Praca Chorzów

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 274

Praca w Chorzowie

Chorzów to miasto w województwie śląskim, w samym sercu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Stanowi prężnie rozwijający się ośrodek gospodarczy, węzeł komunikacyjny, centrum życia kulturalnego, naukowego, sportowego, a zlokalizowany w obrębie miasta Park Śląski jest atrakcją zarówno dla mieszkańców okolic, jak i turystów.

Chorzów, woj. śląskie

Chorzów to ośrodek administracyjny – miasto na prawach powiatu. Należy także do Związku Polskich Miast. Prawa miejskie uzyskał w 1868 r. 

Jakie możliwości rozwoju zawodowego stwarza Chorzów? Kto w szczególności powinien brać pod uwagę to miasto, szukając pracy w województwie śląskim? Oto krótka, społeczno-gospodarcza charakterystyka Chorzowa. 

Chorzów – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Liczba mieszkańców Chorzowa wynosi 107,8 tys. osób, co czyni je jednym z liczniejszych miast konurbacji górnośląskiej. Miasto rozciąga się na powierzchni 33,5 kilometra kwadratowego. Gęstość zaludnienia jest tu duża, nieco przekracza 3218 osób na kilometr kwadratowy. 

Numer kierunkowy do Chorzowa to (+48) 32. Tablice rejestracyjne tutejszych samochodów można rozpoznać po oznaczeniu SH. 

Chorzów to miasto o wyjątkowym charakterze, w którym nie sposób się nudzić. Przyciąga fanów piłki nożnej i żużlu, atrakcje zapewnia położony w obrębie Chorzowa park rozrywki i rekreacji, czyli Park Śląski – wraz ze Stadionem Śląskim, na którym odbywają się różne wydarzenia kulturalno-rozrywkowe, a także skansenem, kąpieliskiem, planetarium czy infrastrukturą sportową. 

Chorzów to także liczne zabytki – warto tu uprawiać na przykład turystykę industrialną lub zwiedzać zabytkowe budynki sakralne. Miasto zaprasza na festiwale, imprezy, rozgrywki sportowe. O ciekawą ofertę kulturalną dba Chorzowskie Centrum Kultury – w tym Muzeum Miejskie, Teatr Rozrywki i inne instytucje. 

Przez Chorzów przebiegają trasy o znaczeniu lokalnym i ponadlokalnym: autostrada A4, droga krajowa nr 79, droga wojewódzka nr 902. Na północ od miasta biegnie droga krajowa nr 94. 

Miejscowość leży na zachód od Katowic. Centra obu miast dzieli odległość zaledwie 6,4 kilometra. Chorzów sąsiaduje także z takimi miastami jak Siemianowice Śląskie, Bytom czy Ruda Śląska. Komunikacja między poszczególnymi miastami przebiega sprawnie dzięki gęstej sieci dróg. Mieszkańcy mają do dyspozycji transport publiczny – autobusy, tramwaje. W przyszłości transport ma zapewniać Kolej Metropolitalna. Gęsta zabudowa okolicy sprawia, że niekiedy trudno się zorientować, gdzie przebiegają granice między poszczególnymi miastami. Bliskość innym ośrodków miejskich poszerza rynek pracy, rynki zbytu, stanowi jeden z motorów rozwoju tego regionu. 

Jest to miejsce o dużym potencjale gospodarczym. Rozwija się w obrębie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, a więc największego okręgu przemysłowego w naszym kraju. Miasto obejmuje także podstrefa Chorzów Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Region tradycyjnie związany jest z przemysłem ciężkim, wydobywczym, hutniczym, chemicznym. 

Zgodnie z rejestrem REGON (koniec sierpnia 2020 r.) w mieście funkcjonuje 11 560 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

 • 16 dużych jednostek (w tym 4 deklarujące zatrudnienie 1000 lub więcej osób), 
 • 93 średnie podmioty, 
 • 372 małe jednostki, 
 • 11 079 mikropodmiotów. 

W profilu gospodarczym miasta największy procentowy udział, jeśli chodzi o rodzaj prowadzonej działalności, mają firmy handlowe i zajmujące się naprawą pojazdów (23,1%) – jest ich łącznie 2668. Na drugim miejscu znajdują się przedsiębiorstwa budowlane (11,6% ogółu podmiotów) – razem 1346 jednostek. Sporo jest także podmiotów prowadzących działalność profesjonalną, naukową i techniczną – 1168, co stanowi 10,1% wszystkich chorzowskich podmiotów gospodarki narodowej. Ponadto przetwórstwem przemysłowym zajmuje się 866 tutejszych podmiotów, a 22 to jednostki górnicze. 

Rynek pracy, oferty pracy – Chorzów

Sytuacja na rynku pracy w mieście jest ogółem bardzo korzystna dla osób poszukujących zatrudnienia. Świadczy o tym niska stopa bezrobocia, zarówno w porównaniu do średniej wojewódzkiej, jak i krajowej. W sierpniu 2020 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Chorzowie zarejestrowanych było 1,9 tys. osób bezrobotnych. 

Stopa bezrobocia wg GUS (koniec sierpnia 2020 r.):

 • Chorzów – 4,5%,
 • województwo śląskie – 4,8%, 
 • Polska – 6,1%. 

Możliwości zatrudnienia w Chorzowie są różnorodne. Wg badania Barometr zawodów, które jest co roku wykonywane na zlecenie resortu pracy, w 2020 r. największe zapotrzebowanie na pracowników dotyczy: 

 • elektryków, elektromechaników i elektromonterów,
 • kierowców autobusów, 
 • lekarzy, 
 • nauczycieli przedszkoli,
 • opiekunów osób starszych lub niepełnosprawnych,  
 • pielęgniarek i położnych,
 • pracowników robót wykończeniowych w budownictwie, 
 • robotników budowlanych.

Lista profesji deficytowych obejmuje przy tym kilkadziesiąt pozycji z różnorodnych branż. Ze znalezieniem zatrudnienia problemy mogą mieć z kolei osoby z określonym wykształceniem humanistycznym: filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy.

PUP Chorzów

Adres: ul. Opolska 19, 41-500 Chorzów
E-mail: kach@praca.gov.pl
Telefon: +48 32 34 97 101