Praca Cieszanów Najnowsze oferty pracy: 1

 • PZU Życie S.A.
  Brzozów, Przemyśl, Ropczyce, Sędziszów Małopolski, Strzyżów, Sanok, Zagórz, Lesko, Ustrzyki Dolne, Jarosław, Radymno, Lubaczów, Cieszanów
  Rekrutacja online
  specjalista junior / mid / senior
  umowa agencyjna
  2 dni
  Obserwuj

Praca PODKARPACKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Cieszanowie

Cieszanów – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Cieszanów zajmuje powierzchnię 15,06 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców miasta wynosi około 1,9 tys. osób. Gęstość zaludnienia jest tu bardzo niska (niespełna 129 osób na kilometr kwadratowy). W krajobrazie miejscowości dominują domy wolnostojące wokół zabudowanego centrum oraz rozległe pola uprawne. 

Żeby dodzwonić się do Cieszanowa, należy wybrać numer kierunkowy (+48) 16. Przesyłki należy adresować z kodem pocztowym 37-611. Z kolei tutejsze samochody mają oznaczenie na tablicach rejestracyjnych – RLU. 

Jak wspomniano na wstępie, miasteczko pełni funkcje administracyjne. Na rynku znajduje się Urząd Miasta i Gminy Cieszanów:

 • adres – ul. Rynek 1, 37-611 Cieszanów,
 • e-mail – sekretariat@cieszanow.pl,
 • telefon (sekretariat) – 16 6311076.

Gmina Cieszanów obejmuje 219,35 kilometra kwadratowego terenu. Jej populacja to niecałe 7,4 tys. osób. Prócz Cieszanowa przynależy do niej 11 wsi: Chotylub, Dąbrówka, Dachnów, Folwarki, Gorajec, Kowalówka, Niemstów, Nowy Lubliniec, Nowe Sioło, Stary Lubliniec, Żuków.

Najbliższe miasta sąsiadujące z Cieszanowem to Lubaczów – miejscowości dzieli dystans 11 kilometrów i Oleszyce – 12 kilometrów. Stosunkowo niedaleko są też zlokalizowane Tomaszów Lubelski, (36 kilometrów), Jarosław (45 kilometrów), Biłgoraj (55 kilometrów). Z Cieszanowa do Przemyśla jest 67 kilometrów, do Zamościa 73 kilometry, a do Rzeszowa 109 kilometrów. Nieco bliżej leży Lwów – w odległości 103 kilometrów. Do granicy polsko-ukraińskiej jest z Cieszanowa około 20 kilometrów. 

Przez Cieszanów przebiegają drogi gminne i powiatowe, łączą się tu także dwie drogi wojewódzkie – nr 863 i 865. 

Miasteczko leży nad rzeką Brusienką, w malowniczej okolicy – wśród lasów i pól uprawnych Płaskowyżu Tarnogrodzkiego. Jest niewielkim ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym. Rozwijają się tu handel, usługi, budownictwo. Do dyspozycji mieszkańców są tutejsze instytucje użytku publicznego: Centrum Kultury i Sportu, Miejska Biblioteka Publiczna, Domu Dziennego Pobytu Seniorów, Środowiskowy Dom Samopomocy. 

Cieszanów ma wielowiekową historię – uzyskał status miasta w 1590 r. Miasteczko zmagało się z najazdami tatarskimi, potopem szwedzkim. W dziejach miejscowości zapisała się postać króla Jana III Sobieskiego, który potwierdził prawa miejskie Cieszanowa i nakazał dodać do herbu miasta elementy symbolizujące oręż bitewną: szyszak z trzema pióropuszami, chorągwie, miecze, lufy armatnie i kule (źródło: cieszanów.pl). W miasteczku nie zachowało się wiele zabytków, nie oznacza to jednak, że jest to okolica pozbawiona atrakcji. Do Cieszanowa warto zawitać przede wszystkim z uwagi na walory przyrodnicze okolicy. Północny skraj gminy znajduje się w otulinie Roztocza – do rekreacji na świeżym powietrzu zachęca szczególnie tutejsza Puszcza Solska. Unikatową atrakcję gminy stanowi Rezerwat przyrody Jedlina. 

Rynek pracy, oferty pracy – Cieszanów

Cieszanów to niewielki ośrodek gospodarczy – nie znajdziemy tu dużych ani nawet średniej wielkości przedsiębiorstw. Zgodnie z rejestrem REGON (31.10.2020 r., GUS) w miasteczku funkcjonuje 147 podmiotów gospodarki narodowej. Są to w przeważającej mierze mikropodmioty do 9 pracowników – łącznie 137, a także 10 małych jednostek o kadrze rzędu 10-49 pracowników. 

Najwięcej jest przedsiębiorstw budowlanych, firm handlowych lub zajmujących się naprawą pojazdów, punktów usługowych, zakładów przetwórstwa przemysłowego.

Rynek pracy w miasteczku jest zatem ograniczony. A jak wyglądają możliwości znalezienia pracy w obrębie całego powiatu? Stopa bezrobocia jest w nim na tym samym poziomie, co wskaźnik obliczony dla województwa podkarpackiego – 8,9%. To więcej niż stopa bezrobocia dla całej Polski – 6,1% (źródło: GUS, październik 2020 r.). 

By ocenić indywidualne możliwości znalezienia w okolicach Cieszanowa pracy, warto sięgnąć po wyniki corocznego badania wykonywanego na zlecenie resortu pracy – Barometr zawodów. W 2020 r. na liście profesji o największym deficycie w powiecie jest tylko jedna pozycja – pracodawcy poszukują w szczególności spawaczy. 

Deficyt dotyczy jednak wielu różnych zawodów z licznych branż. Potrzebni są w powiecie lubaczowskim wykwalifikowani i chętni do pracy pracownicy budownictwa, osoby z wykształceniem wyższym (np. kartograficznym i geograficznym, medycznym i farmaceutycznym, psychologicznym). Luki kadrowe widać w transporcie, gastronomii, branży meblarskiej czy księgowości. 

Z drugiej strony zanotowano nadwyżkę dość dużej grupy profesji. Ze znalezieniem pracy w powiecie największe problemy mogą mieć ekonomiści, pracownicy administracji i biurowi, w tym specjaliści administracji publicznej. Na liście zawodów nadwyżkowych są także: cukiernicy, kucharze, pomoce kuchenne, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, kierownicy w instytucjach społecznych i kultury, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy elektronicy, ogrodnicy i sadownicy, pedagodzy, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, sekretarki i asystenci, socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych, specjaliści technologii żywności i żywienia, ślusarze, technicy budownictwa, technicy mechanicy.