodawcę w okolicy.

W Brzeszczach rozwija się też handel i usługi. Nie jest to miasto turystyczne, choć na przyjezdnych czeka kilka ciekawych zabytków – najważniejszy to XIX-wieczny, neobarokowy kościół św. Urbana.

W Brzeszczach znajdziemy niezbyt rozbudowane zaplecze hotelowo-gastronomiczne. Działalność prowadzą także placówki kulturalne jak Ośrodek Kultury wraz z Biblioteką Publiczną, kino. Edukacja organizowana jest z kolei przez dwie szkoły podstawowe oraz zespół szkół średnich, prowadzący nauczanie zawodowe i ogólnokształcące.

Rynek pracy, oferty pracy – Brzeszcze

Czy trudno tu o pracę? Brzeszcze i okolice stwarzają różnorodne możliwości zatrudnienia, a najwięcej miejsc pracy na terenie miasta generuje przemysł. Powiatowy Urząd Pracy w Oświęcimiu pomaga w znalezieniu zatrudnienia, monitoruje też sytuację na rynku pracy w całym powiecie. Zgodnie z podaną przez tę instytucję informacją, w lipcu 2020 r. stopa bezrobocia w powiecie wynosiła 6,7%. Jest to wartość przewyższająca średnią dla kraju w tym samym okresie – 6,2%, a także znacznie wyższa od wartości obliczonej dla całego województwa – 5,2%. W tym samym czasie w urzędzie zarejestrowane były 3563 osoby bezrobotne.

Ważnych danych dotyczących tego, kto najszybciej może znaleźć w mieście i okolicy zatrudnienie, dostarcza Barometr zawodów – badanie dla wszystkich powiatów wykonywane co roku na polecenie resortu pracy. W powiecie oświęcimskim największa luka kadrowa dotyczy jednego zawodu – lekarza. Pełna lista zawodów deficytowych obejmuje jednak ponad dwadzieścia pozycji. Znajdują się na niej również inni przedstawiciele opieki zdrowotnej – pielęgniarki i położne, fizjoterapeuci i masażyści.

W Brzeszczach i okolicy oferty pracy czekają też na pracowników budowlanych o różnego rodzaju kwalifikacjach – murarzy, tynkarzy, betoniarzy, zbrojarzy, brukarzy, cieśli, stolarzy, dekarzy i blacharzy budowlanych, operatorów sprzętu do robót ziemnych, monterów metalowych konstrukcji, pracowników wykończeniowych, a także inżynierów budownictwa. Za mało jest kierowców autobusów i ciężarówek, a także maszynistów, magazynierów, mechaników samochodowych. Pracę można znaleźć też między innymi w gastronomii, jako szef kuchni czy piekarz. Pozostałe profesje deficytowe są związane z przemysłem – są to: elektryk, elektromechanik, elektromonter, operator obrabiarek skrawających, robotnik obróbki drewna, spawacz. Warto jednak dodać, że w całym powiecie notuje się także grupę tzw. zawodów nadwyżkowych.

Oznacza to, że przedstawicieli określonych profesji jest zbyt dużo w stosunku do wakatów. Kto może mieć trudności ze znalezieniem pracy? Na liście znajdują się osoby z wykształceniem humanistycznym: filozofowie, filozofowie, historycy, politolodzy, kulturoznawcy, prawnicy, a także pracownicy administracyjni i biurowi oraz pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej.

Szukaj pracy w mieście