Wilamowice to miejscowość w południowej Polsce, znajdująca się mniej więcej w połowie drogi między Bielskiem-Białą a Oświęcimiem – w województwie śląskim i powiecie bielskim. Miasteczko stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy Wilamowice.

Miasteczko rozwija się nie tylko jako centrum kulturalne, jest również ośrodkiem gospodarczym o zasięgu lokalnym. Funkcjonują tu między innymi zakłady przemysłowe, przedsiębiorstwa budowlane, punkty handlowe.
Kto ma największe szanse na znalezienie w Wilamowicach pracy? Jak wygląda sytuacja na tutejszym rynku zatrudnienia? Oto krótka społeczno-gospodarcza charakterystyka Wilamowic.
Wilamowice – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie
Wilamowice to miasto w województwie śląskim, znajdujące się tuż przy granicy z województwem małopolskim. Miejscowość rozciąga się na powierzchni 10,36 kilometra kwadratowego. W jej granicach, prócz zabudowanego centrum, mieszczą się tereny rolnicze.
Może się poszczycić wielowiekową historią, a także unikatowym dziedzictwem – językiem wilamowskim (tzw. wymysiöeryś). Język ten pochodzi od pierwszych osadników tych okolic – przybyłych w średniowieczu Holendrów, Szkotów i Niemców. Mimo że współcześnie niewiele osób posługuje się wilamowskim, w miasteczku czynione są starania, by zachęcić szczególnie młodych mieszkańców do nauki języka jako ważnego elementu lokalnej tożsamości. Wilamowice mają także własny strój ludowy oraz liczne tradycje.
Miasteczko znajduje się w odległości około 14 kilometrów od Bielska-Białej, 9 kilometrów od Kęt, 10 kilometrów od Brzeszcz, 16 kilometrów od Czechowic-Dziedzic i 16 kilometrów od Oświęcimia. Żeby dostać się z Wilamowic do stolicy województwa – Katowic, należy z kolei pokonać około 51-kilometrową trasę.
Liczba mieszkańców Wilamowic wynosi około 3 tys. osób. Miejscowość ma przypisany kod pocztowy 43-330, numer kierunkowy (+48) 33 i oznaczenie tablic rejestracyjnych samochodów SBI.
Wilamowice rozwijały się jako wieś od średniowiecza, natomiast prawa miejskie otrzymały w 1818 r. W miasteczku wciąż można zobaczyć zabytkowe domy z XIX w., stare kapliczki i inne zabytki. Jak wspomniano na wstępie, w Wilamowicach wciąż kultywuje się tradycje ludowe Wilamowian – mniejszości etnicznej o unikatowych tradycjach, posługującej się niegdyś językiem wilamowskim. Działają tu takie organizacje jak:
- Stowarzyszenie Na Rzecz Zachowania Dziedzictwa Kulturowego Miasta Wilamowice „Wilamowianie”,
- Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Wilamowice”,
- Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Cepelia Fil Wilamowice”.
Zgodnie z rejestrem REGON (oprac. GUS, wrzesień 2020 r.) w miejsko-wiejskiej gminie Wilamowice funkcjonują 1644 podmioty gospodarki narodowej, w tym 1 duże przedsiębiorstwo prywatne o stanie zatrudnienia rzędu 250-999 pracowników, 5 średnich jednostek (50-249 pracowników), 57 małych (10-49 zatrudnionych) i 1581 mikropodmiotów (0-9 pracowników).
Wilamowskie podmioty gospodarki zajmują się między innymi (zgodnie z deklarowanymi sekcjami PKD):
- handlem i naprawą pojazdów – 22,6% wszystkich jednostek,
- przetwórstwem przemysłowym – 15,4%,
- budownictwem – 15,1%,
- transportem i gospodarką magazynową – 6,6%,
- opieką medyczną i pomocą społeczną – 5,2%.
Rynek pracy, oferty pracy – Wilamowice
Handel, przemysł i budownictwo są zatem dominującymi obszarami działalności wilamowskich firm, co rzutuje na zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy. Część mieszkańców Wilamowic decyduje się też na zatrudnienie poza miejscowością i gminą. W całym powiecie bielskim stopa bezrobocia jest niska w porównaniu do poziomu wskaźnika obliczonego dla całego kraju.
Stopa bezrobocia (zgodnie z GUS, wrzesień 2020 r.):
- powiat bielski – 5,4%,
- województwo śląskie – 4,8%,
- Polska – 6,1%.
Instytucją rynku pracy, do której mogą zgłaszać się mieszkańcy Wilamowic szukający zatrudnienia, jest PUP w Bielsku-Białej:
- Powiatowy Urząd Pracy w Bielsku-Białej
Adres: ul. Partyzantów 55, 43-300 Bielsko-Biała
Telefon: 33 496-51-50
E-mail: sekretariat@pup-bielsko.pl
We wrześniu 2020 r. w rejestrze urzędu znajdowało się 3,8 tys. osób bezrobotnych.