Praca Strumień

Praca w Strumieniu

Strumień to miasteczko w południowej Polsce, należące do powiatu cieszyńskiego (województwo śląskie). Miejscowość ma średniowieczny rodowód, uzyskała prawa miejskie już w XV wieku. Rozwija się w otoczeniu takich większych ośrodków jak Jastrzębie-Zdrój, Żory, Czechowice-Dziedzice, Bielsko-Biała, Skoczów. 

Miejscowość rozciąga się w krainie Śląska Cieszyńskiego, na terenach o charakterze przede wszystkim wiejskim, w otoczeniu pól uprawnych. Na wschód od Strumienia znajduje się rozległe Jezioro Goczałkowickie, teren atrakcyjny przyrodniczo, cel wycieczek pieszych i rowerowych. 

Jak z kolei wygląda tutejszy rynek zatrudnienia oraz do kogo najczęściej kierowane są w Strumieniu oferty pracy? Czytaj dalej i zapoznaj się ze społeczno-gospodarczą charakterystyką tej miejscowości. 

 

 

 

 

 

Strumień –  liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Strumień to miasto w województwie śląskim położone niedaleko granicy z Czechami. Od stolicy powiatu – Cieszyna – dzieli je odległość około 24 kilometrów. Żeby dostać się stąd do stolicy województwa – Katowic – trzeba z kolei pokonać mniej więcej 54 kilometry. Bliżej ze Strumienia na przykład do Jastrzębia-Zdroju (16 kilometrów), Skoczowa (także 16 kilometrów) czy Czechowic-Dziedzic (21 kilometrów). 

Strumień jest przy tym dobrze skomunikowany z regionem. Przecina go droga krajowa nr 81 (łącząca miasto między innymi ze Skoczowem i Żorami oraz wiodąca do Katowic). Trasa łączy się z drogą wojewódzką nr 939 (Strumień – Pszczyna). Dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa to ważna zaleta tych okolic, poszerzająca zarówno rynek pracy, jak i rynki zbytu dla lokalnych przedsiębiorców. 

Miejscowość zajmuje powierzchnię 6,31 kilometra kwadratowego. Jej populacja wynosi nieco ponad 3,6 tys. Do Strumienia są przypisane:

 • numer kierunkowy – (+48) 33,
 • kod pocztowy – 43-246,
 • oznaczenie tablic rejestracyjnych – SCI.

Miasteczko pełni funkcje administracyjne. Znajduje się tu urząd miasta Strumień.

 • Urząd Miejski
  Adres: Rynek 2, 43-246 Strumień
  Telefon: 33 857 01 48

Podatnicy ze Strumienia rozliczani są przez Urząd Skarbowy w Cieszynie.

 • Urząd Skarbowy w Cieszynie
  ul. Kraszewskiego 4, 43-400 Cieszyn
  tel.: 33 852-63-00

Również w stolicy powiatu znajduje się urząd pracy właściwy dla miasta Strumień:

 • Powiatowy Urząd Pracy w Cieszynie
  Adres: Plac Wolności 6, 43-400 Cieszyn
  Telefon: 33 851 49 91

Strumień jest pełną uroku miejscowością, w której znaleźć można ciekawe zabytki. Do spacerów zachęca tutejszy rynek i jego okolice – najstarsza część miasta. W centrum rynku przykuwa wzrok gmach ratusza z XVII wieku, najstarsza zachowana budowla tego typu na Śląsku. Ratusz w Strumieniu wciąż pełni swoją funkcję – to właśnie w nim rezydują władze samorządowe, zlokalizowany jest tu także Urząd Stanu Cywilnego. Do innych ważnych atrakcji Strumienia należy również XVIII-wieczny barokowy kościół świętej Barbary.

Rynek pracy, oferty pracy – Strumień

Miejscowość Strumień to niewielkie centrum gospodarcze. Zgodnie z REGON (stan we wrześniu 2020 r.) funkcjonuje tu 346 podmiotów gospodarki narodowej. W gminie Strumień jest ich z kolei 1141. Ani w mieście, ani w gminie nie znajdziemy przy tym dużych jednostek, a tych średniej wielkości, zatrudniających od 50 do 249 osób, jest niewiele – 2 w mieście i 3 na obszarze gminy. Lokalna przedsiębiorczość opiera się zatem na działalności małych i mikrofirm, często o charakterze rodzinnym. 

Najwięcej jest w Strumieniu firm zajmujących się handlem lub naprawą pojazdów samochodowych, przedsiębiorstw budowlanych, zakładów przetwórstwa przemysłowego i punktów usługowych. Jednostki deklarujące te cztery rodzaje działalności (sekcje PKD) stanowią łącznie 61,2% wszystkich podmiotów gospodarki w Strumieniu. 

Rynek pracy w Strumieniu nie jest zatem nadto zróżnicowany, dlatego część mieszkańców decyduje się na zatrudnienie w okolicznych miejscowościach. A zatem czy trudno dostać w Strumieniu i okolicy pracę? Bezrobocie w powiecie cieszyńskim, na tle sytuacji ogólnopolskiej, nie jest wysokie. 

Stopa bezrobocia wg GUS (wrzesień 2020 r.):

 • powiat cieszyński – 5,4%, 
 • województwo śląskie – 4,8%, 
 • Polska – 6,1%. 

Oceniając indywidualne możliwości znalezienia posady w powiecie cieszyńskim, można brać pod uwagę wyniki dorocznej prognozy Barometr zawodów – badania zlecanego przez resort pracy dla wszystkich powiatów i województw w kraju. 

W 2020 r. w powiecie największe zapotrzebowanie na kadrę notuje się między innymi w branżach:

 • technologicznej – potrzebni są administratorzy stron internetowych, graficy komputerowi, technicy informatycy, 
 • administracyjno-księgowej – firmy szukają pracowników ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, samodzielnych księgowych, pracowników ds. rachunkowości i księgowości, specjalistów administracji publicznej, specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji, 
 • transportowej – oferty czekają na kierowców autobusów, kierowców samochodów ciężarowych, listonoszy i kurierów, magazynierów, zaopatrzeniowców i dostawców, 
 • edukacyjnej – za mało jest też w powiecie nauczycieli języków obcych i lektorzy, nauczycieli praktycznej nauki zawodu i przedmiotów zawodowych, nauczycieli przedszkoli, a także szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych. 

Ponadto, podobnie jak w wielu miejscach w Polsce, także tutaj brakuje pracowników opieki zdrowotnej, budowlanki, produkcji przemysłowej.